Voor de aanvoer van water voor de Drentse Veenkoloniën zal de verruimde Hoogeveensche Vaart tussen Meppel en Hoogeveen worden in geschakeld, waardoor de aanvoerweg aanmer kelijk korter wordt. Dit vergt wel de bouw van nieuwe opmaalgemalen of verruiming van de capaciteit van bestaande gemalen. Een doel matiger waterbeheersing en daardoor een be tere conservering van water kan bereikt worden via geautomatiseerde stuwen en de oppervlakte van het boezemgebied (wijken!). De railverbinding Zuidbroek - Stadskanaal - Ter Apel - Emmen (of een deel ervan) is nog dermate onzeker, dat deze lijn pro memorie in het pro gramma is opgenomen. In het huidige busver voer zullen noodzakelijke verbeteringen worden uitgevoerd, bijv. de bouw van een busstation in Emmen. Maatregelen t.b.v. scheepvaartver bindingen, airstrips en leidingenstroken zijn eveneens te rangschikken onder het hoofdstuk infrastructuur. Herverkaveling en verbetering van de agrarische structuur In het herinrichtingsgebied is reeds ca. 50.000 ha krachtens de Ruilverkavelingswet 1954 uit gevoerd of in uitvoering. Rekening houdend met het feit dat de resterende oppervlakte ge deeltelijk is bebouwd, maar dat anderzijds een nieuwe (administratieve) herverkaveling van reeds verkavelde gebieden niet moet worden uitgesloten, wordt er vanuitgegaan dat 70 a 80.000 ha voor herverkaveling in aanmerking komt. Ten aanzien van de kavelinrichting kan opgemerkt worden dat slechts in uitzonderings gevallen demping van wijken zal plaatsvinden. De te maken kosten wegen niet op tegen de te verwachten voordelen, terwijl het effect van perceelsvergroting al goeddeels gerealiseerd kan worden door het aanbrengen van dammen in de wijken ter plaatse van de kopakkers. Daar naast vervullen de wijken een functie in de de tailontwatering en de watervoorziening. Draina ge en grondverbetering zullen een belangrijk deel uitmaken van de kavelinrichting. Bedrijfsvergroting zal worden nagestreefd met de middelen die de Stichting Beheer Land bouwgronden daarvoor beschikbaar heeft. De bedrijfsgrootte vormt zowel in Westerwolde als in de Veenkoloniën een minpunt van de agrari sche structuur. Als uitgangspunt voor bedrijfs vergroting zal de bevordering van de levensvat baarheid van de bedrijven worden gehanteerd. Laad- en losplaatsen, erfverharding, toegangs wegen en bedrijfswegen zijn weliswaar particu liere aangelegenheden, maar zullen in het kader van de herinrichting worden gesubsidieerd. Boerderijverplaatsing wordt niet uitgesloten. Sociaal-culturele maatregelen en voorzieningen Het sociaal-culturele plan zal zich vooral gaan richten op knelpunten die zich voordoen op het gebied van vijf centrale thema's, nl.: werken, wonen, educatie, zorg en recreatie. Voor het thema werken is te denken aan de op vang en begeleiding van werklozen, vrijwilligers werk en verbetering van arbeidsomstandig heden. Voor wonen: sociale begeleiding en inspraak bij stads- en dorpsreconstructie; leefbaarheid van kleine kernen en lintbebouwing. Ook specifieke woonwensen zullen aandacht moeten krijgen. Voor educatie: scholings- en vormingsactivitei ten; onderwijsstimulering en -innovatie; ver betering van het functioneren van schoolrand- diensten (bijv. schooladvies en begeleiding); aandacht voor de problematiek van de kleine school en het bibliotheekwezen; bevordering van culturele en op creativiteit gerichte activi teiten. Voor zorg: de gezondheidszorg; de maatschap pelijke dienstverlening; de zorg voor ouderen en het jeugd- en jongerenwerk. Voor wat betreft gezondheidszorg en maatschappelijke dienst verlening wordt voornamelijk gedacht aan sti mulering van samenwerkingsvormen. Voor recreatie: te denken is aan kleinschalige recreatie-objecten en sporttechnische begelei ding. Afvoer en behandeling van afvalwater Afvoer en behandeling van industrieel afval water (aardappelmeelfabrieken/kartonindustrie) zal buiten de herinrichting uitgevoerd worden. Mocht dit niet slagen, om wat voor reden dan ook, dan zal de herinrichting alsnog zijn schou ders hieronder moeten zetten. De tekortko mingen op het gebied van riolering zullen bij het afsluiten van de herinrichting tot aanvaardbare proporties moeten zijn teruggebracht. AUTOMATISERING ADRESSENBESTAND Met ingang van 1 augustus a.s. is het adressen bestand van de Stichting NGL geautomatiseerd. De lezers van Geodesia worden verzocht, indien men het juli/augustusnummer op 31 augustus nog niet heeft ontvangen, dit mede te delen aan de ledenadministrateur J. F. M. Schreurs, Sleu telstraat 20, 6019 CM Wessem. 192

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 8