Streven naar behoud van waardevolle be bouwing. e. Het sociaal-cultureel plan Het plan dient in te spelen op de specifieke kenmerken van het gebied en zijn bevolking. Aandacht voor de meer kwalitatieve, imma teriële vorming van een sociaal-culturele planning. Voorkeur voor de introduktie van nieuwe vormen van werkzaamheden, experimenten en „creatieve" benaderingen van gesigna leerde probleemsituaties. Bevordering van de onderlinge samenhang van de bestaande en nog te creëren voor zieningen. Het sociaal-cultureel plan dient zodanig te zijn, dat op korte termijn met de uitvoering van onderdelen kan worden begonnen. Bijzondere aandacht voor de sociale begelei ding en inspraak bij de vernieuwing van ste den en dorpen. Het sociaal-cultureel plan zal gericht zijn op regionale en bovengemeentelijke activiteiten f. Vernieuwing van stads- en dorpskernen en de afbraak of vernieuwing van krotten en slechte woningen Ruimtelijke vormgeving van steden en dor pen in harmonie met aanwezige landschap pelijke, cultuurhistorische en stedebouw- kundige kwaliteiten. In steden en dorpen moet voldoende ver schil en variatie in het woonmilieu zijn. Van de plannen voor verbetering van de woonomgeving zullen groenvoorzieningen een integraal onderdeel vormen. Stads- en dorpsvernieuwingen zullen in principe samen met de huidige bewoners worden gemaakt. Stimulering van de aanpassing van bestaan de woonbuurten aan de woonwensen van de huidige bewoners. Met name bij afbraak van woningen in gave dorpen is het gewenst dat herbouw plaats vindt in passende vorm. Bij de vernieuwing van stads- en dorpsker nen zullen de vraagstukken van het midden- en kleinbedrijf mede betrokken dienen te worden. g. Voorzieningen voor afvoer en behandeling van afvalwater Het beleid is er op gericht schone gebieden schoon te houden en in vervuilde gebieden de huidige en toekomstige vervuiling bij de bron te bestrijden. Na de herinrichting dienen de kanalen geen vuil water meer af te voeren of stankoverlast te veroorzaken. Enkele maatregelen en voorzieningen^) Infrastructuur De ontsluiting wordt verbeterd door de uitbouw tot autosnelweg van rijksweg 42 (wegvak Hoo- gezand - Nieuwe Schans) en van rijksweg 33 (wegvak Zuidbroek - Gieten), alsmede de om legging van rijksweg 34 om Odoorn. Deze laat ste weg ligt buiten het herinrichtingsgebied, maar is hiervoor van groot belang. Ter verbetering van de doorgaande verbindin gen zijn de volgende wegen opgenomen: weg Veendam - Stadskanaal - Ter Apel - Duitse grens, en aansluitend daarop de verbinding tussen rijksweg 34 en Ter Apel waarbij ook de aan sluiting van de verlengde rondweg om Emmen een belangrijke schakel vormt; de wegomlegging bij Bourtange en de weg achter de Pekela's; als mede verkeersvoorzieningen ter vermindering van de verkeersdrukte in de bebouwde kommen van Hoogezand en Winschoten. De weg Hoo- geveen - Zwartemeer zal voor de aanvang van de herinrichting gereed zijn. De overige boven lokale wegen zullen naar behoefte worden ver beterd of gereconstrueerd. Ongeveer 230 kilo meter aan bestaande plattelandswegen zal wor den verbeterd en ca. 150 kilometer (vnl. in het Groninger deel) zal nieuw worden aangelegd. De aanleg van verkeersfietspaden zal gebaseerd worden op de beleidsnota Personenverkeer en Vervoer van de provincie Groningen en het Ver- keersfietspadenplan van Drenthe. De verbeteringsmogelijkheden van een goede waterbeheersing zijn gebaseerd op het in 1969 verschenen rapport van de werkgroep Afwate ring Oost-Groningen en Oost-Drenthe (com missie Hoornenborg). Daartoe zal het Verleng de A.G. Wildervanckkanaal gegraven worden. Daarnaast zal ook een betere afvoer op de Dol- lard verwezenlijkt moeten worden via het aan te leggen Dollardkanaal. Ter verbetering van de waterafvoer voor Oost- Groningen en het noordelijk deel van Drenthe zal van de bestaande aanvoerweg in zoverre worden afgeweken, dat gebruik wordt gemaakt van het Winschoterdiep en het Kieldiep, waarbij het traject via het Zuidlaardermeer en het Drentsediep kan komen te vervallen. Wanneer de vervuiling van het Winschoterdiep zal zijn teruggedrongen, zal een doorspoeling van het Oldambt mogelijk zijn middels een te bouwen gemaal. 1In het volgende is bewust voorbijgegaan aan de aspecten landschap/natuur en recreatie, stadsrechten, stads- en dorpsvernieuwing en verbetering van woningen, omdat deze aspecten door andere sprekers uitvoerig belicht zul len worden. 191

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 7