Toepassing van elektronische zakcomputers in de geodesie door M. Hooijberg, topographical adviser bij Billiton International Metals BV in Den Haag. In aansluiting op de artikelen ,,De technicus en de rekenautomaat" en Consumentenonder zoek wetenschappelijke rekenmachines" (zie Geodesia, april, mei en oktober 1977), bezien we nu de praktische toepassing van deze appa ratuur in de landmeetkunde. Drie vragen die een modern bedrijf zich dient te stellen zijn: Wan neer en hoe kunnen elektronische zakreken- machines worden toegepast en is er genoeg aandacht voor de geboden mogelijkheden? Bij het onderzoeken van de mogelijkheden mogen wij niet voorbijgaan aan het feit dat dit artikel slechts een momentopname medio 1978 is. De snelle ontwikkelingen in de elektronica gaan door; het aantal componenten per mm3 neemt toe, waardoor de kosten per functie jaarlijks dalen. Van standaardisatie in de elektronica is (nog)geen sprake. Landmeetkundige rekenschema's De landmeter is van oudsher gewend systema tisch te werken. Dit geldt niet alleen in het veld, maar ook op kantoor. Talloze rekenformulieren zijn ontworpen om alle voorkomende bereke ningen efficiënt uit te voeren. Deze schema's zijn echter gebaseerd op het gebruik van hand- of elektrische machines en duimendikke tafels. Elektronische zakmachines verlangen in de praktijk een andere benadering, o.a. door de aanwezigheid van vele elementaire, transcen dente functies en geheugens. Immers, tussen resultaten blijven opgeslagen in de machine, tafels zijn overbodig en de belangstelling gaat alleen uit naar het gecontroleerde eindresultaat. Dit artikel zal laten zien hoe formules kunnen worden vertaald in schema's, de z.g. „keystroke sequences", op een manier die past bij de elek tronische zakrekenmachines. Staat 1 geeft een voorbeeld van het berekenen van een cirkel boog volgens de methode van de omgekeerde poolse notatie, ook wel RPN genaamd. (Zie Geodesia, oktober 1977, blz. 302). Functies Wetenschappelijke zakrekenmachines zijn ruim voorzien van functies (SIN, COS, TAN, LN, etc.), die zeer geschikt zijn voor geodetische be rekeningen. Deze functies worden gegenereerd met behulp van algoritmen, die bij elk fabrikaat verschillend kunnen zijn. Een nauwkeurige con trole is dus zeker geen overbodige luxe. Ook het gebruik van functies dient met aandacht te wor den bekeken. De TAN-1 boog tangens) functie bepaalt b.v. wel een kaarthoek, maar niet het juiste kwadrant. Bijvoorbeeld, TAN-1 (+3/+4) TAN"1 (-3/-4) 6 en TAN"1 _3/ 4) TAN-1 3/ -4) - 0. De juiste hoek wordt direct bepaald met behulp van de (R/P) functie (conversie van rechthoekige coör dinaten naar poolcoördinaten en omgekeerd). Bij gebruik van de HP-45 van Hewlett-Packard zijn de uitkomsten als volgt: TAN-M 3/ 4) 40097; TAN"1 3/-4) 159003; TAN-M-3/-4) - 159003 240097); TAN-M-3/ 4) - 40057 359003). Nauwkeurigheid Een merkwaardigheid van de hand- c.q. elektri sche machine is dat alle nullen achter de komma slechts dienen ter bepaling van de plaats van de komma. Bij elektronische machines ligt dit an ders, want het z.g. „display" wordt onder steund door een aantal onzichtbare geheugens. Hierdoor kan de gebruiker, naar keuze, een vaste of drijvende komma verlangen, mits het getal in de machine tussen de grenzen van „underflow" en „overflow" blijft (respect. 11.000000000 - 991 en I 9.999999998 99 I Komt de machine wel buiten deze grenzen, dan 52

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 8