kelingen in de praktijk van de school moeten worden uitgewerkt tegen de achtergrond van de uitgangspunten, zoals de afdeling die heeft aanvaard. 1.2. Het schoolwerkplan Binnen de afdeling Landmeetkunde kwamen de laatste jaren onder invloed van diverse factoren vragen naar boven t.a.v. de verschillende as pecten van het onderwijs binnen de afdeling Landmeetkunde. Deze vragen hadden o.a. be trekking op: het vakkenpakket; de urentabel; het examenpakket; het benoemingsbeleid; de plaats van de opleiding landelijk bezien; nieuwere ontwikkelingen etc. Het bleek al gauw dat het traditionele leerplan, dat bestond uit een overzicht van de leerstof met trefwoorden per vak en per jaar, onvol doende houvast bood in de discussie over deze problemen. De leerstof is „slechts" een deel van het totale gebeuren in de school. Min of meer geleidelijk werd men zich ervan bewust, dat de vragen niet oplosbaar zijn wanneer men zich als team niet ook uitspreekt over allerlei zaken die aan genoemde problemen gerelateerd zijn, zoals uitgangspunten, algemene doelstel lingen, plaatsbepaling etc. Vooral ook werd dui delijk dat alleen dan een zinvolle discussie met mensen van buiten de HTS te voeren is, wanneer er een duidelijk plan ligt. Al werkend is bij stukjes en beetjes een plan voor de afdeling ontstaan, dat als schoolwerkplan kan worden getypeerd. Een schoolwerkplan is een planningsdocument op het niveau van de afzonderlijke school (af deling). Het schoolwerkplan voor de afdeling Landmeetkunde moet uiteraard in overeen stemming zijn met de ministeriële richtlijnen voor het HTÖ (Onderwijsleerplan). De afdeling geeft evenwel interpretatie, toespitsing en in vulling aan deze landelijke richtlijnen, d.m.v. het schoolwerkplan. Dit impliceert dat de kern van het schoolwerkplan betrekking heeft op al die aspecten van het onderwijs van een bepaalde school, die niet kunnen (of mogen) worden in gevuld op het niveau van het onderwijsleerplan, de individuele docent of student. Het school werkplan geeft het gezicht van de afdeling naar buiten en bepaalt het werk naar binnen. 1.2.1. Mogelijke functies van het schoolwerk plan Het werken aan het schoolwerkplan kan een aantal belangrijke functies vervullen, nog even afgezien van het produkt. T.a.v. het ontwikkelingsproces: a. Het stimuleert tot het zich bezinnen op uit gangspunten, algemene doelstellingen en planningsbeslissingen van praktische aard (alle betrokkenen). b. Het biedt gelegenheid tot het betrekken bij de school van allerlei geledingen en betrok kenen, met het oog zowel op de belang rijkste planningsbeslissingen als met het oog op de uitvoering ervan (b.v. studenten, ex terne deskundigen). c. Het biedt mogelijkheden tot wederzijdse scholing en professionalisering van de leden van het ontwikkelingsteam. d. Het kan de teamvorming stimuleren; men komt al werkend aan het schoolwerkplan meer op één lijn te zitten. T. a. v. het produkt document): a. Het biedt steun bij vormgeving van het dage lijks handelen door schoolleiding, onderwijs gevenden en andere betrokkenen; het is zo wel werkkader als inspiratiebron. b. Het biedt de mogelijkheid tot verantwoording jegens andere instellingen of jegens de over heid. c. Het biedt de mogelijkheid tot snelle en volle dige voorlichting aan betrokkenen (studen ten, docenten, ouders, schoolbestuur, be roepsveld). N.B.: Deze voorlichtingsfunctie hangt samen met de verantwoordingsfunctie. 1.2.2. Meer in het algemeen geldt voor het produkt en het proces samen: a. Het document en het ontwikkelingsproces bieden mogelijkheden voor garantie van de noodzakelijke continuïteit in het onderwijzen en leren (vooral van belang voor onderwijs gevenden). b. Het document en het ontwikkelingsproces samen hebben een belangrijke functie bij de ontwikkeling en vernieuwing van het onder wijs in de school, doordat men wordt gesti muleerd tot bezinning, overleg en informatie- inwinning. c. Het document en het ontwikkelingsproces kunnen een functie vervullen bij het explici teren van het verborgen leerplan. D.w.z. allerlei dingen die voordien onbewust en van zelfsprekend waren, worden boven water getild en zijn daardoor voor discussie toe gankelijk. 1.2.3. Kenmerken van het ontwikkelingsproces Het schoolwerkplan-ontwikkelingsproces ken merkt zich door de volgende aspecten a. Men begint nooit op het nulpunt. 85

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 5