CO Het CTO 40 jaar APELDOORN doorir. W. Berends. Het bekende vignet, dat ook op de vele diploma's voor komt. In de periode van 1 april 1939 tot 1 april 1979 was het totaal aantal geslaagde kandidaten maar liefst 2052. 1. Inleiding Toen aan het eind van 1938 het eerste examen voor tekenaars van het Kadaster was beëindigd, wachtte de 43 geslaagden een verrassing. De opleiding voor het tweede gedeelte ging centraal plaatsvinden. Zij allen werden met in gang van 1 april 1939 overgeplaatst naar 's-Gravenhage, waar de opleiding zou worden gegeven. Ongeveer in deze bewoordingen is de ambte lijke mededeling gesteld, die het feitelijk begin aankondigt van het Centraal Teken- en Oplei dingsbureau van het Kadaster (CTO). Het lijkt daarom goed om na 40 jaar een beschouwing te wijden aan het wel en wee van deze opleiding en de betekenis van het instituut te belichten. 2. Voorgeschiedenis Reeds sinds 1890 was het gebruikelijk dat volon tairs, die bij het Kadaster in dienst traden, in de gelegenheid werden gesteld om deel te nemen aan een vergelijkend examen voor „tekenaar van het Kadaster". Afhankelijk van de behoefte van de dienst werd uit de beste kandidaten een keuze gemaakt. De stof voor het examen moest men zichzelf eigen maken. Veelal kon men zich wel laten begeleiden door de reeds als zodanig werkzame tekenaars van het Kadaster, maar die verlang den daarvoor wel de nodige betaling. De kwali teit van deze begeleiding hing sterk af van de kundigheid en educatieve begaafdheid van de opleider. Deze situatie heeft tot 1932 geduurd. De crisis jaren brachten met zich mee dat er bij de Be lastingdienst een groot overschot aan personeel was en omdat er op dat moment al een grote massa van werklozen was, achtte men het niet verantwoord dat overschot daaraan zonder meer toe te voegen. Daarom werd aan de per soneelsleden die moesten afvloeien een moge lijkheid geboden naar het Kadaster over te gaan, waar een groot gebrek was aan teke naars. Het gevolg was dat geen volontairs meer werden aangenomen. Voor het belastingperso- neel, dat oorspronkelijk in dienst was genomen als rijksklerk om adjunct-commies of commies te worden bij de Directe Belastingen of de Regi stratie van de Domeinen, betekende dit natuur lijk een forse overgang. De behoefte aan een passende opleiding werd dan ook een drin gende zaak. De vereniging van „Tekenaars van het Kadaster" heeft zich ingespannen om hier aan vorm te geven. Ir. F. H. Harkink stelde zich beschikbaar om een schriftelijke cursus berekeningen voor te berei den; de heer J. W. Hoddenbach stelde opgaven samen, die door de cursisten konden worden gemaakt en verzonden. Iedere veertien dagen werd aan de kandidaten leerstof en opgaven aangeboden. Later verzuchtte de heer Harkink dat het een hele krachttoer betekende om dit iedere twee weken weer rond te krijgen. Niet alleen het schrijven van de leerstof kostte veel energie, ook het samenstellen van de opgaven, het corrigeren, copiëren en verzenden vroegen, rekening houdende met de toenmalige midde len, enorm veel tijd. Juist toen door de vereniging en de dienstlei ding voorbereidingen waren getroffen om de schriftelijke cursus onder te brengen bij het PBNA, besloot de Belastingdienst tot een for mele interne opleiding van ongeveer één jaar (Min. reg. van 3 maart 1939, nr. 108). 247

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 23