daster voor verzameling en toevoeging van benodigde gegevens, voor de luchtopnamen en de fotogrammetrische kaartering en voor de afwerking van de kaartbladen. Het Kadaster is binnen het haar toegekende budget bereid voorlopig 50% van deze bru- to-vervaardigingskosten voor haar rekening te nemen. Het resterende aan de gezamenlijke afne mers van de basiskaart in rekening te bren gen bedrag (50% van de bruto-vervaardi- gingskosten) wordt in overleg tussen de af nemers onderling verdeeld. De aan de afnemers in rekening te brengen prijs van de basiskaart is dus afhankelijk van de om vang en de aard van het project, de dichtheid van de af te beelden topografie, de gewenste kaartschaal en de tariefverdeelsleutel tussen de afnemers. De uitgangspunten hebben alleen be trekking op de vervaardigingskosten en niet op de nog onbekende bijhoudingskosten. De te vervaardigen kaart dient ten minste te vol doen aan de eisen voor de basiskaart. Dit bete kent dat het Kadaster in beginsel ook tot een bijdrage bereid is, indien anderen de kaart ver vaardigen. Uiteraard zal een en ander in nauw overleg met het Kadaster dienen te gebeuren. Wordt of is uw gemeente betrokken bij een grootschalige kaartering, dan willen wij u voorts met nadruk aanbevelen om contact op te ne men met de gemeentelijke vertegenwoordigers in de desbetreffende Provinciale Kaarterings- commissie. 4. Noodzaak van nieuw kaartmateriaal Uit het voorgaande moge blijken, dat de kosten van het vervaardigen van een basiskaart nu vrij duidelijk zijn te bepalen. Daarmee staat evenwel nog niet vast of het voordelig is om een basis kaart of een andere nieuwe kaart te (laten) ma ken. De vraag of dit al dan niet het geval is, kunnen wij niet in concreto beantwoorden. In het algemeen kan echter worden gesteld dat het antwoord op die vraag slechts kan worden gevonden in een afweging van de baten en kosten van de nieuwe kaart enerzijds en van de baten en kosten van doorwerken met het aan wezige kaartenbestand anderzijds. Voor een dergelijke afweging is noodzakelijk dat u een zo goed mogelijk inzicht verkrijgt in de activiteiten van de gemeente zelf en/of van anderen waarvoor nu en in de nabije toe komst een kaart nodig zal zijn. Hierbij valt ook te denken aan activiteiten in het kader van de informatie-uitwisseling. Aan de hand van dit inzicht kan dan worden bepaald aan welke (inrichtings-)eisen de te ge bruiken kaart moet voldoen en voorts hoe de kaart moet worden bijgehouden. Heeft u een maal een inzicht in de eisen, te stellen aan in richting en bijhouding, dan kunt u nagaan in hoeverre het aanwezige kaartmateriaal en de nieuwe kaart daaraan voldoen. Op grond van deze vergelijking kan vervolgens worden vast gesteld of het (financieel) voordeliger is om door te werken met de bestaande kaart of dat het voordeliger is om een nieuwe kaart te (laten) vervaardigen. Bij deze afweging zou wellicht kunnen blijken dat organisatie en kosten van bijhouding mee vallen, doordat de doeleinden waarvoor de kaart zal worden gebruikt weinig bijhouding vergen of doordat kan worden volstaan met een ver fijning van reeds bestaande werkzaamheden en taken op dit gebied. Wordt gekozen voor een nieuwe kaart volgens de eisen van de hiervoor genoemde commissie Grootschalige Basiskaart, dan verkrijgt men een kaart die nauwkeurig is wat betreft de maatvoe ring, doch betrekkelijk weinig volledig wat be treft de opgenomen gegevens (topografie). Dit behoeft ook geen verwondering te wekken: het is immers een Aas/skaart die beoogt een groot schalige kaart te zijn, waarop op verantwoorde wijze de topografische en de voor de afnemers belangrijkste elementen zijn afgebeeld. Met na me echter voor gebruik ten behoeve van plano logische doeleinden moet het naar onze mening toch wel als een belangrijk gemis worden be schouwd dat de kadastrale gegevens ontbreken en dat niet alle bouwwerken worden weergege ven. In dit verband merken wij op dat het aan beveling verdient ter voorkoming van latere en wellicht duurdere aanvulling om alle be nodigde gegevens meteen bij de vervaardiging van de kaart te laten opnemen, zelfs al zouden sommige gegevens worden gezien als „extra's" dievooreigen rekening zijn. Laat u de vervaardiging en/of de bijhouding aan anderen over, dan dienen de voorwaarden waarop een en ander geschiedt uiteraard in een sluitende regeling te zijn vastgelegd. Het ver dient dan ook ten zeerste aanbeveling voor het opstellen van een samenwerkingsovereenkomst zich te doen bijstaan door deskundigen. Onder werpen waarop in het bijzonder dient te worden gelet zijn: de eisen waaraan de kaart moet voldoen (volledigheid van gegevens, mate van nauw keurigheid); de wijze van bijhouding (welke instantie, hoe vaak, hoelang, verschillen per gebied); dr specificatie van de kosten (vervaardiging, 205

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 21