ling resulteert in steeds nauwkeuriger resul taten bij Doppler-satellietmetingen. d. De grote toename van de vraag naar kaart werk voor allerlei doeleinden heeft geleid tot een snelle ontwikkeling van kaartproduktie- en reproduktietechnieken. e. De toename van de off-shore industrie ver eist verdergaande ontwikkeling van plaats bepalingsystemen en meettechnieken ener zijds, anderzijds wordt de juridische ontwik keling van internationaal recht van belang. Consequenties voor het schoolwerkplan: t.a.v. a: bij natuurkunde resp. fotogrammetrie aandacht aan de principes en toepas singsmogelijkheden van de genoemde technieken besteden; t.a.v. b: deze ontwikkeling dient in het natuur- kundeprogramma te worden opgeno men en het landmeetkundeprogramma dient aan deze verbeteringen te wor den aangepast; t.a.v. c: de invloed hiervan dient bij de vakken fotogrammetrie, landmeetkunde, land meetkundig rekenen en kartografie in het programma te worden behandeld en waar mogelijk te worden toegepast; t.a.v. d: bij kartografie dient deze ontwikkeling gevolgd te worden; t.a.v. e: in de programma's van landmeetkunde en recht dient aan deze ontwikkelingen aandacht te worden geschonken. 3.3. Andere ontwikkelingen: a. Enkele jaren geleden is door de Neder landse Vereniging voor Geodesie een onder wijscommissie gevormd, die tot taak had de mogelijkheden te onderzoeken met betrek king tot de instelling van één of meer regio naal gespreide landmeetkundige opleidingen op MTS-niveau. Nadat in augustus 1975 een opleiding voor landmeetkundigen aan de MTS te Hengelo van start is gegaan, valt een toenemende belangstelling van MTS-en voor deze oplei ding te constateren. Opleidingen Landmeet kunde aan de MTS-en te Arnhem, Breda, Groningen en Utrecht zijn inmiddels begon nen of in voorbereiding. In welke sectoren van landmeetkundige werkzaamheden de MTS-ers zullen gaan werken valt op dit ogenblik nog moeilijk te overzien. Gelet op het studieprogramma valt te verwachten, dat op den duur een deel van de veldwerkzaamheden, momenteel nog door HTS-ers verricht, door MTS-ers over genomen zal worden. b. Als gevolg van een interne reorganisatie bij het Kadaster, zijn de plaatsingsmogelijkhe den voor de HTS-ers bij deze dienst veran derd. Voorlopig zal deze ontwikkeling echter geen directe consequenties hebben voor het schoolwerkplan. Het is uiteraard wel ge wenst dat de afdeling soortgelijke verande ringen bij andere diensten of bedrijven tijdig signaleert. c. In de afgelopen jaren valt er een toenemende belangstelling voor de studie aan de afdeling Landmeetkunde te constateren. Consequenties voor het schoolwerkplan: t.a.v. ameer aandacht besteden aan het lei dinggeven, aan de voorbereiding en uitvoering van meetwerkzaamheden en meer aandacht voor eventuele nieu we werkterreinen, zoals hydrografie, automatisering, vastgoedregistratie en land- en stadsinrichting; t.a.v. b: in het vierde leerjaar specifieke belang stelling meer de kans geven (keuze mogelijkheden) en in het algemeen meer aandacht voor de nieuwe werk terreinen genoemd onder punt a; t.a.v. c: de toenemende belangstelling voor een studie aan de afdeling Landmeet kunde heeft inmiddels geleid tot een door het Schoolbestuur genomen be sluit, m.i.v. het cursusjaar 77-78 een tweede eerste klas Landmeetkunde te formeren. Het bestuur verbond aan dit besluit de voorwaarde, dat de afdeling in de komende jaren haar studiepro gramma zou moeten aanpassen/her zien, om zodoende te trachten aan toekomstige studenten na hun studie een breder arbeidsterrein dan voor heen te geven. 3.4. Uitgangspunten Aan de herziening van het huidige leerplan lig gen de volgende uitgangspunten ten grondslag: a. De afgestudeerde is geen specialist op een bepaald terrein. De opleiding moet een brede landmeetkundige vorming inhouden. De keuzemogelijkheden in het vierde leerjaar dienen om op een beperkt terrein (afhanke lijk van de eigen belangstelling) de diepgang van de opleiding te vergroten. b. Verschuiving in het toekomstig werkterrein brengt met zich mee: minder aandacht voor vaardigheid in landmeetkundig tekenen en meer aan dacht voor kartografie; meer aandacht voor bedrijfskunde; 88

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 8