92 6.2. Opsomming van mogelijke onderwijs vormen: a. zelfstudie (met studiehandleiding); b. videobanden; c. geprogrammeerde instructie; d. hoorcolleges (grotere groepen); e. studiereizen, excursies; f. vragenuurtje; g. geleide discussie; h. buzz-groups" (discussie in kleine groepjes); i. werkgroepen (oplossen van problemen in kleine groepen); j. geleid prakticum; k. vrije groepsdiscussie; I. praktijkstage; m. sensivity training; n. demonstratie; o. rollenspel; p. simulatie; q. groepswerk (werkdagen, -weken); r. scriptie; s. blokonderwijs. 7. DOELSTELLINGEN, LEERINHOUD EN WERKVORMEN PER VAK EN PER LEERJAAR 7.1. Inleiding Hoofdstuk 7 van het schoolwerkplan is het grootste hoofdstuk; van de 127 pagina's van het rapport zijn 86 pagina's hieraan gewijd. Dit hoofdstuk heeft de werkgroep de meeste tijd gevergd, hetgeen niet verwonderlijk is, omdat het per vak en per leerjaar bevat: de totaaldoelstelling voor dat leerjaar; de subdoelstellingen; de uitwerking van de subdoelstellingen naar leerinhouden met een schatting van het aan tal te besteden lesuren aan dit onderwerp. Ter illustratie zijn in de staten 1 en 2 de om schrijvingen voor het keuzevak Landmeetkunde II voor het 4e studiejaar afgedrukt. In dit hoofd stuk van de samenvatting wordt alleen een op somming gegeven van de belangrijkste veran deringen, die zijn ingevoerd bij de verschillende vakken. 7.2. Algemene vakken In deze groep komt het vak Handvaardigheid (i.e. houtbewerking) te vervallen. De vakken li chamelijke oefening, Nederlands, Duits en Engels blijven in lesuren nagenoeg ongewijzigd. Bij Engels en Duits wordt gestreefd naar verbe tering van de mondelinge uitdrukkingsvaardig heid. Bij Nederlands ligt het zwaartepunt op: verbetering van het schriftelijk taalgebruik (correspondentie, rapportage e.d.); het kritisch en begrijpend kunnen lezen van teksten; vaardigheid in het samenvatten van gespro ken of geschreven teksten, zowel schrifte lijk als mondeling; vaardigheid in het mondeling formuleren in communicatieve situaties. De uitbreiding van de stof bij het vak Bedrijfs kunde richt zich vooral op het verkrijgen van in zicht in het bedrijfsgebeuren t.a.v.: de historische ontwikkeling en structurele opbouw; het sociale- en organisatorische functione ren; de economische- en juridische aspecten. In het vierde leerjaar wordt dit inzicht verbreed/ verdiept aan de hand van cases in discussie groepen. Hierbij wordt tevens ervaring opge daan t.a.v. communicatieve aspecten (schrifte lijke en organisatorische voorbereiding, voor dracht, discussieleiding, rapportage, observa tie). 7.3. Exacte vakken Deze hebben een ondersteunende functie voor de beroepsgerichte vakken en worden uitslui tend in de eerste twee studiejaren gegeven. Het totaal aantal beschikbare uren is ongewijzigd. Inhoudelijk zijn er wel wijzigingen aangebracht. Hogere wiskunde: Het programma wordt aan gevuld met de beginselen van de vector- en matrixrekening, t.b.v. het vak Waarnemings rekening en het werken met complexe getallen. In het nieuwe vak Statistiek wordt de student vertrouwd gemaakt met fundamentele begrip pen uit de beschrijvende statistiek, de waar schijnlijkheidsrekening en de mathematische statistiek. Computerkunde: Dit vak behandelt de werking van de computer, de programmeertaal BASIC, het beheersen van de verschillende methoden uit de numerieke wiskunde en het kunnen toe passen van BASIC in o.a. de landmeetkundige vraagstukken. Natuurkunde: Dit vak vertoont een duidelijke accentverschuiving van de optica naar de elek tronica. In het eerste halfjaar worden de belang rijkste grondslagen van de geometrische optica en hun toepassingen in landmeetkundige instru menten behandeld. De resterende tijd wordt be steed aan de belangrijkste definities en wetten van het magnetisme en de elektriciteit (bv. de wisselstroomtheorie), een nauwkeurige be schrijving van de methode ter bepaling van de voortplantingsnelheid van elektromagnetische golven, alsmede een analyse yan mogelijke fou ten die bij metingen m.b.v. elektromagnetische golven kunnen ontstaan. Verder een bespreking

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 12