100 boven. De wereldkaart van Fra Mauro geeft een bijzondere samenvalting van alle geografische kennis die men in Italië had, vóórdat Amerika en de zeeweg naar Indië en China rondom Afrika werden ontdekt. Op deze kaart combineerde Fra Mauro de gegevens uit de oudheid, bekend geworden door het te voorschijn komen van de geografische werken en kaarten van Ptole- maeus, de legenden uit de oudheid en Middel eeuwen, die men ook al op oudere kaarten aan treft, de tekening van de plaatsen en de kusten, vooral in Azië, ontleend aan de reisverhalen van Marco Polo, en nieuwe gegevens over de ont dekkingen langs Afrika's westkust, ontleend aan Portugese zeekaarten. Voorts kan nog melding worden gemaakt van een soort kaarten, die veel invloed op latere kaarten hebben gehad, n.l. de ,,portulanen". Terwijl in het algemeen in de vroege Middel eeuwen de kaarten slechts een gebrekkig beeld gaven van het in kaart gebrachte gebied, ver schenen sinds het begin van de 14e eeuw op perkament getekende kaarten, die een verras send juiste afbeelding gaven van de kusten van de Middellandse Zee en omgeving. De oudste bewaard gebleven portulanen werden vervaar digd in Italië, en wel in Genua, Venetië en Ancona, alsmede op het eiland Mallorca. In de 15e eeuw ging men in Portugal portulanen maken en daar en op Mallorca werden nu ook de nieuw ontdekte kusten van Afrika, Azië en Amerika afgebeeld. Aldus groeiden de portu lanen soms uit tot wereldkaarten. De 15e eeuw was het tijdvak van de Renais sance en het Humanisme, de „Herfsttij der Middeleeuwen", toen de mens de wereld waar in hij leefde beter leerde kennen en met andere ogen leerde zien. Het was tevens het tijdvak waarin grote belangstelling voor de kunst en de wetenschap van de oudheid bestond. Voor de kartografie was in het bijzonder van belang, dat de werken over de geografie en de kaarten van Ptolemaeus werden herontdekt. Verder maakte men kennis met de geografische werken van Plinius, Pomponius Me/a en Solinus. Het vin den van de zeeweg naar Indië en China en de ontdekking van Amerika, om van andere ont dekkingen niet te spreken, vergrootten de feite lijke kennis van de wereldzeeën en de conti nenten. In het jaar 1400 werd door de Florentijnse ge leerde Palla Strozzi een handschrift van Ptole maeus: Geografie uit Constantinopei" verkre gen. In 1406 werd de Griekse tekst door Jacopo Angelo in het Latijn vertaald. De eerste druk, zonder kaarten, verscheen in 1475 in Vicenza. Een hoogtepunt van de Ptolemaeus-uitgaven waren de edities uitgegeven in Straatsburg in 1513, waarvan de kaarten hoogstwaarschijnlijk het werk waren van Martin Waldseemüller. Hoe belangrijk ook de herontdekking van Ptole maeus' werken was en hoe verrassend de ver ruiming van het wereldbeeld voor Mercators tijdgenoten, men kwam spoedig tot de ontdek king dat dit werk aanvulling en verbetering be hoefde. Tot diep in de 16e eeuw trachtten de kaartmakers de gegevens van Ptolemaeus in overeenstemming te brengen met de resultaten van de nieuwe ontdekkingen in Azië, Afrika en Amerika. Mercators wereldkaart van 1569 en de vele, vaak uitvoerige legenda op die kaart, geven wel een duidelijk beeld van de hard nekkige pogingen om dit alles tot een bevredi gend geheel te combineren. Ondertussen hadden de ontdekkingen, vooral van de Spanjaarden en de Portugezen in de 15e eeuw, het wereldbeeld ingrijpend gewijzigd. Nadat de Portugezen in etappes de westkust van Afrika hadden verkend, werd in 1487 door Bartholomëu Diaz de zuidpunt van Afrika om varen. In 1492 bereikte Columbus West-lndië; in 1498 bereikte Vasco di Gama Voor-lndië; in 1500 ontdekte Cabral Brazilië; in 1511 veroverde Affonso d'Albuquerque Malacca en in 1512 be reikten de Portugezen de Molukken, de lang gezochte specerij-eilanden. Tenslotte werd in de jaren 1519-1522 door de schepelingen van Magalhaes de eerste tocht rondom de wereld ge maakt. Dit zijn slechts de hoogtepunten van de ontdekkingsreizen in de 15e eeuw en het begin van de 16e eeuw, die werden voortgezet, nu niet alleen door de Spanjaarden en Portugezen, maar ook door de Fransen, Engelsen en na 1590 vooral door de Hollanders. Het spreekt vanzelf dat al deze ontdekkingen aanleiding gaven tot het maken van nieuwe en betere wereldkaarten, soms in handschrift getekend, later als hout sneden en kopergravures, die eveneens zeer zeldzaam zijn. Kartografie in de zestiende eeuw Mercators wereldkaart verdient naast de toege paste „Mercatorprojectie" de aandacht, omdat ze een unieke momentopname geeft van wat toen wel en niet bekend was. Mercator combi neerde zo goed mogelijk de door hem, met na druk zeer hoog geschatte, gegevens van de oudheid. Gegevens van Ptolemaeus, maar ook van klassieke auteurs over de geografie als Plinius, Pomponius Mela, Solinus, naast gege vens van reizigers in de Middeleeuwen, vooral van Marco Polo, maar ook van Nicolaas Conti en anderen, en met wat hij te weten kon komen van Spaanse en Portugese zeekaarten. Op velerlei gebied was zijn kennis nog beperkt of

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 20