het coördineren van wensen in de provincie met betrekking tot de vervaardiging en bij houding van de kaart; het aangeven van urgentiegebieden en het stellen van prioriteiten; het voeren van overleg over de kaartschalen het zoeken naar samenwerkingsvormen bij vervaardiging en bijhoudirig. Evenals in de Centrale Kaarteringsraad hebben in de Provinciale Kaarteringscommissies ver tegenwoordigers van de belangrijkste kaart gebruikers zitting. In elke provincie wordt het voorzitterschap bekleed door een lid van het college van Gedeputeerde Staten, terwijl het secretariaat overal in handen is van de direc teur van het Kadaster en de Openbare Regis ters in de betreffende provincie. Doel en functie In het Koninklijk Besluit van 9 juli 1975 nr. 410 wordt beschreven wat onder de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN) wordt ver staan. Het is "een in de grondslag van het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting vervaar digde raamkaart op grote schaal met een zodanige topografische inhoud, dat deze de basis kan zijn voor aanvullingen die worden gewenst door degenen die de kaart gebruiken voor de uitvoering van hun werkzaamheden". Uit deze algemene beschrijving komt duidelijk naar voren dat de GBKN een basiskaart is. Dit houdt in dat via de GBKN een scheiding wordt aangebracht tussen de voor alle gebruikers gelijke topografische basisinformatie en de voor alle gebruikers verschillende toe te voegen informatie. De aan de GBKN toe te voegen informatie is nu reeds in een groot aantal ver schillende vormen aanwezig en kan op vele verschillende aspecten betrekking hebben. In de vorm waarin zij nu is opgeslagen is de bovenvermelde informatie vaak moeilijk verge lijkbaar en uitwisselbaar. Doel van de GBKN is het bevorderen van de uitwisselbaarheid van de aan de kaart toe te voegen informatie. Een tweede doel is vanzelfsprekend het beter sprei den van de kosten van grootschalige kaart vervaardiging in ons land. De GBKN vervult op dit moment functies bij vele activiteiten met betrekking tot bestem ming, inrichting en beheer van onroerend goed. De kaarten zijn een hulpmiddel bij het ontwerpen en voorbereiden van technische werken. Ten behoeve van planningsdoeleinden in het kader van de ruimtelijke ordening zijn daar naast grootschalige basiskaarten nodig met een bestuurlijk-administratieve functie. De kaart wordt verder gebruikt bij het realiseren van landinrichtings- en stadsinrichtingsplan- nen. Actueel zijn toepassingen op het gebied van de ruilverkaveling en stadsvernieuwing. Tenslotte worden grootschalige basiskaarten op grote schaal gebruikt voor technische en bestuurlijk-administratieve beheersdoelein- den. Bij het technische beheer gaat het daarbij om de gegevens over ligging en hoedanigheid van technische werken die zich in, op of boven de grond bevinden. Bij het bestuurlijk-admini stratief beheer ligt het accent meer op de ligging en hoedanigheid van het onroerend goed zelf. De kaart In het kort zullen hier nog de belangrijkste kenmerken van de GBKN worden gegeven. De GBKN is een lijnenkaart. In het rapport van de commissie GBK is ook op de fotokaart inge gaan. Het belangrijkste voordeel van een foto kaart is dat hij relatief goedkoop is en snel kan worden gemaakt. Daar staat tegenover dat de doelstelling van de GBKN moeilijk via een fotokaart verwezenlijkt kan worden, daar er vaak problemen zijn met betrekking tot de interpreteerbaarheid, reproduceerbaarheid en nauwkeurigheid van de informatie. Gekozen is voorts voor een raamkaart met een beeldbegrenzing van 50 x 100 cm. Een raam kaart met deze beeldbegrenzing is technisch en administratief eenvoudig in een systeem op te nemen en verdient uit een oogpunt van uni formiteit en hanteerbaarheid de voorkeur. De commissie GBK was aanvankelijk van mening dat men zich bij de kaartvervaardiging moest beperken tot het landelijke gebied en een kaartschaal 1 2000. Deze opvatting was in het interim-rapport neergelegd. In het eind rapport is deze vaste schaal echter losgelaten en is een keuzemogelijkheid geboden voor de schalen 1 2000, 1 1000 en 1 500. Bovendien werd gesteld dat niet slechts het buitengebied, maar ook het bebouwde gebied voor GBKN- vervaardiging in aanmerking kwam. De gewij zigde opvattingen van de commissie blijken in de praktijk goed aan te sluiten bij de wensen van de afnemers. De GBKN heeft als basiskaart een beperkte inhoud. Deze beperkte inhoud is vooral geko zen uit economische motieven. Niet alleen de kosten van vervaardiging maar ook die van de bijhouding zullen binnen redelijke grenzen moeten blijven. In het rapport van de com missie GBK wordt als inhoud genoemd: begrenzingen van wegen, kanten en wegverhar dingen, waterwegen, sloten, bruggen, opstal len, heggen en aaneengesloten hoge begroei- 336

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 6