literatuur Aantal pagina's 375: titulatuur, woord vooraf, inhoudsopgave; ruimtefoto's met toelichting en verwijzing naar de kaarten; geografisch kaartdeel, waaronder de Benelux; historisch kaartdeel; registers. Het geografisch kaartdeel bestaat uit ruim 350 kaarten en plattegronden, nl: 23 staatkundige kaarten; 95 fysisch-geografische kaarten; 160 thematische kaarten; 44 plattegronden, 30 grafieken e.d. Het historisch kaartdeel bestaat uit ruim 140 kaarten en plattegronden, nl: 124 overzichts kaarten; 23 plattegronden, situatieschetsen enz. OUDE ZAKELIJKE RECHTEN In de serie „Rechtshistorische Studies" is als no. 3 van de hand van F. C. J. Ketelaar ver schenen ,,Oude zakelijke rechten, vroeger, nu en in de toekomst". Dit boek is tevens versche nen als proefschrift ter verkrijging van de graad van doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Rijks universiteit van Leiden (25 oktober 1978). Het handelt over die beperkte zakelijke rechten, daterend van voor de invoering van het Burger lijk Wetboek (1838/1842), die men niet tot één van de in het BW genoemde normale typen van zakelijke rechten kan rekenen en die niet in het BW of in een bijzondere wet worden geregeld, zoals pootrecht, weiderechten, recht van een denkooi, recht van windvang, recht van de 13e penning, visrecht, veerrecht, recht van aan was, stuwrecht en recht op kerkgestoolte. Bovendien wordt nog aandacht besteed aan de nog bestaande cijnzen (o.a. rogge-, boter- en hoenderpachten), hoewel deze tot het normale type grondrente gerekend kunnen worden. Buiten beschouwing blijven het recht van be klemming, het stadsmeierrecht, het mijnrecht, het recht van graf en de uit het oud-vaderlandse recht stammende erfdienstbaarheden. Deze rechten zijn geregeld in het BW of in bijzondere wetten en er bestaat al voldoende literatuur over. Het boek is verdeeld in drie delen. In deel I wor den de politieke en juridische lotgevallen van bovengenoemde oude zakelijke rechten sedert de Franse Revolutie behandeld. Hiermede levert het boek een bijdrage aan de geschiedenis van de zich wijzigende rechtsopvattingen. De nu bestaande oude zakelijke rechten worden behandeld in deel II. In dit voor de praktijk erg belangrijk deel is aan iedere categorie van oude zakelijke rechten een afzonderlijk hoofdstuk ge wijd. Elk hoofdstuk vangt aan met een opsom ming van de belangrijkste literatuur en jurispru dentie en een omschrijving van het recht. Daar na volgt systematisch een behandeling van voorkomen, ontstaan, aard en inhoud, teniet gaan, alsmede de regeling of opheffing van het recht bij ruilverkaveling. Deel II is behalve op literatuur, rechtspraak en archiefonderzoek, op de huidige praktijk met betrekking tot de oude zakelijke rechten geba seerd. De praktijkdocumentatie is vooral afkom stig van KADOR, de Landinrichtingsdienst, In specties der Domeinen, en verder van rent meesters en notarissen. Mede door de uitvoerige praktijkdocumentatie en de vele literatuur- en rechtspraakverwijzin gen zal dit deel van het boek kunnen beant woorden aan het beoogde doel: een handlei ding te bieden voor degene die in de praktijk met oude zakelijke rechten in aanraking komt ais eigenaar, rentmeester, ruilverkavelingsfunc tionaris, notaris, advocaat, rechter of archivaris. Vooral voor de ruilverkavelingspraktijk kan dit een belangrijk boek zijn, omdat er bij elk hoofd stuk van deel II aandacht wordt besteed aan de regeling of opheffing van oude zakelijke rechten bij ruilverkaveling. In deel III wordt tenslotte, in het kort, aandacht geschonken aan de toekomstige rol van de wet gever op het gebied van de oude zakelijke rech ten, mede in het kader van de invoering van het nieuwe BW. Het boek schenkt veel aandacht aan het verle den, nog meer aan het heden en weinig aan de toekomst. De „Rechtshistorische Studies" worden uitge geven door de Universitaire Pers Leiden en W. E. J. Tjeenk Willink-Zwolle onder verant woordelijkheid van een redactieraad, waarin hoogleraren in de rechtsgeschiedenis zitting hebben. De prijs van het boek bedraagt: f80,-. (ISBN 9027115036). A. J. J. Meg ens De hieronder vermelde tijdschriften enz. kunnen door de lezers van Geodesia worden geleend uit de bibliotheek van de afdeling Landmeetkunde van de HTS voor de Bouwkunde, t.a.v. B. J. Klein Rou- weler, Vondellaan 2 te Utrecht. Kartografisch Tijdschrift 1978-1 Van Kampen, Plender, De kartografische activiteiten in het kader van het Informatiesysteem Ruimte lijke Ordening Nederland (INSYRON). Van Zuylen, Automatisering in de kartografie. Enkele ontwikke lingen. Christ, Gottschalk, Automatisering en karto- grafie-opleidingen. Van der Heydt, Mulder, Orme- ling, Kartografische verwerking van een stadsbus enquête. 23

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 23