stichting NGL waarbij de geologische ontwikkelingsgeschie denis van Nederland gedurende de laatste drie miljoen jaar de revue passeert. Vanaf heden tot en met 2 februari 1979 geniet de expositie de gastvrijheid van de Chr. Middelbare Technische School Patrimonium" aan de Vlaardingenlaan 25 te Amsterdam (Overtoomse Veld). De openingstijden zijn: maandag, donderdag en vrijdag van 9-12 en van 14-16 uur voor groepen onder leiding; dinsdag van 9-12 en van 14-16 uur voor groepen onder leiding en van 19-21.30 uur voor iedere belangstellende; woensdag van 9-12 uur voor groepen onder leiding en van 14-16 uur voor iedere belang stellende; zaterdag en zondag gesloten alsme de van 22 december 1978 t/m 7 januari 1979 (schoolvakantie). Om „overbevolking" te voorkomen wordt aan de leiding van groepen verzocht om bijtijds een telefonische (020-154354) afspraak te maken. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. RAYONBIJEENKOMSTEN 1978 IN UTRECHT In Utrecht zijn dit jaar twee rayonbijeenkomsten gehouden, die beide in het teken stonden van de gegevensverwerking in de landmeetkunde. De eerste bijeenkomst is gehouden op 25 april ('s avonds) in de kantine van het gebouw van de dienst Openbare Werken van de gemeente Utrecht. Door een tweetal inleiders is die avond een en ander verteld over de Tektronix-mini- computers; wat er zoal inzit en aan gehangen kan worden (de hardware) en wat men er mee kan doen. De avond was bedoeld om kennis te maken met deze nieuwe gereedschappen en tevens als voorbereiding op de in het najaar te houden dag-rayonbijeenkomst, waarop dieper op de toepassingsmogelijkheden zou worden inge gaan. Deze tweede bijeenkomst is op 31 oktober ge houden in het gebouw van het Kadaster te Utrecht. De dag werd begonnen met een inlei ding van ir. A. C. Visser van het ICW in Wage- ningen over de relaties tussen verschillende in ventarisaties, die ten behoeve van landinrich tingsprojecten worden uitgevoerd. In aanslui ting op zijn lezing demonstreerde hij hoe met behulp van een tafelcomputer de beschrifting op een boerderijplaatsenkaart gemanipuleerd kan worden. Vervolgens vertelde ir. J. Polman van de Hoofd directie van het Kadaster welke tafelcomputer bij de kadastrale dienst wordt geïntroduceerd en hoe deze wordt gebruikt. Belangrijke inzet- mogelijkheden zijn daarbij het gebruik als „pla- nimeter" (ca. twee maal sneller dan de klassieke manier) en voor de invoer van en controle op resultaten van metingen, die zijn uitgevoerd vol gens het systeem Detailmeting '76. Op een drietal tafelcomputers werden deze toe passingen gedemonstreerd door medewerkers van het Kadaster uit de provincies, waar deze apparatuur reeds wordt gebruikt. De dag werd besloten met een inleiding van ir. M. W. F. J. Creusen (TH-Delft) getiteld „Hoe een vastgoedsysteem te automatiseren". Hij schetste de ontwikkeling van de computer in de afgelopen twintig jaar en gaf zijn visie op een database, zoals die tegenwoordig zou kunnen worden opgebouwd, met inachtneming van de regels die ten aanzien van de bescherming van de privacy gesteld kunnen worden. Hij demonstreerde hoe in een korte tijd via een telefoonverbinding aan een gegevensbestand op een groot computersysteem (TH-Delft) ge gevens van allerlei aard ontleend kunnen wor den. Deze dagbijeenkomst die door ca. 80 collega's werd bijgewoond kan zeker als geslaagd wor den beschouwd. De Rayoncommissie Utrecht AFSCHEID VAN ING. P. GROENEWOUD Met dit nummer van Geodesia besluit de heer Groenewoud zijn activiteiten als lid van de re dactie van Geodesia. Hij is maar liefst negen jaar lid geweest van het redactie-team, in welke jaren hij een flink deel van zijn vrije tijd heeft moeten en willen opofferen in het belang van het blad. Groenewoud toonde een nauwgezetheid, o.m. bij de beoordeling van de concepten van inge zonden artikelen, bij de verzorging van „zijn" rubriek „Vervulde vacatures" en bij de bewa king van de Nederlandse voorkeurspelling bij het taalgebruik in Geodesia. Door zijn rustige en relativerende inbreng was hij een prettige deel nemer aan de redactievergaderingen. De redactie is hem voor dit alles veel dank ver schuldigd. Hierin willen wij ook gaarne mevrouw Groenewoud betrekken. Wij wensen hen beiden alle goeds voor de toekomst. Tot de redactie is toegetreden de heer J. J. Schijf, werkzaam bij de Hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn. In dit nummer is een artikel van zijn hand opgenomen. Gezien onze kennismaking op de laatste redactievergadering, verwachten wij een goede samenwerking met hem. 370

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 40