landmeetkundige gemeente spi j kenisse V zijn uitgevonden dan het pentagoonprisma en het driezijdig prisma van Bauernfeind. Opval lend is dat een eenvoudige hoekspiegel in de verzameling ontbreekt, wel is er een hoekspie- gelcombinatie. Mocht er ergens in een vergeten hoek nog een dergelijk instrumentje liggen, dan houden wij ons aanbevolen en zullen het in dank aan onze verzameling toevoegen. In de nu geopende tentoonstellingsruimte staan niet alleen oude instrumenten opgesteld. Er is ook aandacht besteed aan andere historische bezienswaardigheden. Zo zijn er enige oude boeken over de landmeetkunde te zien, waar onder die van Sems en Dou, van Nispen en van Kerkwijk. Een heel bijzonder boek is Geometria van Baggerman, een geheel met de hand ge schreven en getekend boek uit 1791Verder zijn er beschrijvingen van uitvindingen, die in vorige eeuwen zijn gedaan. Hierbij is een beschrijving van een automatisch waterpasinstrument van omstreeks 1680! Zoals hiervoor reeds is vermeld bestaat de ver zameling voornamelijk uit instrumenten, die vroeger bij het onderwijs in Delft zijn gebruikt, terwijl daarnaast een deel afkomstig is van de Rijkscommissie. Dit verklaart waarom de meeste objecten vervaardigd zijn in de periode na 1800. Er zijn echter ook enige instrumenten uit de 17e en 18e eeuw. Hoe deze in de collectie terecht zijn gekomen is niet duidelijk, slechts in enkele gevallen is bekend dat zij geschonken zijn. Onder deze oudere instrumenten zijn onder meer twee Hollandse cirkels, een landmetersuit rusting van omstreeks 1750, een zakzonnewijzer en een Chinees kompas. Wanneer men het instrumentarium van de land meter in het verleden bestudeert, b.v. uit oude boeken, dan ziet men dat er gedurende twee eeuwen (1600-1800) nauwelijks vooruitgang te constateren is in het instrumentarium. Dit be staat uit een volle cirkel (Hollandse cirkel) of halve cirkel, een eenvoudig planchet, meetket- ting, meetstokken en jalons. Omstreeks 1800 begint een duidelijke verbete ring. Nieuwe instrumenten worden ontwikkeld, voornamelijk omdat de richtkijker algemeen in gebruik begint te komen, de verdeelmachines voor de randverdelingen steeds beter worden, doos- en buisniveaus worden toegepast en af- leesmicroscopen gebruikt gaan worden. Het streven naar een hogere mechanische perfectie en nauwkeurigheid gaat gepaard met een dui delijke teruggang van het versieringselement, de instrumenten worden „zakelijker". Deze ontwikkeling is duidelijk te volgen bij de geëxpo seerde instrumenten en dèt maakt deze verza meling historisch gezien zo interessant en waar devol. Het was de bedoeling van dit artikel vooral bin nen de geodetische wereld meer bekendheid te geven aan deze historische instrumentenverza meling, hopelijk is dat gelukt. Belangstellenden kunnen het museum altijd bezoeken gedurende de normale werktijden. Wilt u echter toelichting hebben, dan gelieve u van te voren contact op te nemen met de afdeling of met de schrijver. Foto's: A. B. Smits. Bij de Landmeetkundige Afdeling van de Dienst Gemeentewerken kan worden geplaatst een die zal worden belast met het verrichten van in hoofdzaak landmeetkundig reken- en teken werk ten behoeve van de bestemmings plannen. Funktie-eisen: een landmeetkundige opleiding op middel baar of hoger niveau. Ruime ervaring, bij voorkeur in gemeentelijke dienst, is gewenst. Het salaris, afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring, bedraagt maximaal f 3.428,— per maand. De bij de overheid gebruikelijke rechtspositie regelingen zijn van toepassing. Nadere inlichtingen omtrent de funktie kunnen worden verkregen bij de heer J. Vis, hoofd van de Landmeetkundige Afdeling, telefoon 01880- 12000, toestel 435. Belangstellenden wordt verzocht binnen 14 dagen na verschijning van dit blad hun sollicita tiebrieven te richten aan Burgemeester en Wethouders van Spijkenisse, Kon. Juliana- plein 1, 3201 CH Spijkenisse, onder vermelding V van vacaturenummer 756. 12

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 12