Jaarverslag 1978 Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie (afb. 8). Dit instrument, dat een doorsnede heeft van 145 mm, toont duidelijk de relatie met het astrolabium door het schaduwvierkant, de umbra versa en umbra recta verdeling en de alhidade met vizieren. Nieuw zijn de vier vaste vizieren op de cirkelrand en het kompas dat op de alhidade is aangebracht en met deze mee draait. De overeenkomst met de beschrijving van Simon Stevin, die we hiervoor hebben aan gehaald, is opvallend, met dit verschil dat Stevin het heeft over een vierkant instrument en dit een rond instrument is. Een andere vereenvoudigde uitvoering van het sterrenkundig astrolabium is het zee-astrola bium. Het werd omstreeks 1480 voor het eerst bij de Portugezen gebruikt, later vond men het instrument ook aan boord van schepen van andere landen. In de loop van de 17e eeuw raakte het in ongebruik, zo stelde de Verenigde Oostindische Compagnie vanaf 1675 het mee voeren ervan op haar schepen niet meer ver plicht: de Hollandse stuurman gaf de voorkeur aan de Jacobsstaf of het Daviskwadrant. Met het zee-astrolabium werd de hoogte van de zon of een ster gemeten. Om het minder windge voelig te maken was het instrument openge werkt, maar wel vrij zwaar van constructie. Meestal was alleen de bovenste helft van de rand voorzien van een graadverdeling. Met be hulp van de gemeten hoogte van de zon, de poolster of een andere bekende ster en tabellen boeken werd daarna de breedtegraad bepaald. Een probleem bij de positiebepaling van een schip was in vroeger eeuwen de bepaling van de lengtegraad door de gebrekkige tijds- en snel heidsmetingen, vandaar dat vele oude kaarten juist in de oost-west richting grote afwijkingen vertonen. Alhoewel er vele zee-astrolabia in gebruik zijn geweest, zijn er slechts enkele van deze instru menten bewaard gebleven. Van het (astrono misch) astrolabium daarentegen kunnen nog vele exemplaren in de musea van de diverse landen bewonderd worden. De reden is waar schijnlijk dat de eerste een echt gebruiksvoor werp was, zonder versiering en opsmuk, dat na bewezen diensten werd afgedankt. De ander was echter veelal ook een soort status-symbool, getuige de sierlijke vormgeving van het instru ment. Bovendien was de samenstelling veel ge compliceerder. Het was dan ook veel kost baarder in aanschaf, waardoor men minder ge neigd was het zo maar weg te doen toen men met andere instrumenten beter en nauwkeu riger kon meten. (Wordt vervolgd) Op 31 december 1978 had de vereniging 202 leden, waarvan 21 firmaleden. In vergelijking met 1977 betekent dit een groei met 18 leden. In 1978 werden de volgende voordrachten ge houden: 16 januari: Gebruik van kleurenfilm en de stand van de systematische fotokaart, ir. H. Thiadens (kort verslag in Geodesia (1978), pag. 168). 24 februari: Fotogrammetrie bij het Kadaster, ir. H. L. van Gent (kort verslag NGT (1978), pag. 157). 17 maart: Tendensen en perspectieven van de grafische en numerieke informatiesystemen in België, prof. U. L. W. van Twembeke (geen publikatie). 28 april: Opsporen van fouten in de blokvereffe- ning, ir. R. C. van Neleman (geen publikatie). 6 oktober: Automatisering in de fotogrammetrie Uitgebracht op de algemene ledenvergadering van 30 maart 1979 te Amersfoort. bij KLM-Aerocarto, ir. W. Sonnenberg (zie Geodesia, januari 1978). 8 december: Studiedag „Ontwikkelingen in de luchtopnametechnieken" (samen met de Ne derlandse Vereniging voor Geodesie) Einige Gedanken über die Zukunft der Photogrammetrie, prof. dr. F. Ackermann (geen publikatie). Ontwikkelingen in de fotogrammetrie in Nederland, dr. ir. G. H. Ligterink (komt in ,,De Ingenieur"). Gebruik van luchtfotografie in de ruimtelijke ordening, ir. A. C. M. v. d. Plas (geen pu blikatie). Ervaringen met E.L.I.S.E. (Experimenteel Luchtfoto-Informatie Systeem Enschede), ing. W. J. de Bruijn (geen publikatie). Vegetatie-onderzoek met behulp van lucht opnamen, dr. ir. I. S. Zonneveld (geen publi katie). De wnd. secretaris, J. Timmerman 246

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 22