Oud landmetersgereedschap in boeken DKBKKN OPTE LaNTMEETKONS door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. Figuur 1 komt uit het boekwerk ,,De Beknopte Lant-Meet-Konst" van de Dordtse landmeter Mattheus van Nispen, die leefde van ca. 1628- 1717. Van zijn jeugd is niets bekend. Hij trouwde in april 1657 te Dordrecht met Maria van der Eijk. Op 4 november 1660 ontving hij van het Hof van Holland te Den Haag de admissie (be voegdheid) om het beroep van landmeter uit te oefenen. Op 34-jarige leeftijd publiceerde hij het bovengenoemd boekje, dat vijf herdrukken be leefde. In 1672 werd hij aangesteld bij het Hoog heemraadschap van de Alblasserwaard. De door hem geproduceerde kaarten, waaronder verschillende belangrijke, zijn opgesomd in de studie van ir. Th. W. Harmsen, een uitgave van de Delftse Universitaire Pers 1978 en besproken in Geodesia juli-augustus 1978. Ze werden ge toond op de tentoonstelling van de gemeente Dordrecht van 2 september t.m. 14 oktober j.l. De landmeter, zittend achter de tafel, is bezig met aanwijzingen te geven aan de twee (staan de) helpers. Behalve de kaart ligt er ook een winkelkruis voor hem (zie figuur 2). Ik neem aan dat dit hetzelfde instrument is als door Harmsen is beschreven op bladzijde 28 van zijn studie. Van het door Van Nispen genoemde ,,gereet- schap daer mede een Lant-meter op 't Velt be hoort versien te wesen" zien we naast de tafel een meetketting, lange stokken en meetpennen. De meetketting, meestal 5 roeden lang, was ge maakt van stijf koperdraet, ysere ringen aan beide einden, die wat ingebogen zijn" (5 Rijn landse roeden 18.84 m; de meetketting wordt door slijtage wat langer). U weet het, de stalen meetband kwam eerst in de 19e eeuw in verschillende lengten in gebruik. Op blz. 181 e.v. noemt Van Nispen ook nog een winkel- kruis, een meetlat, een aantal jalons en een „Memoryboek" boekje voor veldaanteke- ningen). 165 tot Dor ar echt Jly J/JttbeiiS Jltn 'JM/bêft In Geodesia juni 1978 besprak ik enkele kaart- vignetten, waarop oud landmetersgereedschap voorkomt. Ik schreef toen dat de daar afge drukte voorbeelden met verschillende andere konden worden aangevuld. Hier volgen er dan nog enkele, waarbij de nadruk valt op gereed schappen, welke voorkomen in geodetische boekwerken uit een lang vervlogen tijd.

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 13