De kartografie ten tijde van Gerard Mercator (1) Dit artikel is het eerste van twee artikelen, die zijn ontleend aan HTS-scripties van J. Teunissen (februari 1975) en K. Hogenbrik (februari 1977). In het onderstaande artikel wordt de kartografie ten tijde van Gerard Mercator beschreven, in het volgende zal de Mercatorprojectie worden behandeld. Levensbeschrijving van Gerard Mercator Gerard Mercator, wiens werkelijke naam was Gerard Kremer, werd op 5 maart 1512 in Rupel- monde, niet ver van Antwerpen, geboren. Tij dens zijn loopbaan verlatiniseerde hij zijn naam tot Mercator. Reeds door zijn tijdgenoten werd hij als de grootste geograaf van zijn tijd be schouwd. Aanvankelijk studeerde Mercator filosofie aan de universiteit van Leuven, met de bedoeling om geestelijke te worden. Weldra bleken echter zijn belangstelling en talenten op een ander terrein te liggen, waardoor hij na korte tijd van studierichting veranderde. Hij ging zich nu in de wis- en natuurkunde en aanverwante vakken bekwamen. De problemen over de schepping van hemel en aarde troffen hem in het bijzonder en bleven hem steeds bezig houden. Al spoedig had Mercator zich ontwikkeld tot een bekwaam instrumentmaker, landmeter en kartograaf. Ook als graveur verrichtte hij goed werk. Een bij zondere verdienste van Mercator was het invoe ren van het cursief: het Italiaanse schuine letter type. Zijn eerste kaarten dateren uit de jaren 1530: een kaart van Palestina, een wereldkaart en een kaart van Vlaanderen. Het vervaardigen van globes zou Mercator van Gemma Frisius, een Nederlands geograaf, wiskundige en arts, ge leerd hebben. Zijn eerste aardglobe kwam in 1541 klaar, een hemelglobe in 1551. In het jaar 1552 vertrok Mercator van Leuven naar Duisburg, waar hij kosmograaf van de hertog van Gulik werd en waar hij zijn verdere leven ook zou blijven. Het was hier, in 1569, dat Mercator zijn beroemde wereldkaart ontwierp* Op deze kaart ,,ad usum navigantium" (voor het gebruik door zeevarenden) paste hij voor het eerst de in het volgende artikel beschreven kaartprojectie toe, welke ook zijn naam is blijven dragen. Deze nieuwe projectie werd echter pas erkend, nadat de Engelsman Edward Wright er een verklarend werk over had uitgegeven. De toepassing van deze projectie-methode is tot op heden nog steeds in gebruik. In Nederland is slechts één exemplaar aanwezig en wel in het Maritiem Museum te Rotterdam. In Duisburg schreef Mercator ook een geschie deniswerk, de ,,Chronologia", dat grote be kendheid verwierf. Ook is door hem tweemaal een bewerkte editie van Ptolomaeus' ,,Geo- graphia" uitgegeven. Tegelijkertijd werkte hij aan een volledige beschrijving van de schepping en van de hemel, aarde en zeeën. Het resultaat hiervan was zijn postuum uitgegeven Atlas, sive cosmographicae meditationes de fabrica mundi et fabricati figura". Mercator kwam als eerste met de naam atlas voor een kaartenboek. Deze naam is gekozen naar een geleerde uit Etrurië (Italië), die als eerste een hemelglobe ge maakt zou hebben. In 1594 stierf Mercator, na de eerste twee delen van zijn atlas gepubliceerd te hebben. Zijn zoon Rumold voltooide het boek, dat in 1595 in zijn geheel werd uitgegeven. De atlas van Mercator zou nog een lang leven hebben, want Jodocus Hondius (Vlaams tekenaar, kalligraaf, graveur, stempelsnijder, wiskundige, kartograaf en uit gever) kocht de koperplaten van Mercator en gaf dit werk in de 17e eeuw opnieuw uit. Kartografie in de Middeleeuwen Op het gebied van de kartografie kunnen de Middeleeuwen wel als „duistere" eeuwen wor den aangeduid. De wereldkaarten van voor 1400 geven een primitief beeld, dat eigenlijk meer een theologisch wereldbeeld was dan een werkelijke weergave van de planeet waarop men leefde. Gedacht kan in dit verband worden aan de zogenaamde ,,T-kaarten", waarop de wereld is afgebeeld als een damschijf omgeven door een smalle wereldzee. Het oos ten, soms met een afbeelding van het paradijs met Adam en Eva, is boven. In het midden ligt Jeruzalem. De ene, bovenste helft van de wereld was Azië, de onderste helft Europa en Afrika, van elkaar gescheiden door de Middel landse Zee. Ten aanzien hiervan dient opge merkt te worden dat de werkelijke kennis in de vroege Middeleeuwen zich nauwelijks buiten de grenzen van het vroegere Romeinse wereldrijk uitstrekte. Twee kaarten op groot formaat uit de 13e eeuw kan men als meer ontwikkelde typen van de ,,T-kaarten" beschouwen, n.l. de Ebstorfer- 98

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 18