se- 4 Afb. 7. Dubbelkruis uit het begin van de 17e eeuw. Het werd gebruikt voor het uitzetten van hoeken van 45° en 90°. Museum voor kunst en geschiedenis te Brussel. Iets meer mogelijkheden biedt het door Sems en Dou genoemde dubbelkruis of achtkantig instrument, dat waarschijnlijk minder gebruikt is: het wordt in de latere literatuur niet meer ver meld. Een voortzetting van dit instrument kunnen we herkennen in de achtkantige eguerre, een instrument dat in de 18e eeuw vooral door Franse landmeters werd gebruikt en in de 19e eeuw ook in ons land een veel gebruikt hulp middel werd bij eenvoudige metingen. Het is aantrekkelijk om in het winkelkruis, of meetkruis zoals het later genoemd werd, een rechtstreekse voortzetting te zien van het door de oude Romeinse landmeters, de agrimen- sores, gebruikte instrument de groma. Overal waar de Romeinse legers zich vestigden hebben de agrimensores de legerkampen uitgezet en zich ook bezig gehouden met toedeling van land aan oud-strijders, die zich in de veroverde ge- Het Winkelkruis of Meetkruis In de Practijk des Lantmetens" vinden we de volgende beschrijving: Eerstelijck seggen wy dat een Landtmeter behoort te hebben een Rechtkruys/'twelck sommighe noemen een Winckel kruys 'twelck is een vierzydig instrument van yser/hout/ofte koper/met vier rechte hoecken ende zyden/daer op staende vier pinnulen daer men door mach sien/ofte vier pennekens daermen over ofte besyden mag sien/Dese pinnulen ofte pennekens moeten op't instrument wel rechthoeckigh gestelt zijn. Sommige gebruycke in plaetse van dit voorsz vierkant instrument/een ront instrument/die circonferents deelende in vier gelijcke deelen/daer op stellende pinnulen ofte pennekens als voren. Oock werdt dit van sommige gedeelt in acht gelijcke deelen/en setten in yder deel een pinnule ofte penneken/'twelck een dubbelkruys/ofte achtkant in strument genaemt wert/Dit voorsz instrument moet wel vast op een staf geschroeft zijn Uit deze beschrijving blijkt duidelijk dat het winkelkruis een vierkant of rond instrument is met vier vaste vizieren, die twee loodrecht op elkaar staande vizierlijnen vast leggen. Op vallend is dat hier nog geen sprake is van een kruisvormig instrument. Het instrument werd vooral gebruikt voor het oprichten en neerlaten van loodlijnen op dezelfde wijze als in onze tijd gebeurt met het dubbel-pentagoonprisma. Hierop wijst ook de naam winkelkruis: winkel is een oud-Nederlands woord voor hoek, zoals we dit nog herkennen in het woord winkelhaak (m.a.w. winkelkruis hoekkruis). Wanneer het instrument voorzien is van pen nekens kunnen ook hoeken van 45° worden uit gezet. Dit kan niet bij de pinnulen (platte plaat jes met vizierspleten), omdat men dan geen gezichtsveld heeft. Z> H -Q io io ie 'o te Afb. 2. De groma, het meetkruis van de Romeinse land meters. 239

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 15