96 kaartseries (lijn- en fotokaarten, gangbaar heid); kaartgebruik; planning en organisatie van kaartvervaardi ging; kostprijsberekening. Voor een deel van de praktische oefeningen wordt gedacht een samenwerking met de School voor de Grafische Vakken te realiseren. Prakticum landmeetkunde: Het aantal uren in het 4e leerjaar wordt beperkt. Meer aandacht wordt besteed aan nieuwe systemen van detail- meting. Het werken met optische afstandmeters is drastisch beperkt. Daarnaast is er een toe nemend gebruik van elektronische apparatuur, ook voor uitzetwerkzaamheden. In het 4e jaar is er ruimte gereserveerd voor deformatiemetin gen en het verkennen van een circuitnet. 8. EXAMENPAKKET De bedoeling van het vierde studiejaar is om enerzijds de kennis en vaardigheden te vergro ten en anderzijds om de specifieke belangstel ling tot zijn recht te laten komen. Wettelijk wordt daarbij als eis gesteld dat het eindexamen bestaat uit twee delen: een theoretisch gedeelte en een opdrachtengedeelte. Bij de samenstelling van het examenpakket zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: a. De afgestudeerde moet geen specialist wor den op een bepaald terrein; de opleiding moet een brede landmeetkundige vorming inhouden. b. De huidige „vlag" dekt te weinig lading, daarom wel keuzemogelijkheden (vanwege de specifieke belangstelling), maar zonder etiket. c. De huidige keuzemogelijkheid is beperkt en niet diepgaand. Groter maken door vrijere keuze, zowel t.a.v. het theoretische als het opdrachtengedeelte. d. De diepgang t.a.v. de keuze vergroten door: 1. differentiatie t.a.v. theoretische vakken aan het begin van het 4e schooljaar; 2. een beperkter aantal opdrachten. e. De exacte vakken niet in het examenpakket. Deze moeten afgerond worden in het 2e studiejaar (basisvakken). f. Een splitsing van de vakken Landmeetkunde en Recht in I en II waarbij II keuzevak wordt. Op basis van deze uitgangspunten ziet het examenpakket er als volgt uit: A. Theoretisch gedeelte: Schriftelijk examen. Verplicht: Landmeetkunde I; Recht I; Civiele techniek. Drie keuzevakken: Landmeetkunde II; Recht II; Fotogrammetrie; Vastgoedregistratie; Landinrichting. Tentamina (verplicht): Landmeetkundig reke nen Computerkunde; Kartografie; Bedrijfs kunde. B. Opdrachtengedeelte: Totaal vijf ontwerp/opdrachten: Verplicht: één opdracht Landmeetkunde I (be staande uit een aantal deelopdrachten). Naar keuze: vier opdrachten uit: Landmeetkun de II; Recht I of Recht II; Civiele techniek; Foto grammetrie; Vastgoedregistratie; Landinrich ting; Computerkunde. N.B. De totale tijdsduur van de opdrachten voor elke kandidaat is ongeveer gelijk. 9. URENTABEL Het vaststellen van een nieuwe urentabel is één van de grootste problemen geweest. Gewenste veranderingen moeten in uren hard gemaakt worden, wat rechtstreeks kan leiden tot (rechts-) positionele problemen van de betrokken docen ten. De gewenste uitbouw van vakken is vooral ge realiseerd door vermindering van het aantal tekenuren en het afschaffen van het vak hand vaardigheid. Door veel overleg is uiteindelijk een voor de betrokkenen acceptabel voorstel aan vaard. Belangrijke uitgangspunten bij de samenstelling waren: a. de algemene vakken (talen e.d., m.u.v. be drijfskunde) en de exacte vakken (wis-, natuurkunde e.d.) afronden in de eerste twee jaren; b. een vermindering van het aantal tekenuren, het ombouwen van dit vak naar Kartografie en het afvoeren van het vak Handvaardig heid; c. een evenwichtige verdeling van de leerstof over de studiejaren; d. het opvoeren van nieuwe of vernieuwde vakken: Statistiek, Kartografie, Vastgoed registratie en Land- en stadsinrichting; e. uitbreiding van de vakken Fotogrammetrie en Bedrijfskunde; f. splitsing van de vakken Landmeetkunde en Recht in I en II, waarbij II een keuzevak wordt; g. keuzevakken in het 4e jaar om zodoende de keuze meer inhoud te geven. Op basis van het bovenstaande ziet de uren tabel er nu uit zoals in staat 3 is aangegeven. 10. SLOTOPMERKINGEN Zoals uit de inleiding blijkt strekken de werk zaamheden van de werkgroep zich uit over meerdere jaren. Bijna alle vergaderingen en het daaruit voortvloeiende „huiswerk" moesten in vrije tijd gepland worden. Dat zich hierbij af en

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 16