ting): Wet Ruimtelijke Ordening-Woningwet, Onteigeningswet, Wegenwet en Belemme- ringenwetten. Recht II bevat: een keuze uit o.a. de volgende onderwerpen: wetgeving op het terrein van bestemming, inrichting, beheer, en belasting van onroe rend goed; bijzondere overeenkomsten (koop, huur, pacht enz.); onrechtmatige (overheids-)daden; grondbedrijfrecht; ontwikkelingen in het Nieuw Burgerlijk Wet boek; nauwelijks bij Recht I behandelde (oude) zakelijke rechten; procesrecht (burgerlijk en bestuursrechte lijk); zeerecht; waterstaatsrecht. Vastgoedregistratie: Vanwege de nieuwe opzet volgt hier een samenvatting van de leerstof per leerjaar. 1e jaar: Historisch perspectief: aanleiding tot het ontstaan van informatiesystemen. Kennis hebben van basissystemen (doeleinden der re gistratie), de basisgegevens (voor welke gebie den wordt wat geregistreerd) en systeemop bouw (informatiebehoefte, -verzameling, -struc tuur en -opslag). Daarnaast inzicht hebben in de problemen van beheer en bijhouding. 2e jaar: Behandeling van een aantal vastgoed systemen waarbij in elk geval aandacht wordt besteed aan het kadastrale systeem. Naast aan dacht voor de huidige kadastrale en hypothe caire boekhouding, aandacht voor historische ontwikkeling, de relatie kadaster - recht - land inrichting en de organisatie van de dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Ten slotte de ontwikkelingen in het takenpakket van het Kadaster en in de techniek t.a.v. informatie verzameling, -verwerking en -verstrekking. 4e jaar (als keuzevak): Verbreding en verdieping van de leerstof van het 1e en 2e studiejaar, vooral t.a.v. de opbouw- en de beheersproble- matiek van vastgoedsystemen. Nadere bestu dering van vastgoedsystemen in binnen- en bui tenland. Land- en stadsinrichting: Ook hier vanwege de nieuwe opzet een samenvatting van de leerstof per jaar. 1e jaar: De plaats van het ruimtelijk beleid in het totale overheidsbeleid en de rol van de diverse overheidsinstanties. De historische ontwikke ling van de ruimtelijke ordening als tak van de overheidszorg. De ruimtelijke structuur van Nederland en de van belang zijnde ontwikke lingen m.b.t. deze structuur. De hoofdlijnen van het ruimtelijk beleid op regeringsniveau. 2e jaar: De verschillende niveaus van ruimtelijke planning in Nederland. Het instrumentarium op regerings-, provinciaal- en gemeentelijk niveau. De plaats van het grondbeleid in de ruimtelijke planning, in het bijzonder v.w.b. de economi sche uitvoerbaarheid van plannen en het bere kenen van grondkosten. Het belang van de ruil verkaveling, de ruilverkavelingswet. Een aantal planningstechnieken. 4e jaar (als keuzevak): Leidende beginselen van land- en stadsinrichting. De ontwikkeling van doelstellingen en de recente ontwikkelingen in het beleid. Het totstandkomingsproces van plannen en de rol van de diverse instanties. De wetgeving op dit terrein. Landmeetkundig rekenen computerkunde): De vervanging van de handrekenmachines door elektronische zakrekenapparatuur, alsmede een beperking van het onderdeel groottebepaling, hebben geresulteerd in tijdwinst. Een deel van deze winst wordt echter tenietgedaan door in het eerste jaar oefeningen op te nemen, waarbij de beginselen van de vlakke meetkunde en de trigonometrie nog eens nader belicht worden (leemte in de vooropleiding). Verder is er een duidelijke accentverschuiving van de standaard berekeningen (met de bekende formulieren) naar de technische berekeningen (o.a. ten be hoeve van uitzetwerk). In het 4e jaar wordt ook gerekend met complexe getallen. Bij het onderdeel Computerkunde ligt het zwaartepunt op het beheersen van diverse me thoden uit de numerieke wiskunde en het in staat zijn voornamelijk landmeetkundige proble men op te lossen met de computer (program meertaal BASIC). Kartografie fv.h. Landmeetkundig tekenen): Het totaal aantal uren voor dit vak is sterk ver minderd. Vaardigheid bij het in inkt zetten van kaarteringen en copieën en de afwerking van kaarten wordt niet meer nagestreefd. Aan het kaarteren, het gebruik maken van diverse coör- dinatografen en het aanleggen van plans wordt uiteraard nog ruimschoots aandacht besteed. Tijdens de doceerlessen (in totaal 4 per week) worden de volgende onderwerpen uitvoerig be handeld: elementaire begrippen uit de fotografie; schriftmontage; reproduktietechnieken en beginselen van het drukken; ontwerp en lay-out van kaarten; thematische kartografie, generalisatie; topografische kaarten; automatisering (digitaliseren, plotters, inter actieve systemen); 95

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 15