150 jaar rivierkaarten van Nederland door M. F. Boode, hoofd van de Afdeling Rivier- en Kustkaart bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat. De Algemene Rivierkaart van Nederland Het was te Brussel, de 15e april 1829, waar de minister van Binnenlandse Zaken Van Gobbel- schroy het besluit ondertekende, dat er kaarten zouden worden vervaardigd van alle grote rivie ren in Nederland. De geboorte van de „Rivier- kaart" was hiermede een feit geworden, doch de geschiedenis leert ons dat het geen voor spoedige geboorte is geweest. De algemene toestand van onze grote rivieren was in het begin van de vorige eeuw allerminst bevredigend te noemen. Er waren grote proble men voor de scheepvaart bij lage waterstanden en bij de afvoer van water en ijs bij hoge standen. De grote rivieren waren zeer ongelijk van diepte en breedte, met zeer afwisselende dwarsprofielen en stroomsnelheden. Het gevolg was de vorming van zandbanken, ondiepten en het ontstaan van oeverinscharing. De slechte toestand van de grote rivieren ging gepaard met grote overstromingen, waardoor er reeds veel eerder aanleiding bestond om tot het nemen van krachtige maatregelen te beslui ten. De controverse tussen het centrale gezag en het gewestelijke gezag was er de oorzaak van, dat het belangrijke rivierbeheer (tijdvak 1650-1800) een traag verloop had, met alle ge volgen van dien. In mei 1798 werd de dienst opgericht die thans de naam Rijkswaterstaat draagt, met als gevolg de vestiging van een centrale overheid die o.a. de Rijntakken onder haar direct gezag stelde. Hierdoor kwam een einde aan het overleg tussen de gewestelijke overheden die het met elkaar niet of slechts zeer moeizaam eens kon- Dit artikel is een samenvatting van een publikatie van de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat dat onder de zelfde titel als nummer 30 is verschenen in de Rijks- waterstaat-serie. Voor belangstellenden is nog een be perkt aantal exemplaren van deze publikatie beschikbaar. Aanvragen kunnen gericht worden aan het Hoofd van de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, postbus 5023, 2600 GA Delft. den worden over hetgeen er aan de rivieren moest gebeuren. Uit het vorenstaande blijkt dat men al lang ge leden grote behoefte had aan goede en be trouwbare kaarten. Zonder kaarten kon en kan men geen plannen maken om te komen tot een betere bedijking, een waterverdeling en het bouwen van kribben, geleidedammen, oever verdedigingen enz. Uitgezonderd de in druk verschenen kaarten, welke bij de reeks in opdracht van de Staten Generaal tot stand gekomen rapporten beho ren, zijn de kaarten van vóór 1830 op zich zelf staande detailkaarten, manuscriptkaarten, op papier of perkament getekend. Aan een alge mene kartering, welke alle grote rivieren omvat, was men echter nog lang niet toe; een voorstel in deze richting, gedaan door Cruquius in 1725, leed schipbreuk. Op 15 april 1829 gaf de mininster van Binnen landse Zaken de navolgende beschikking No. 114: „Gezien de Missive van den Heer Secretaris van Staat, van 25 Februarij j.l. No. 104, waarbij Zijner Majesteits verlangen wordt te kennen gegeven, dat er behoorlijke rivierkaarten worden vervaardigd van de Hoofdrivieren van het Rijk, zoo als de Rhijn, de Leek, de Waal, de Maas en de Schelde, van derzelver intrede in het Nederlandsche grondgebied tot aan zee; Gehoord het rapport van den Administrateur van den Waterstaat, met overlegging van dat van den Staatsraad Inspecteur-Generaal Goudriaan, van 17 maart j.l. no. 95. Heeft goedgevonden en verstaan: Dat de voorgenomen opmeting, waterpassing, peiling en kaartering zal worden uitgevoerd op den voet als volgt: a. Tusschen de hoofdpunten langs de wederzijdsche oevers der rivieren, zal eene naauwkeurige triangulatie of aaneengeschakeld net van driehoeken tusschen de op de rivieren zichtbare hoofdpunten langs de weder zijdsche oevers worden bewerkstelligd; houdende de juiste maat der hoeken en zijden van iedere driehoek, met bijvoeging zoveel mogelijk van derzelver betrekking tot eene doorgaande regte lijn. Voor zover echter de kaarten bij de Directie van het Kadaster voorhanden, of die der Zeegaten, opgemaakt door den Kapitein Lieutenant-ter-zee Rijk en den Lieute- nant-ter-zee Keuchenius tot het bekomen dezer af- 227

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 3