339 ringsraad de uitgangspunten voor een syste matische en landelijke vervaardiging van de GBKN te formuleren. Het bleek echter niet mogelijk binnen de raad overeenstemming over deze uitgangspunten te bereiken. Geconstateerd werd dat er in de praktijk ver schillende knelpunten bestaan die een syste matische aanpak in de weg staan. Besloten werd gedurende een periode van drie jaar een aantal gerichte proefnemingen te gaan uit voeren die zouden moeten leiden tot oplos sing van de gesignaleerde knelpunten. Desge vraagd bleek er bij de minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening de bereidheid te bestaan gedurende de periode van 1 januari 1979 tot 1 januari 1982 middelen ter beschik king te stellen voor het doen uitvoeren van deze proefnemingen. Aan de Provinciale Kaarteringscommissies werd gevraagd een opgave te verstrekken van projecten die naar de mening van deze com missies voor de uitvoering als proefproject in aanmerking komen. Bij de selectie van de proefprojecten en bij het opstellen van een landelijk onderzoekprogramma zal vooral de representativiteit van de projecten bekeken worden. Het moet immers mogelijk zijn alge mene conclusies te trekken uit de proefne mingen. Het is daartoe nodig dat de proefpro jecten zoveel mogelijk gespreid over het land liggen. Verder is het nodig dat de soorten gebieden, die in relatie tot de GBKN onder scheiden kunnen worden, zodanig in de proef projecten zijn vertegenwoordigd, dat een goede afspiegeling van de landelijke situatie wordt verkregen. Tenslotte dienen ook de gebruikers van de kaart in de proefprojecten representatief te zijn voor het landelijk patroon. Inmiddels is door de Provinciale Kaarteringscommissies een groot aantal projecten voorgedragen als proefpro ject. Het dagelijks bestuur van de Centrale Kaarteringsraad (voorzitter en secretaris) is begonnen met het selecteren van de projecten en het opstellen van een landelijk programma. Knelpunten Gestart is met het opstellen van een aantal alternatieve oplossingen voor de knelpunten. Het is de bedoeling deze knelpunten in de proefprojecten te toetsen. Als één van de belangrijkste knelpunten kan het produkt GBKN worden genoemd. Op dit moment is het slechts mogelijk te kiezen uit een geheel naverkende of een geheel niet- naverkende GBKN. Onder naverkenning wordt hier verstaan het aanvullen of corrigeren van de fotogrammetrisch uitgetekende kaart. Voor het vervullen van de belangrijkste functie van de kaart (het bevorderen van de uitwissel baarheid van de toegevoegde informatie) is het nodig dat tenminste een gedeelte van de infor matie meetkundig juist op de kaart wordt afge beeld. Daartoe is naverkenning van de foto grammetrisch uitgetekende kaart (of een terrestrische opname van de betreffende infor matie) noodzakelijk. Een volledige naverken ning van alle informatie maakt de GBKN echter duur. Een niet-naverkende GBKN is daaren tegen minder geschikt als uitwisselingsbasis. Een tussenoplossing zou zijn het gedeeltelijk naverkennen van de kaart, b.v. alleen de harde topografie of een gedeelte daarvan. De ver schillen in kwaliteit tussen de verschillende soorten informatie moeten in dat geval echter zichtbaar worden gemaakt. Dit brengt een aanpassing van de vormgeving met zich mee. De uiteenlopende wensen voor de naverken ning vormen slechts één aspect van de ver schillende eisen die door de gebruikers aan de kaart worden gesteld m.b.t. precisie, betrouw baarheid en inhoud. In de proefprojecten zal geprobeerd worden normen voor bovenge noemde aspecten te ontwikkelen. Eén van de kwaliteitsaspecten van de kaart is de actualiteit. De actualiteit van de kaart wordt bepaald door de frequentie van de bijhouding. In de proefprojecten zullen o.a. normen voor de frequentie van de bijhouding moeten worden ontwikkeld. De vraag zal daarbij aan de orde moeten komen of voor alle soorten informatie van de GBKN gelijke actualiteitseisen moeten gelden. De verwachting is dat dit niet het geval is. Pas na het vaststellen van normen voor de frequentie van de bijhouding zal een verant woorde keus gemaakt kunnen worden van de te hanteren methoden en de bijbehorende orga nisatie. Overigens geldt ook voor de vervaar diging dat pas een keuze voor de methode gedaan kan worden, wanneer de eisen die men aan het produkt GBKN stelt m.b.t. precisie, betrouwbaarheid en volledigheid zijn vast gesteld. Een optimale situatie zal waarschijn lijk slechts via een iteratieproces (d.w.z. door schade en schande) worden bereikt. Via de proefprojecten zullen enkele uitgifte- aspecten van de GBKN worden onderzocht. Een kenmerk van de huidige uitgifte is dat deze vooreen deel tegen bijzondere voorwaarden en voor een deel tegen algemene voorwaarden geschiedt. Eén van de algemene voorwaarden heeft betrekking op de auteursrechten. De auteursrechten op de GBKN blijven berusten bij de Staat. De belangrijkste bijzondere voor-

(NGT) Geodesia | 1978 | | pagina 9