blokkeert de machine, of wijst „Error" aan. Om afrondingsfouten te vermijden, dient het grotere getal bij het kleinere te worden opge teld en niet andersom. Bijvoorbeeld: 5000000000 0.49 0.39 1.49 0.49 5000000001. Indien echter de juiste rangschikking plaats vindt, is de uitkomst 5000000003. Onnodig grote getallen geven ook onnauwkeu rige resultaten. Bijvoorbeeld als het gemiddelde en de standaardafwijking van drie getallen wordt gezocht: 6666666123, 6666666246 en 6666666369, dan vinden we 6666666247 als ge middelde en 0.000000000 als standaardafwij king. Indien we deze getallen terugbrengen tot 123, 246, en 369, dan wordt het gemiddelde 246.000 en de standaardafwijking 123.000. Bo venstaande voorbeelden zijn van toepassing op de HP-45en andere machines met automatische afronding op 10 cijfers. Het zal de aandachtige lezer duidelijk zijn dat dit soort problemen vooral bij vereffeningen kunnen voorkomen. Onnodige bewerkingen zullen afrondingsfouten met zich meebrengen. Sinds 1 januari 1977 wor den zowel in de „Star Almanac for Landsur- veyors", een uitgave van „H.M. Stationary Office", Londen, als in de „Almanac for Com puters", uitgave van het „Nautical Almanac Office", Washington, D.C. 20390, USA, coëffi ciënten gepubliceerd ter bepaling van de coördi naten van hemellichamen. Eén van de gebruikte polynomen is 7(x) a0 a^ -)- a2x2 a3x3 a4x4. Hoewel machtsverheffen en worteltrekken een eenvoudige zaak op de zakmachine is, is het toch mogelijk deze berekeningen op andere wijze uit te voeren. Wederom wordt een voor beeld van een rekenschema gegeven voor ver werking met de HP-45 machine. (Zie staat 2). Er wordt op gewezen dat niet alle machines de getoonde notaties accepteren, b.v. (RCL x 2) kan vervangen worden door (RCL 2), (x). (Zie staat 1). De verwerking van polynomen op deze manier kan ook in andere landmeetkundige berekeningen worden toegepast, zoals de bere kening van ware afstanden op de ellipsoïde. Landmeetkundige berekeningen In staat 3 volgt het RPN-schema berekening van een achterwaartse snijding met lijnvergelij- kingen". In dit schema zijn duidelijk drie fasen te onderscheiden: 1. de invoer van de gegevens; 2. de feitelijke berekening met de resultaten; 3. een deugdelijke, onafhankelijke controle van de gegevens en de berekening. Het is in het buitenland met succes gebruikt door leken; na een korte instructie konden sex tantwaarnemers hun eigen positie bepalen en wel binnen drie minuten. Een archief met pro grammabeschrijvingen in boekvorm van veel voorkomende berekeningen blijkt dan van groot nutte zijn. In staat 4 worden de rekentijden van de metho den m.b.v. logtafels, handrekenmachines en elektronische machines van het type HP-45 met elkaar vergeleken. Vanzelfsprekend zijn de ge noemde tijden slechts bij benadering gegeven. Iteratieve berekeningen komen in de hogere landmeetkunde nogal eens voor. Hoewel het volgende geen voorbeeld is van een landmeet kundig probleem, illustreert het de mogelijkhe den van iteraties. Staat 5 geeft de berekening van de limiet van een functie. Indien X 2, wordt na 56 iteraties de limiet bereikt; bij X 3 wordt na 185 iteraties de limiet bereikt. In wezen is de programmeerbare zakrekenmachine beter geschikt voor dergelijke berekeningen. De meest geschikte programmeerbare zakre kenmachine biedt de mogelijkheid programma's en/of gegevens te laden d.m.v. bijvoorbeeld magnetische kaartjes. De voordelen hiervan zijn reeds in eerder genoemde artikelen besproken. Programmastappen De fabrikanten van zakcomputers maken veel reclame voor het aantal mogelijke programma stappen. In wezen is voor ons slechts van be lang welke problemen zonder ingewikkelde machine-manipulaties opgelost kunnen worden. In feite ligt hier ook weer de taak van de pro grammeur. De mogelijkheden van een goede machine, b.v. de HP-67, zijn zeer groot. Vooral door het aanwezige (i) geheugen, waarmee in directe bewerkingen kunnen worden uitge voerd. Hier kom ik later nog graag op terug. Ook geeft de mogelijkheid tot samenvoegen van programma's de nodige flexibiliteit: pro- grammadelen kunnen worden samengevoegd, de machine status blijft behouden en magneti sche kaartjes kunnen automatisch worden inge lezen, terwijl de berekening praktisch zonder pauze verder gaat. Op deze manier worden pro gramma's op 4, 7 of 10 kaartjes net zo gemakke lijk verwerkt als op een enkel kaartje. Ook kun nen tijdens de berekening nog constanten wor den ingevoerd met behulp van „datacards". Daarbij kunnen bepaalde geheugens weer wor den beschermd door het (i) geheugen tegen uit wissen. In het algemeen moeten de z.g. vuistregels worden vermeden. Een formule geheel uitwer ken kost weinig rekentijd extra; alleen bij reeks ontwikkeling is het oppassen geblazen; wan neer een reeks blijkt te divergeren levert dit een „Error" melding op. Vaak wordt in de geodesie het reken- en teken werk verricht met behulp van een computer.

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 9