Reprochrome: een primeur voor Nederland Repro(w)aardigheden (3) Door de komst van de Grootschalige Basiskaart van Nederland is er grote behoefte ontstaan aan de mogelijkheid om in meer dan één tint te kun nen reproduceren. De Stichting NGL heeft daar tijdens haar studiedagen van april en november 1978 uitgebreid aandacht aan besteed. In het decembernummer van Geodesia hebt u kunnen lezen welke mogelijkheden de reprografie ons biedt. Eén van die mogelijkheden wil ik hier graag nog eens nader „belichten": het reproduceren op polyester d.m.v. het door Agfa/Gevaert ont wikkelde Reprochrome. Dit materiaal, dat in testverkoop als primeur voor Nederland op de markt wordt gebracht, biedt een zeer goede op lossing voor de problemen waarvoor de gebrui ker van de GBKN zich ziet geplaatst. Alvorens de werking van het procédé nader te omschrijven, verdient het misschien aanbeve ling de gebruikerseisen nog eens in 't kort weer te geven: 1. De gebruiker zou graag zijn gegevens (b.v. een leidingenbestand) in zwart weergeven op een lichter gekleurde topografie, zodat hij lichtdrukken kan maken waarop een goed onderscheid is te zien tussen topografie en getekende leidingen. 2. Voorts wil hij graag de topografie aan de achterzijde van de film, om beschadiging te voorkomen tijdens het muteren (bijtekenen en/of wegraderen) van de leidingen. 3. Tot slot wil hij een kopie kunnen maken, waarop alleen de zwarte gegevens voor komen en de andere gegevens zijn wegbe- licht. Op basis van deze eisen ontwikkelde Agfa/ Gevaert, in samenwerking met enkele grote kaartvervaardigers, een nieuwe reproduktiefilm: Reprochrome. Reprochrome is de naam voor een geëmulsioneerde copyline-polyesterfilm. De emulsie kan in elke gewenste kleur worden geleverd of zelf worden aangebracht. Van fa- briekswege wordt momenteel Reprochrome- blauw op voorraad vervaardigd. De kleur blauw kan probleemloos, vele „generaties" achter een, worden gescheiden van in zwart gete kende informatie, zonder verlies van details. Het proces verloopt als volgt: Men neme een vel copyline-polyester en een folie met de ge wenste kleuremulsie. In het Agfa/Gevaert Re prochrome 0700-overdrachtapparaat wordt de emulsie aangebracht op de copyline-drager. In het apparaat zorgt een mengsel van alcohol en water voor hechting van de lichtgevoelige kleuremulsie aan de drager. De dunne folie wordt er afgetrokken en weggegooid. Vervol gens belichten we ons vel Reprochrome in een vacuumraam, in contact dus, door een negatief (b.v. een negatief van de topografie) met ultra violet licht. Tot slot activeren we het belichte beeld in een bad met activator en spoelen de rest van de kleuremulsie met water weg. Het activeren en spoelen kan, sneller en handiger, in b.v. de Copyline AP126 of de Rapimat-65 ont- wikkelmachines. Het eindresultaat is een positieve film waarvan de lijnen de kleur hebben van de gekozen emul sie. Op de andere zijde zou men nu met zwarte inkt gegevens kunnen gaan intekenen. Ook echter is het mogelijk een reeds bestaande figu ratie aan die andere zijde in te copiëren, door eerst weer een kleur- of zwarte emulsie aan te brengen op de wijze zoals hierboven is om schreven. Het procédé biedt vanzelfsprekend ook nog de mogelijkheid om een veelkleurenkaart te produ ceren. Men brengt dan steeds, na het activeren, spoelen en drogen van een inbelicht beeld, een emulsie over de voorgaande kleur aan. Het Reprochrome is te beschouwen als een wash-off materiaal, waarvan de prettige voor delen zo langzaam aan wel als bekend zijn te veronderstellen: te verwerken bij daglicht en ge makkelijk weg te gummen met vochtig gum. Een aantrekkelijke toepassing is de volgende: Breng een zwarte emulsie aan op een graveer- film. Belicht daarop een gedeeltelijk verouderd kaartbeeld in en activeer dit beeld. Teken en graveer dan aanvullende gegevens in en gum verouderde figuratielijnen weg. Plak met trans- ferletters nieuwe benamingen bij. Vervaardig tenslotte op direct-positieve film een positief beeld van deze combinatie positief (zwart beeld plus plakletters)/negatief (nieuwe gegraveerde lijnen). De wijze waarop deze filmvervaardiging tot stand komt is reeds eerder in dit tijdschrift beschreven. Ing. S. C. Hoos, Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat, Delft.

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 3