C4 due l)r b. rbl leerling. u-.1 i - ir IX is11 -II. Voorbeeld van de kleinschalige topografie in Westerwolde. Groningen gegraven kanalenstelsel (Winscho- terdiep 1625, Stadskanaal 1766). Vanuit dit kanalenstelsel waaiert een regelmatig patroon van monden, diepen, wijken en zwetsloten het gebied in. Achtereenvolgens heeft dit water wegenstelsel gefunctioneerd ten behoeve van de ontwatering van het veen, de afvoer van turf, de aanvoer van (stads)compost en de af voer van landbouwprodukten. De bewoning werd geconcentreerd langs de kanalen, monden en diepen, de boerderijen op zeer regelmatige onderlinge afstand, de andere bebouwing van landarbeiders, winkels e.d., onregelmatig daartussen in. Ook ontstond bewoning op de zogenaamde vooraffen, zoals de strook grond wordt genoemd die ontstond door het afsnijden van een 80 a 100 m diep ge deelte van elke afzonderlijke boerderijplaats bij aanleg van een dubbele mond of diep. Deze wijze van cultiveren van het oorspronkelijke veen levert thans het nog steeds karakteristieke beeld van de Veenkoloniën, dat kan worden beschreven als een contrast tussen grote open ruimten ten opzichte van ijle tot dichte woon- linten. Er zijn weinig landschappen in de wereld, die zozeer door mensen zijn bepaald, als dat van de Veenkoloniën. Het weerspiegelt in zijn ka rakter de eigenschappen van de oorspronke lijke, individueel ingestelde kolonisten en garan deert het gevoel van vrijheid, waaraan, blijkens verkennend onderzoek, de meeste huidige be woners hechten. Aanleiding tot de herinrichting De noodzaak tot herinrichting is ontstaan door de gebeurtenissen en veranderingen, die vooral in deze eeuw hebben plaatsgevonden en de gevolgen daarvan. Allereerst kan worden ge noemd het verdwijnen van levend hoogveen en daarmede van een in natuurwetenschappelijke zin specifieke levensgemeenschap. Zeer belangrijk is vervolgens geweest het ver vallen van de vervoersfunctie van het water wegenstelsel door de opkomst van het vracht vervoer per as. Deze ontwikkeling is nog ver sneld door de waterstandsverlaging, die in de laatste 25 jaar heeft plaatsgevonden ten be hoeve van de landbouw. De belangrijkste ontwikkeling is echter geweest een complex van gebeurtenissen, dat voorlopig als veranderingen in de werkgelegenheid kan worden gekenschetst. Hieronder vallen: het wegvallen van de turfwinning als werk- gelegenheidsobject; het verdwijnen van de scheepsbouw in Gieterveen, Stadskanaal, Veendam en de Pekela's en de wijziging daarvan bij Hooge- zand. (Botenbouw ten behoeve van het ver voer van turf en landbouwprodukten is overbodig geworden, bij Hoogezand kon men door aanpassing van het Winschoter- diep overstappen op coasterbouw.); inmiddels is ook de strokartonfabricage weggevallen; zeer ingrijpend is het verdwijnen van de werkgelegenheid in de landbouw geweest. (Er wonen geen landarbeiders meer op de vooraffen, terwijl het aantal boerderijen drastisch is verminderd.); vooral de laatste jaren, tenslotte, heeft zich nieuwe industriële bedrijvigheid ontwikkeld: Akzo en Aluminium bij Delfzijl, aardgas winning, Philips bij Stadskanaal, alsmede kleinindustrie bij de grotere kernen in het gebied. Een belangrijk proces in Nederland, dat ook aan het herinrichtingsgebied niet is voorbijgegaan, is geweest de ontwikkeling van de planologie en de greep daarvan op de ruimtelijke ontwikke ling. Een belangrijk thema daarin is geweest de wenselijkheid van kernvorming. Tenslotte moet als belangrijke ontwikkeling worden genoemd het toenemende milieubesef. Niet alleen is men de noodzaak gaan inzien van het veiligstellen van de aanwezige natuurwaar den, ook de beschikking over een schoon milieu is als één van de belangrijkste en haalbare wel- zijnsvoorwaarden herkend. Zonder de directe relaties tussen deze ontwik kelingen en de gevolgen daarvan te noemen, zal 200

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 16