"agenda pccr^ flHlyUffl. Trogloditi Fragment van de kaart van Africae TABVL A III uit de door Mercator bewerkte editie van Ptolomaeus' ,,Geographia". Gemma Frisius (1508-1555), een befaamd medicus, astronoom en wiskundige, professor te Leuven, had reeds in 1529 Petrus Apianus' Cosmografievermeerderd uitgegeven. Vier jaar later publiceerde hij: ,,Een boecxken seer nut ende profijtelijck allen Geographiens lee- rende hoe men eenighe p/aetsen beschrijven, ende het verschil oft distantie derselver meten sal..." Hij beschrijft een primitieve wijze van driehoeksmeting, waarbij hij uitging van een basis waarvan de lengte bekend was (Antwer pen-Mechelen). Hij mat de hoeken van de beide uiteinden naar een onbereikbaar punt (Leuven). Op deze wijze kon het onbereikbare punt op de kaart getekend worden. Aldus kon men door een schetsmatig net van driehoeken tot de samenstelling van een kaartbeeld komen. Het belangrijke is, dat Gemma Frisius de voor zulk een meting nodige instrumenten nauwkeu rig beschreef. Het krachtige staatsgezag dat zich na 1500 overal ontwikkelde, had behoefte aan kaarten, waarop het eigen en aangrenzende gebied dui delijk was afgebeeld. Een vorst als Karei V die Duits Keizer, Koning van Spanje met de over zeese gebieden in Amerika, Afrika en Azië en dan nog Heer van de Nederlandse en Italiaanse gewesten was, moest zich een denkbeeld kun nen vormen van de ligging en de omvang van zijn over de hele wereld verspreide rijk. De pro jectie van Mercator, die in het volgende artikel zal worden behandeld, maakte het als conforme projectie mogelijk dit rijk op een wiskundig ver antwoorde wijze op één kaart af te beelden. De afbeeldingen in dit artikel zijn tot stand geko men dank zij de welwillende medewerking van de heren dr. W. H. G. de Haas en AB. Smits van de afdeling Geodesie van de TH te Delft. Een overzicht van de geraadpleegde literatuur zal onder het volgende artikel worden vermeld. 30 maart 1979 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. Algemene ledenvergadering, voorafgegaan door een lezing van dr. ir. M. Tienstra. 10,12 en 17 april 1979 Harris Infodagen. Zie verder de advertentie elders in dit nummer. 20 april 1979 Kring voor Remote Sensing. Introduktiedag. Zie verder het bericht elders in dit nummer. 23-27 april 1979 7th European Symposium on Urban Data Mana gement. Congresgebouw te 's-Gravenhage. 10 mei 1979 Rayonbijeenkomst NGL/NVG te Goes. Nadere aankondiging in het volgende nummer. 10 mei 1979 Rayonbijeenkomst NGL/NVG te Eindhoven. Na dere aankondiging in het volgende nummer. 18 mei 1979 Vereniging van Landmeetkundigen. Excursie naar de in aanbouw zijnde brug over de Maas na bij Well. Aansluitend een bijzondere Algemene Ledenvergadering. 24-28 september 1979 37. Photogrammetrische Woche in Stuttgart. 24, 25 en 26 oktober 1979 NGL Jubileum Congres. 103

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 23