Figuur 3 kosten van het produkt organisatie gebruik, behoeftepatroon technieken vervaardigings- methoden produkt vorm inhoud kwaliteit uitgifte, verkoop prijs uitgiftevorm beheer gelijke of lagere kosten geproduceerd kunnen worden dan de oorspronkelijke produkten. De produkten van het Kadaster zullen daarom voortdurend kritisch moeten worden bezien. Het schema van figuur 3 is te beschouwen als een regelkring waarin de kosten een regulerende functie vervullen. In deze paragraaf zullen wij ons voornamelijk bezig houden met een analyse van de kadastrale produktencartografisch gegevensbestand" en veldwerkarchief". Het begrip cartografisch gegevensbestand moet hier ruim worden opgevat. A priori geldt dus niet dat dit een digitaal bestand moet zijn. Een kaart kan ook als een cartografisch bestand worden beschouwd. Verder wordt het totale kadastrale cartografisch gegevensbestand be keken. Dat wil zeggen dat zowel de kadastrale kaart als de GBKN bij de beschouwingen zullen worden betrokken. Hierbij zal het cartografisch bestand als één geheel worden bezien. De aan dacht zal daarbij in de eerste plaats uitgaan naar de structuur van de in dit bestand opgeslagen gegevens. Het aan de afnemers te presenteren produkt kan als een afgeleid produkt worden beschouwd. Onder veldwerkarchief wordt hier verstaan de gegevens over grenzen van zake lijke rechten. Omdat de in dit archief aanwezige meetgegevens worden gebruikt voor recon structie -in het terrein, zal in het navolgende de term reconstructiegegevens worden gebruikt. Al eerder werd opgemerkt dat beide produkten sterk verschillende functies hebben en dan ook als afzonderlijke produkten moeten worden be schouwd. Het cartografisch gegevensbestand is vooral van belang voor overheids- en semi- overheidsdiensten, nutsbedrijven en publiek rechtelijke organen. De nadruk valt dus op het publiekrechtelijk gebruik. Een algemeen ken merk van deze informatie is de sterke nadruk op de vorm. De reconstructiegegevens van het veldwerkarchief hebben vooral een privaatrech telijke functie. Het accent bij deze gegevens ligt niet zo zeer op de vorm alswel op de kwaliteit. In z'n algemeenheid geldt dat tot dusverre de kwaliteit van de kadastrale produkten meer aan dacht heeft gekregen dan de vorm. Dit is ver klaarbaar wanneer men bedenkt dat de privaat rechtelijke functie zich op eigen kracht en vrij wel zonder de steun van wettelijke maatregelen heeft ontwikkeld. Het is echter noodzakelijk aan vormaspecten meer aandacht te gaan schen ken. De ontwikkeling van de GBKN brengt met name een grotere aandacht voor dit aspect met zich mee. Daarnaast dwingt ook de snelle ontwikkeling van nieuwe technische hulpmiddelen ons tot standaardisatie en daarmee tot een grotere be zinning op de vormaspecten. Bij de hierna volgende analyse van de beide kadastrale produkten zullen in de eerste plaats de inhoudselementen van de produkten en de kwaliteit worden bezien. Vervolgens zullen de aspecten coördinatenstelsel en vorm worden bekeken. 5.2. Het cartografisch gegevensbestand Inhoud en kwaliteit Het cartografisch gegevensbestand van het Kadaster omvat op dit moment twee kaarten, n.l. de kadastrale kaart en de GBKN. Deze pro dukten kan men opgebouwd denken uit ver schillende lagen, die elk een eigen functie ver vullen. Het onderscheid tussen deze lagen of 286

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 10