Nieuwe Haven 6in Den Haag, waaraan vele cursisten goede herinneringen bewaren. In 1969 verhuisde het CTO van de Nieuwe Haven naar Apeldoorn. De Dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk werd omstreeks 1959 opgeheven; het CTO tekenbureau werd op 1 april 1960 gesloten. In het pand Seinpostduin 18 te Scheveningen werd echter ruim een jaar later een bureau As sistentie ingericht. Het was de bedoeling de ge hele kadastrale dienst ter zijde te staan in tijden van veel werkaanbod. Toen de automatisering bij het Kadaster haar intrede deed, gebeurde dat het eerst op dit bureau. En daarmee groeide het CTO tevens uit tot een wat schizofrene instel ling, omdat het opleidingsgebeuren nauwelijks meer iets te maken had met de ontwikkelingen op het gebied van de automatisering. De opleiding heeft een steeds toenemende be langstelling ondervonden. Het verloop nam echter ook steeds grotere vormen aan. Er deden geruchten de ronde dat bepaalde instanties be reid waren om de garantiesom, die het Rijk als terugbetaling voor de gemaakte studiekosten eiste indien men eerder dan na 5 jaar ontslag vroeg, te voldoen. Veel cursisten kregen van de dienst de kans om deel te nemen aan de Vak cursus voor Technisch Ambtenaar van het Kadaster en maakten daar dankbaar gebruik van. Nog meer opgeleiden kregen de kans om in de velddienst te werk gesteld te worden als landmeetkundig ambtenaar-veld. Praktisch ge sproken kan men stellen dat landmeetkundigen die zijn opgeleid aan het CTO in allerlei diensten en instellingen in Nederland worden aangetrof fen en dat menig „hoger opgeleide" zijn land meetkundige carrière aan het CTO is begonnen. Op een gegeven moment besliste de regering dat de rijksdiensten moesten worden gespreid en het CTO verhuisde als eerste van de kadas trale bureaus naar Apeldoorn. Het gebouw, waar tegenwoordig het Bureau van de Motorrij tuigenbelasting is gehuisvest, werd betrokken in afwachting van het gereedkomen van het Centrale Kadastergebouw. Menigeen zal zich de soep herinneren, in eigen beheer vervaardigd (een kantine ontbrak nog). De „soeppot", zeer kundig beheerd door de heer Van der Vrugt, maakte menige subsi diëring mogelijk van activiteiten van de CTO- leerlingen. 5. De opleiding in de laatste jaren De ontwikkelingen op het gebied van het alge meen onderwijs gingen niet onopgemerkt aan het CTO voorbij. Gewend als men was aan de in feite brede MULO-opleiding, viel het smalle pakket van het MAVO-onderwijs bijzonder tegen. Immers voor de opleiding werden denk- vaardigheden vereist, zowel in de mathema tische als in de juridisch-administratieve rich ting. Daarnaast werden manuale vaardigheden vereist voor het tekenen. Een eisenpakket dat wel vaak aanleiding heeft gegeven om te denken over de mogelijkheden om het werk in drie categorieën op te splitsen: tekenaars, reke naars en administratieve medewerkers. De kleinschaligheid van het kadastrale werk en de toename aan informatieoverdracht vormden De huidige huisvesting van het CTO op de 6e verdieping van Waltersingel 1 in Apeldoorn. 249

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 25