agenda van woningen, in wezen vreemde nieuwbouw, bebouwing van achtererven die slechts verpau perend werkt en ten slotte voorzieningen ten behoeve van het moderne verkeer. Deze stedebouwkundige manco's dienen uit een oogpunt van een goede volkshuisvesting te worden opgeheven. Ook hier is dus herstruc turering noodzakelijk, waarbij het gewenst is in hoge mate rekening te houden met het oor spronkelijke stedebouwkundige gegeven. Deze herstructurering zal in veel gevallen ingrijpen in de bestaande eigendomsverhoudingen vergen. Het betekent ook aandacht voor de groenvoor ziening in de kern ja ook in de dorpen in Oost-Groningen is er veel mis gegaan wat be treft de beplanting, ik denk aan oplossingen voor het verkeers- en parkeerprobleem en zeker aan de functie van het in dit gebied vrij spaar zame water. Gelukkig wordt er gestadig voor uitgang geboekt bij het schoonmaken van het oppervlaktewater, met als gevolg dat dit weer een waardevolle functie kan vervullen in een woon- en leefgemeenschap. Daarvoor is het naar mijn mening absoluut noodzakelijk, dat dit water overigens ook een zinvolle economi sche functie vervult. Ik denk hierbij aan de waterbeheersing, scheepvaart (recreatievaart). Uit deze opsomming blijkt wel zeer duidelijk hoe zinvol het is, dat in de Herinrichtingswet de stads- en dorpsvernieuwing een integraal onder deel vormt van de te nemen maatregelen. Ook blijkt hieruit wel dat samenwerking van de verschillende disciplines van uitermate groot belang is. Wij zullen met elkaar, en met onze collega's van de Ruimtelijke Ordening, zeker een steentje kunnen bijdragen aan de herinrichting van Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën. Tenslotte dient nog een vraag misschien niet beantwoord maar zeker behandeld te wor den, en dat is de vraag die wellicht bij u leeft na alles wat ik over stads- en dorpsvernieuwing verteld heb: Is er voor dit ambitieuse program ma geld? Ik zou daarvan het volgende willen zeggen. Ja, er is geld. Stads- en dorpsvernieuwing heeft ook nu nog een hoge prioriteit, maar dat wil niet zeggen dat er geld genoeg is en boven dien moet zonder meer gesteld worden dat het geld dat er dan wel is zeker niet voor het opscheppen ligt. Of stads- en dorpsvernieuwing slaagt hangt in belangrijke mate af van een aantal factoren: 1. De wil van de bewoners en de plaatselijke overheden. 2. De creativiteit van de uitvoerders ten dele dezelfde als sub 1 3. In relatie tot 2. de mate van samenwerking met provinciale en rijksinstanties, want slechts d.m.v. gezamenlijke inspanning zal een verantwoord resultaat mogelijk zijn. 4. Deskundigheid: in onze verambtelijkte en verbureaucratiseerde wereld moet je een soort moderne wichelroedeloper zijn om de verschillende subsidiebronnen op te sporen. Het beschikken over een deskundige, die hierin voorziet, is zonder meer nodig om tot resultaten te komen bij stads- en dorpsver nieuwing. Gelukkig zijn er steeds meer mensen en ge meenten die op de problematiek ingeschoten raken. Bovendien beschikt de Streekraad Oost- Groningen over een man die de gemeenten op deskundige wijze kan bijstaan, terwijl er ook van particuliere zijde deskundigheid wordt inge bracht. Om evenwel in het kader van de herinrichting waarbij coördinatie een belangrijk trefwoord is adequaat op de stadsvernieuwing in te kunnen spelen wordt binnenkort tenlaste van de Centrale Directie van de Volkshuisvesting een medewerker toegevoegd aan het secreta riaat van de Herinrichting, teneinde zich volledig te kunnen inzetten voor stads- en dorpsver nieuwing als onderdeel van de herinrichting. Ik meen dat hierdoor het belang van een goede stads- en dorpsvernieuwing als onderdeel van de herinrichting door de dienst waartoe het behoort en dus door het departement, waar onder ook het Kadaster valt, duidelijk is erkend. 27 juni 1979 Bijeenkomst Kring voor Remote Sensing. Zie verder het bericht in dit nummer. 14 september 1979 Werkgroep Kartografische Reproduktie. Eerste informatiebijeenkomst. Zie verder het bericht in dit nummer. 24-28 september 1979 37. Photogrammetrische Woche in Stuttgart. 24, 25 en 26 oktober 1979 NGL-Jubileumcongres. 196

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 12