5 V Voorbeelden van bewoningslinten enigszins geschemati seerd). het duidelijk zijn dat het voorgaande heeft geleid tot een ingrijpende beeldverandering in de Veenkoloniën. Op kleine schaal: doordat op veel plaatsen het water in de woonlinten is ge dempt is een geheel ander dwarsprofiel ont staan. Op grote schaal: doordat kernvorming is opgetreden in een open gebied met weinig „uit loopmogelijkheden" in de directe omgeving, waaraan juist door toenemende vrije tijd en ver anderend vrijetijdsgedrag behoefte bestaat. Ondanks de hernieuwde belangstelling voor kleine kernen en herwaardering van het lint als woonvorm, zal kernvorming zich verder ont wikkelen, bijvoorbeeld doordat de aardappel- meelindustrie, die nu nog over elf plaatsen is verspreid, op vier plaatsen zal worden gecon centreerd. Maatregelen Inspelend op hetgeen in de vorige paragraaf is genoemd, zullen de landschappelijke maatrege len vooral gericht zijn op het creëren van uit loopgebieden bij de grotere woonkernen en het aantrekkelijker maken van het woonklimaat in de linten. Door het stimuleren van erfbeplan- tingen, de aanleg van kleine bosjes, trapveldjes e.d. op de vooraffen en beplantingen op de gedempte monden zal niet alleen de woon omgeving worden verbeterd, maar ook het landschap van de Veenkoloniën in algemene zin worden versterkt. Dit doordat het contrast tussen de linten en de open ruimten zal toe nemen. Waar mogelijk zal het nog aanwezige water in de woonlinten worden gehandhaafd, waarbij zelfs gedacht wordt aan het plaatselijk weer vervangen van de toegangswegen naar de bedrijven door bruggen. In het kader van het veiligstellen van natuur waarden kan in de eerste plaats als maatregel het handhaven van de wijken worden genoemd. In droge zomers is de noodzaak gebleken om over een buffervoorraad water te beschikken ter bevloeiing van de landerijen. Het bestaande wa- terlopenstelsel heeft ten behoeve van de wa terafvoer een overcapaciteit, waardoor in het verleden in de wijken een onderhoudsachter- stand is opgetreden. De verschillende verlan- dingsstadia, die daarbij worden aangetroffen, zijn aantrekkelijk voor de vestiging van natuur lijke organismen, bijvoorbeeld voor een broed- kolonie van zwarte sterns. Op dit ogenblik be studeert een werkgroep de mogelijkheden voor een geïntegreerd beheer van de wijken, waarbij zowel de belangen van de landbouw, dat wil zeggen het kunnen beschikken over een vol doende grote watervoorraad enerzijds en vol doende afwateringsmogelijkheden anderzijds, als die van de natuurbescherming kunnen wor den gediend. Een andere maatregel is mogelijk de verwerving en het beheervan de vloeivelden. In het verleden loosde de aardappelmeelindustrie haar afval water ofwel rechtstreeks op het oppervlakte water, ofwel via vloeivelden waar het eiwitrijke slib werd opgevangen. De aardappelmeelindus trie is echter in staat gebleken om de meeste op geloste stoffen in het afvalwater terug te winnen en in produktieprocessen op te nemen, waar door de vloeivelden overbodig zullen worden. Vooral in de trektijd zijn de vloeivelden echter zeer aantrekkelijk voor zeldzame waadvogels als de groenpootruiter en de zwarte ruiter. Ook in de broedtijd komen er echter tal van vogelsoor ten voor, vooral in de grotere complexen, waar veel kades, slibvelden, open water en ruigte vegetaties voorkomen. Als maatregel op het gebied van aanleg van recreatieve voorzieningen wordt mogelijk een 202

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 18