van instrumenten die korte en lange radiogolven gebruiken en instrumenten die zichtbaar licht of infrarode straling gebruiken. Ook wordt een ver klaring gegeven van de werking van een gyro- kompas. Ter ondersteuning van de theorie wor den praktische oefeningen in kleine groepen uit gevoerd. WaarnemingsrekeningDit vak is in zijn opzet gericht op de moderne puntsbepaling. Na het inschakelen van een kansmodel en een voor- waardemodel wordt de toepassing van de voortplantingswetten voor midwaarden en va riances behandeld. Naast het meetkundig ver effenen van een tweedimensionaal vraagstuk wordt het analytisch vereffenen van meerdi mensionale problemen volgens het eerste en het tweede standaardvraagstuk behandeld, aangevuld met toetsing van de uitkomsten. Verder een behandeling van de toepassing van de voortplantingswetten in het eerste en twee de standaardvraagstuk voor niet-lineaire vraag stukken en de grenswaardetheorie t.b.v. de be oordeling van de betrouwbaarheid, alsmede een eerste aanzet in het opstellen van voorwaarden gebruik makend van complexe getallen. 7.4. Beroepsgerichte vakken Landmeetkunde I: Technische ontwikkelingen in de landmeetkunde enerzijds en een betere verdeling van de stof over de studiejaren heb ben geresulteerd in de onderstaande wijzigin gen (De elementaire landmeetkunde, zoals die behandeld werd in het eerste en tweede jaar, is niet spectaculair veranderd) 1e jaar (verschoven van 2e naar 1e jaar): cirkel en korfbogen; richting- en hoekmeting en pla- nimetrering. Moderne ontwikkelingen v.w.b. de systemen van detailmeting krijgen uiteraard de nodige aandacht. 2e jaar (verschoven van 4e naar 2e jaar): over zicht optische afstandmeting, inleiding in de elektronische afstandmeting en het kunnen werken met de verkenningsregels van de HTW. Daarnaast als nieuw element een inleiding in de zeemetingen, zoals dieptemetingen, Decca- Hifix-patronen, akoestische methoden, verwer king van hydrografische metingen en zeekaar ten. 4e jaar: Het programma voor dit jaar ziet er nu als volgt uit. Het kunnen rekenen met complexe getallen en functies daarvan, zoals toegepast in de landmeetkunde. Het opsporen en opstellen van voorwaarden volgens één algemeen prin cipe. Wiskundige grondslag van circuitnetten. Het toepassen van het rekenschema van Gauss op het eerste en tweede standaardvraagstuk. Het uitvoeren en analyseren van deformatie metingen. Trigonometrische en barometrische hoogtemeting. Sea-fix plaatsbepalingsysteem en de grondprincipes van het meten met Air- born-Control, Aerodist en het Doppler-systeem. (Geodetische astronomie): Het kunnen rekenen met elementaire begrippen uit de boldriehoeks- meting. Het kunnen werken met verschillende coördinatenstelsels en tijden en met de Star- Almanac. Azimut- en breedtebepaling en ster programma. (Kaartprojecties): Het langs meetkundige en analytische weg kunnen inzien hoe verschil lende kaartprojecties ontstaan en wat daarbij de vervormingen zijn. Het vervaardigen van een kaartje in een zelf gekozen projectie m.b.v. een computer en drumplotter. Landmeetkunde II (als keuzevak in 4e jaar)Zie de staten 1 en 2. Civiele Techniek: Meer dan in het bestaande programma zal er aandacht besteed worden aan de maatvoering en toleranties op de bouw plaats, de problematiek bij de aanleg van en uit- zetwerk voor wegen, spoorwegen, riolering en het berekenen van grondverzet. Fotogrammetrie: De belangrijkste wijziging bij dit vak is het invoeren van praktijkoefeningen (vier uur per drie weken in het 2e studiejaar), waarin vaardigheid verkregen wordt in het ge bruik van foto's en fotogrammetrische instru menten. In het 4e jaar (als keuzevak): Het hanteren van de belangrijkste uitwerkmethoden zoals de enkelbeeld, dubbelbeeld, analoge en analytische methode. De inschakeling van de fotogramme trie in landmeetkundige en andere disciplines, zowel kwalitatief als kwantitatief. De beginselen van de foto-interpretatie en de teledetectie. Recht: In het 1e en 2e studiejaar is weinig verandering aangebracht in het programma. Behandeld worden de grondslagen en de syste matiek van het recht, de hoofdlijnen van het staatsrecht, het bestuursrecht, het privaatrecht en het procesrecht, alsmede de relatie tot de andere vakken. In het 2e jaar komen aan de orde het personen recht (hoofdzaken), het huwelijksgoederen recht en het erfrecht (hoofdzaken), het zaken- en verbintenissenrecht (uitvoeriger) en van het bestuursrecht de wetgeving op het terrein van de ruimtelijke ordening (vooral aandacht aan de bestemming). In het 4e jaar vindt een verdeling plaats tussen de vakken Recht I (verplicht) en Recht II (keuze vak). Recht I bevat: de verdieping en verbreding van het verbintenissen- en vooral het zakenrecht aan de hand van de casuïstiek. Daarnaast een behandeling van de volgende bestuursrechte lijke wetten (vooral aandacht voor de inrich- 94

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 14