Herziening studieprogramma aan de HTS voor de Bouwkunde, afdeling Landmeetkunde In 1974 werd door de afde/ingsraad Landmeetkunde een werkgroep benoemd, die tot taak kreeg zich te bezinnen op het huidige leerplan en het doen van voorstellen tot herziening hiervan. Dit speciale nummer van Geodesia bevat een samenvatting van het eindrapport, dat in de zomer van 1978 resp. door de Afdeiingsraad, de Directie en het Schoolbestuur is geaccepteerd en sindsdien ais schoolwerkplan wordt gehanteerd. Met ingang van het cursusjaar 1978-79 is met de uitvoering begonnen. Uiteraard alleen voor het eerste leerjaar). De bedoeling van deze publikatie is enerzijds het informeren van het beroeps veld over de ontwikkelingen aan de HTS te Utrecht en anderzijds het uitlokken van reacties op de aangegeven koers. Bij de totstandkoming van het schoolwerkplan heeft de werkgroep in diverse stadia een beroep gedaan op deskundigen van de volgende landmeetkundige diensten en instellingen: gemeenten Amsterdam, Eindhoven, Hengelo, Rotterdam en Tilburg; Heidemij; Ingenieursbureau Oranjewoud"; KADOR; Nederlandse Spoorwegen; Provinciale Planologische Dienst Zwolle; Provin ciale Waterstaat Gelderland; Shell; TH-Delft en Topografische Dienst. De werkgroep heeft de prettige contacten zeer gewaardeerd en wil graag haar dank uitspreken voor de deskundige adviezen die zij mocht ontvangen. Veel dank is de werkgroep verschuldigd aan haar vaste medewerkers: mevrouw M. de Kok-Damave en de heren F. Gerrese en J. Terwei van de Vakgroep Onderwijskunde van het Instituut voor Pedagogische en Andra gogische Wetenschappen aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Door hun onderwijskundige inbreng hebben zij er in belangrijke mate toe bijgedragen dat er in de werkgroep een bewustwording van de problematiek is ontstaan. De werkgroep afdeling Landmeetkunde: B. Klein Rouwe/er, A. Megens, F. Meerdink, W. Takke en een per manente fmaar steeds wisselende) studenten-vertegenwoordiger uit L4. 1. INLEIDING SCHOOLWERKPLAN In de afgelopen jaren is aan de HTS voor de Bouwkunde te Utrecht gewerkt aan een nieuw plan voor het onderwijs binnen de afdeling Landmeetkunde. Dit rapport (in het vervolg schoolwerkplan genoemd) is een samenvatting van het resultaat van deze werkzaamheden. Deze inleiding valt uiteen in twee delen. Aller eerst volgt een globale omschrijving van de wij ze van totstandkoming van dit schoolwerkplan binnen de concrete situatie aan de HTS te Utrecht. In het tweede deel van deze inleiding zal worden getracht het begrip schoolwerkplan te verduidelijken. 1.1. Samenvattend procesoverzicht Het proces van schoolwerkplan-ontwikkeling aan de HTS heeft zich uitgestrekt over een aan taljaren. Uiteraard is het in dit kader niet mogelijk om uitgebreid in te gaan op alle inhoudelijke be slissingen die genomen zijn in het verloop van dit proces. (Geïnteresseerden kunnen alle infor matie vinden in de notulen en verslagen van de werkgroep). In het proces kunnen globaal vier perioden worden onderscheiden: a. Een eerste inventarisatie (december 1974 - september 1976) De „Werkgroep bezinning studieprogramma" werd door de Afdeiingsraad Landmeetkunde op 16 december 1974 ingesteld. Deze werkgroep had de volgende opdracht: 1. inventariseren van de inhoud van de huidige vakken van het leerplan; 2. nagaan of er redenen zijn tot herziening; 3. zonodig herzienings-voorstellen doen aan de afdeiingsraad. De werkgroep heeft eerst punt 1 van de op dracht voltooid. De beide andere punten heb ben aanzienlijk meer tijd gevergd. Bij het werken aan het tweede punt van de op dracht ontstond behoefte aan informatie van buitenaf. Dit vormde de aanleiding tot het leg- 83

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 3