hoger landmeetkundige Gemeente 's-Gravenhage DIENST DER GEMEENTEPLANTSOENEN HOOFD LANDMEETKUNDIGE AFDELING Surveying and Mapping (ACSM Annual Meeting, 1978) Ashley, Evaluation of remote sensing imagery for cadastral mapping. Ball, Adjustment of inertial sur vey system errors (78-136). Brassel, A computer program for quasi-continuous chloropleth mapping. Bray, Sea level variation on the southeast Pacific coast. Chappas, National ocean survey's carto graphic data base forecast. Colcord, Problems associated with mixed coordinate systems. Cole, Land survey law pertaining to accretions in rivers and streams. Cole, Florida's restoration of corners programs. Collins, Formulas for positioning at sea. Coupland, Survey control for the C.N. Tower (78-166). Crawford, Design of survey networks using interactive computer graphics. Cutler, Every land surveyor can be a geodetic computer: a practical demonstration. Dracup, The NOS Time Machine Humboldt Bay revisited. Farkas, A proposed bachelor of science in surveying at New Jersey Inst, of Techn. Fischer, The useful ness of Bathymetric Charts in the computation of detailed gravity anomalies, deflections of the verti cal and geoid undulations due to specific oceanic features. Force, A map portfolio for statewide energy planning. Frey, The application of mapping, charting, and Geodetic User reference systems in the Navstar Global Positioning System. Gibbons, Trends in digital data base maintenance techniques in the 1980's. Gronmeyer, An application of optical character recognition techniques for the digitization of alpha-numeric at the defense mapping agency. Harris, Some results of Doppler receiver testing. Hendrix, Surveying with the Regelta 14 surveying system. Hillman, Further uses and refinements of analytic geometry in surveying computations. Hsu, Automation in cartography: A case of technology and methodology diffusion from the remote sensing science. Keating, Cost effective techniques for color thematic maps. Kellie, Evaluation of remote sensing imagery for cadastral mapping. Krakiwsky, Design of survey networks using interactive computer graphics. Krakiwsky, Geodesy reborn. Madson, The liability of the land surveyor. McCleary, Dissecting the dot map: Reader differentiation of density. Bij de van 's-Gravenhage is de functie vacant van Deze dienst heeft het beheer over ruim 1700 ha. bossen, parken, plantsoenen, landgoede ren. duinen, begraafplaatsen, kampeerterreinen en sport- en speelterreinen. Tot haar taak behoort tevens het voorbereiden van omvangrijke uitbreidingen van het recreatiegroen en sportcomplexen, alsmede het verbeteren van oudere stadswijken door middel van een "groene" inbreng. Voor de vacante functie wordt gedacht aan een De taak van deze functionaris bestaat o.m. uit het coördineren van de werkzaamheden en het geven van leiding aan elf medewerkers, belast met a. het berekenen van technische gegevens; b. het opsporen en registreren van kabels en leidingen; c. het opmeten c.q. uitzetten en/of waterpassen van daarvoor in aanmerking komende ob jecten, alsmede de vervaardiging van kaartmateriaal. Voor deze functie is vereist het diploma Hoger Landmeetkundige (H.T.S. of N.L.F.). Tevens dient men over goede leidinggevende en contactuele eigenschappen te beschikken. Afhankelijk van opleiding en ervaring zal benoeming plaatsvinden op een salaris liaaende tussen 2.800,- en 4.370,- per maand. Vakantietoelage 8% van het jaarsalaris. Welvaartsvaste pensioenvoorziening. Gunstige regelingen m.b.t. verlof, verplaatsings-, studie- en ziektekosten. Van belangstellenden wordt bereidheid tot medewerking aan een psychologisch onderzoek verwacht. Het resultaat hiervan wordt door de psycholoog met de sollicitant besproken. Het rapport zal slechts uitgebracht worden met toestemming van de kandidaat. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van volledige personalia en de naam van dit blad binnen 14 dagen in te zenden aan de Directeur van de Dienst der Gemeenteplant soenen, Huygenspark 39, 's-Gravenhage. 109

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 29