boeken INLEIDING LANDMEETKUNDE DEEL2 Als vervolg op de Inleiding Landmeetkunde deel 1 (zie de boekaankondiging in Geodesia 1977-1, pag. 26) verscheen bij de Delftse Uitgevers Maatschappij het boek Inleiding Landmeetkun de deel 2, eveneens geschreven door ir. J. E. Alberda, lector aan de Technische Hogeschool te Delft. Worden in deel 1 de algemene onderwerpen be handeld, een groot gedeelte van deel 2 wordt gewijd aan min of meer specialistische onder werpen. In volgorde van de hoofdstukken zijn deze: detailmeting volgens de poolcoördinaten- methode, beginselen van de fotogrammetrie, kartografie, overige methoden van hoogteme ting, oppervlakte- en inhoudsbepalingen, bo gen, maatvoering van projecten, ondergrondse metingen, hydrografische metingen en ten slotte Kadaster en ruilverkaveling. Bij de keuze van de onderwerpen is de schrijver er van uitgegaan, dat verschillende gebruikers in het buitenland zullen gaan werken en zich moeten kunnen oriënteren over zaken die in Nederland geen grote rol spelen of uitsluitend door specialisten worden behandeld. De auteur heeft bij de behandeling van de onderwerpen zoals hij in het voorwoord zegt de onmisbare hulp van een aantal deskundigen gehad. Het boek dat 232 bladzijden telt is overzichtelijk ingedeeld en voorzien van duidelijke figuren. Elk hoofdstuk begint met een samenvatting van de te behandelen stof en eindigt met een literatuur overzicht en een aantal vragen om de kennis te toetsen. Aan het einde van het boek is een uit gebreid trefwoordenregister opgenomen, dat ook op deel 1 betrekking heeft. Beide delen zijn ongetwijfeld een welkome en goede uitbreiding van de bestaande boekwer ken op dit gebied en zullen zeker hun weg vin den in de landmeetkundige en aanverwante wereld. Beide studiehandleidingen worden ten behoeve van de Vereniging voor Studie- en Studenten belangen te Delft (VSSD) uitgegeven door de Delftse Uitgevers Maatschappij, Koornmarkt 70 te Delft, telefoon (015) 123725. De prijs van deel 2 voor niet-leden van de VSSD bedraagt f 23,50. Het eerste deel is niet meer verkrijgbaar. De definitieve uitgave die de stof van beide delen in één band bevat is eveneens uitgekomen bij de zelfde uitgever. De prijs hiervan voor niet-leden van de VSSD is f 49, De boekwerken zijn rechtstreeks bij de uitgever of bij de boekhandel te bestellen. P. Groenewoud SI - EENHEID VOOR EENHEID Gids voor het internationale stelsel van eenheden ledereen kent de problemen die ontstaan bij het gebruik van maten of eenheden die niet gestan daardiseerd zijn. Hoeveel centimeter is een inch, hoeveel meter een yard? Een Engelse gal lon en een Amerikaanse gallon verschillen aan zienlijk. Om aan deze verwarring een einde te maken is een nieuw systeem ontwikkeld, dat door iedereen, in welke taal ook, begrepen kan worden: Een wereldtaal voor eenheden. Deze wereldtaal voor eenheden is het Standaardeen heden systeem, afgekort SI (Système Interna tional d'Unités). Over de gehele wereld wordt dit systeem thans ingevoerd. Nederland heeft zich op grond van internatio nale overeenkomsten verplicht dit systeem met ingang van 1 januari 1978 in te voeren. Niet alleen voor handel en industrie gelden deze nieuwe eenheden: Deze omschakeling heeft ge volgen voor iedereen die met maten en gewich ten en andere grootheden werkt. Bekende be- grippenzoals calorie zullen verdwijnen en nieuwe, internationaal erkende termen, zoals bijvoor beeld „joule" zullen daarvoor in de plaats ko men. Niet alleen dagelijks gebruikte eenheden worden gewijzigd in Sl-eenheden, ook alle na tuurkundige eenheden worden gestroomlijnd. Zo zullen specificaties van instrumenten en ma chines voortaan in Sl-eenheden worden ver meld. Een praktisch hulpmiddel bij het vertrouwd raken met het nieuwe systeem is het handboek: „SI eenheid voor eenheid", gids voor het in ternationale stelsel van eenheden, dat onlangs bij de Staatsuitgeverij is verschenen. In deze gids wordt een overzicht gegeven van het Stan daardeenheden systeem. De talrijke in kleuren uitgevoerde illustraties maken duidelijk hoe het systeem is opgebouwd en uit welke elementen het bestaat. Bovendien worden telkens veelge bruikte eenheden die gaan verdwijnen naast de nieuwe Sl-eenheid genoemd. De belangrijkste elementen van het SI-systeem zijn voorzien van een getallenvoorbeeld. Ook wordt een overzicht gegeven van de afgeleide eenheden en zijn om rekeningstabellen opgenomen. „SI Eenheid voor eenheid", prijs f 12,50, is verkrijgbaar bij de boekhandel. 371

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 41