GADELLA Ons leveringsprogramma: kanaal, maar de omschrijving, zoals die in de wet terecht was gekomen, hield in dat ook de dijk plus enkele kleine perceeltjes land aan de noordzijde van het kanaal (welke, als het kanaal, tot de provincie behoorden) naar Slochteren overgin gen. De vergissing lag waarschijnlijk hierin, dat men zich verkeek op het feit dat kanaal en dijk wel twee aparte percelen waren (verschillende gebruikstoestand), maar berustten in de hand van één en dezelfde eigenaar. Er is daarop (in 1965) andermaal een wet uitgevaardigd, waarin de grenslijn werd verlegd naar ,,de noordelijke boordlijn van het Eemskanaal". Nog een opmerking over de wetten, waarin geen kadastrale grensomschrijvingen worden gebruikt. Het gaat hier om omschrijvingen met ruilverkavelings-kavelnummers (bijv. de Herin- delingswet Land van Heusden en Altena, 1972) en om omschrijvingen door middel van coördi naten. Deze laatste methode is al vrij oud (o.m.: toevoeging van een gedeelte van het IJsselmeer aan Lemsterland, 1922; indeling van een stuk Waddenzee bij Schiermonnikoog, 1932), maar hij werd tot circa 1970 weinig toegepast (en dan nog uitsluitend bij indeling van wateroppervlak ken, die immers niet gekadastreerd zijn). Er zijn de laatste jaren echter enkele wetten tot stand gekomen, waarin ook „landgrenzen" met coör dinaten zijn omschreven (wijziging Rotterdam - Rhoon, 1976; wijziging Rotterdam - Zevenhui zen-Capelle aan den IJssel, 1978). Er zijn enkele belangrijke voordelen aan deze methode verbon den: de grens is stabiel en hij is gemakkelijk voor te stellen (op elke topografische kaart kan men de coördinaten bepalen). Een belangrijk nadeel is, dat het verband met het terrein zoek is. In hoeverre de coördinatenmethode alge meen toepasbaar is, moet nadere studie nog uitwijzen. Het is natuurlijk wel zo, dat deze ont wikkeling versneld zal worden door de (even tuele) invoering van een coördinatenkadaster. Hierdoor zullen ook toekomstige wetten, waar bij nieuwe grenzen worden vastgesteld, kunnen worden voorzien van de kadastrale gegevens, die dan in de vorm van coördinaten voorhanden zijn. Dan zal het Kadaster een belangrijke (zij het indirecte) rol blijven spelen bij het definiëren van de gemeentegrenzen in Nederland. CORADI: CARTOGRAPHIC ENGINEERING Coradomat Mark III Cartographic plotter CP 1 Coradograph Spiegelstereoskoop Digimeters Stereosketch Digigrid Radial Line Plotter Wagenplanimeters ASAHI Schijfpoolplanimeters Theodolieten Komp.-poolplanimeters Automatische waterpasinstrumenten ATTENBERGER BMI Grensmarkeringen Meetveren, baken en jalons Dokumentatie op aanvrage bij: -313132 - Telex 47543 Oudegracht 312 - Utrecht - Telefoon 030 164

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 12