agenda waarvan het nog zo zeker niet is dat die kan plaatsvinden. Aardverkenning met behulp van satellieten is een technisch bewonderenswaardige prestatie, maar zij holt aan de maatschappij en de poli tiek voorbij. Vijf jaar geleden was men nog bijna algemeen enthousiast over de technische mogelijkheden van de eerste Amerikaanse ver kenningssatelliet (Landsat-1), maar nu kijken de autoriteiten in vele landen bezorgd wanneer de satellietontwerpers weer fijnere beelden beloven. Helaas ontwikkelt deze ruimtetechno logie zich bijna autonoom, vrijwel onafhanke lijk van de mogelijke gebruikers en praktisch zonder parlementaire controle, net zoals dat in de jaren '50 met de kernenergie is gegaan". Tot deze opvatting kwam prof. Hempenius in zijn openbare les. Hempenius do ceert sinds een paar jaar als bijzonder hoog leraar in de teledetectie. Hij is overigens als hoofd van de natuurkundige afdeling verbon den aan het Internationaal Instituut voor Lucht- kaartering en Aardkunde ITC in Enschede. Onder teledetectie (kortweg: op afstand ver kennen) verstaat Hempenius het inwinnen van gegevens omtrent voorwerpen en situaties op aarde met behulp van meetinstrumenten aan boord van vaar-, voer-, vlieg- en vuurtuigen én het verwerken en gebruiken van die gegevens. Volgens Hempenius kan de techniek ook nu weer niet tegengehouden worden. Daarom is het des te meer nodig dat de politiek zich met deze door de belastingbetaler bekostigde ont wikkelingen gaat bemoeien. De techniek mag daarbij niet alleen de factor zijn die de maat schappij onder druk zet. Zij moet ook de nodige hulp bieden, zodat ongewild bespied worden voorkomen wordt. Volgens Hempenius kan de techniek die hulp inderdaad aanreiken. Om dat te illustreren ging hij in op een ont werp voor een „gebruikers-vriendelijk" aard- satellietsysteem, waarmee hij een begin heeft gemaakt. In dat systeem kan elk land zelf de satellieten, die boven zijn grondgebied cirkelen, opdrach ten geven voor het maken van opnamen. Geen land kan opnamen laten maken boven een ander land. De opnamen worden in strikte geheimhouding gemaakt en direct uitgezonden naar het grondstation dat de opdracht ver strekte. Op die manier heeft de organisatie, die het satellietsysteem beheert, geen directe bemoeienis meer met de beelden die opgeno men en uitgezonden worden. De organisatie biedt slechts de dienstverlening aan, net als bijvoorbeeld bij de telefoon, en streeft geen macht na. Volgens Hempenius kan op die manier waar schijnlijk voorkomen worden dat het inter nationaal aanvaarde beginsel van het open gebruik van de ruimte in conflict komt met de soevereiniteitsopvattingen van de nationale staten. De door Hempenius aangegeven algemene lijn voor een gebruikers-vriendelijk satellietsys teem dient nader uitgewerkt te worden. Als voorbeeld daarvan noemde hij de mogelijkheid om een satelliet uit te rusten met een aparte tv-camera, waarmee een grof beeld wordt opgenomen van bijvoorbeeld het wolkendek boven een land. Mede aan de hand daarvan zou het betreffende grondstation kunnen bepalen of het op dat moment fijnere teledetectie- beelden wenst, en zo ja van welk deel van het land. „Samenvattend", zo besloot Hempenius zijn uiteenzetting, „zie ik de ontwikkeling zo: De huidige pogingen om satelliet-teledetectie van de grond te krijgen zijn technisch bewonde renswaardig, maar politiek onvoldoende door dacht". T.m. 31 maart 1979 TH-Delft afdeling Bouwkunde en Technisch Tentoonstellings Centrum TTC. Tentoonstelling „Een maquette staat model". Zie bericht elders in dit nummer. T.m. 2 februari 1979 Rijks Geologische Dienst. Tentoonstelling „Hoogtepunten uit de Diepte". 28 februari - 2 maart 1979 Technische Akademie Wuppertal. Seminar „Photogrammetrie und Denkmalpflege". 15 maart 1979 Rijkscommissie voor Geodesie. Symposium i.v.m. het 100-jarig bestaan. Zie bericht elders in dit nummer. 23 - 27 april 1979 7th European Symposium on Urban Data Mana gement. Congresgebouw te 's-Gravenhage. 24 - 28 september 1979 37. Photogrammetrische Woche in Stuttgart. 24, 25 en 26 oktober 1979 NGL Jubileum Congres. GESLAAGD Vakcursus voor technisch ambtenaar van het Kadaster J. Duisters; N. Kosta; J. v. Ley; M. Mesch; H. Steen bergen; P. Tholen; H. Vugts; H. Wennink. 16

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 16