s&sss Ook hier wordt het kwadrant gebruikt om een hoogte te meten, daartoe is het instrument op een solide paal gesteld. De gedeeltelijk ontrolde tekening laat zien, dat er een schans wordt op gemeten. Het rijmpje spreekt voor zichzelf. De foto in figuur 6a is blijkbaar genomen van de titelpagina van het boek van Sems en Dou. De voorstelling geeft aan onder welke hoek men met het geschut behoort te richten om de toren top te raken. Hier doorheen staan twee figuren getekend, die een terreinmeting verrichten. Evenals in figuur 1 staat het op het oog horizon taal gestelde instrument op een solide staaf met scherpe punt. De attributen zijn meetketting, kwadrant, winkelhaak en meetpennen. Het oude stempel op de foto is van de Utrechtse universiteit. Een tweede versie van die titelpagina komt voor in een andere editie van hetzelfde werk. (Zie fi guur 6b). Hier is duidelijker de scherpe punt van de staaf te zien, die het instrument ondersteunt. Let op het verschil in kleding en lees vooral de uitvoerige titel! Ook figuur 7 is een foto van een drietal teke ningen uit het boek van Sems en Dou, zoals er daar voor verschillende soorten van hoekme tingen tekeningen zijn bijgevoegd ter verduide lijking van de instructies, ,,leerende alle onghe- nakelicke lengten, breeden, wijden, hoochten ende diepten af te meten.De kopergravures zijn hier en daar afgeschrapt en opnieuw gegra veerd, wat te zien is aan de achterkant. Men heeft daar het afgeschrapte deel (kuiltjes) in de plaat weer vlak gehamerd, alvorens die bij her haling te betekenen. Diegenen onder u, die speciale belangstelling hebben voor vroegere interessante instrumen ten op ons vakgebied, verzuime niet kennis te nemen van het uitgebreide Belgische werk „De landt-meeters in onze provincies van de 16e tot de 18e eeuw". (Zie mijn artikel „De landt- meeter in België", Geodesia januari 1979). Dit werk is verlucht met verscheidene illustraties, waaronder oefeningen met het kwadrant (pour trouver la distance et estendue d'une terre ou d'autre chose et pour trouver la hauteur d'une chose...) en afbeeldingen van een trigometer en een volle cirkel uit de 17e eeuw, een land- meterskruis uit 1626 en verschillende waterpas instrumenten uit de 18e eeuw van Bion. Figuur 8, afkomstig uit de Provinciale Biblio theek van Friesland, toont landmetende perso nen uit het Landmeetkundig manuscript van C. Jell erna, boek II, hoofdstuk 3-4: Meting der Lengten (1433). Het onderschrift luidt: v«wvAMMriOcisiLevIkk-Msv/riimcA WCiu:* -i.vrrrmtAt«xJSk»\ Fig. 8. Vier van dees Gesellen Die men hier kan tellen Die hebben elk wat in de hand Waarmede dat men meet het Land En twee de Passer en de Schaal Die ons ook dienen altemaal Om het Land in Kaart te bringen Ergo nodig al dees dingen. U zult zeker opmerken, dat de spelling te modern is voor 1433! Er schijnen meer afbeel dingen uit veel later jaren te bestaan. S3? Fig. 9. Figuur 9 toont een quadrant, zoals er in figuur 7 verschillende naast elkaar zijn opgesteld, ge richt op een torentrans. Een opschrift luidt: Dit quadrant stelt tusschen pag. 68 ende 60" en een ander: VMBRA VERSA geeft de hooghde; VMBRA RECTA geeft de wijte". Over de uitrusting van een 17e-eeuws land meter nog het volgende: Van Nispen vertelt o.m. hoe de meetketting er uit moet zien: De Keten (is) lanck 5 Roeden: die worden in 'tge- meen van stijf Koperdraet gemaeckt, om niet te roesten, dewijl die anders metter tijd in-eten, en dan te breecken komen, als men die recht uyt trecken wil. Welcken Keten aen beijde eijnde hebben moet ysere ringen, die niet Circkel-ront, maer wat inge bogen zijn om bequamelijck met de handt gevat te 169

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 17