elementen is niet steeds scherp aan te geven. Toch is het voor de gedachtenvorming goed dit onderscheid tussen de lagen aan te brengen en voor elk van die lagen de aspecten coördinaten stelsel, vorm en kwaliteit te bezien. Een een voudige indeling is weergegeven in figuur 4. In deze indeling kan men zowel de GBKN als de kadastrale kaart verwerkt denken. De behande ling van een meer verfijnde indeling valt buiten het bestek van dit artikel. Figuur 4 harde zachte kadastrale semantische topografie topografie grenzen informatie Onder de harde topografie wordt hier verstaan informatie over de ligging van in het terrein goed identificeerbare objecten, zoals opstallen. De harde topografie heeft naast een informa tieve functie ook een landmeetkundige functie. De harde topografie in het terrein kan opgevat worden als grondslag. Afgebeeld op een kaart (of algemener: opgenomen in een cartografisch bestand) zou men de harde topografie of een gedeelte daarvan als de laatste fase van verdich ting van het R.D.-net kunnen beschouwen. Deze grondslagfunctie van de harde topografie brengt relatief hoge eisen voor de kwaliteit met zich mee. Dit geldt zowel voor de kwaliteits aspecten precisie en betrouwbaarheid als voor het kwaliteitsaspect actualiteit. De zachte topografie heeft vooral een informa tieve functie. Aan deze informatielaag zullen over het algemeen lagere kwaliteitseisen wor den gesteld. De in het cartografisch gegevens bestand opgenomen kadastrale grenzen hebben in de eerste plaats een informatieve functie. Tesamen geven de in het bestand opgenomen kadastrale grenzen een beeld van de perceels gewijze indeling van ons land. De informatieve functie is vooral een verwijzingsfunctie. De waarde van de perceelsgewijze indeling is voor al dat het een mogelijkheid biedt de bij de perce len behorende informatie over subjecten, rech ten en andere plaatsgebonden informatie effi ciënt te verzamelen, te verwerken, op te slaan en weer ter beschikking te stellen. De landmeetkundige functie van de kadastrale grenzen in het cartografisch gegevensbestand heeft vooral betrekking op het controleren van metingen, op het bepalen van oppervlakten van percelen en voor een aantal grenzen op de vast legging ten behoeve van een latere reconstruc tie in het terrein. De kwaliteitseisen voor dit gedeelte van het be stand zijn eveneens relatief hoog, hoewel aan de actualiteit lagere eisen gesteld kunnen wor den dan bij de harde topografie het geval is. Het onderdeel semantische informatie bevat gegevens over perceelsaanduiding, straatnaam, huisnummers, etc. De kwaliteitseisen voor dit soort informatie hebben vooral betrekking op de aspecten betrouwbaarheid en volledigheid. De verschillende functies van de hiervoor ver melde inhoudselementen en de hieruit voort vloeiende verschillende kwaliteitseisen zijn van invloed op de vorm waarin de gegevens moeten worden opgeslagen of weergegeven. Zo zal ver schil in nauwkeurigheid en actualiteit zichtbaar of herkenbaar moeten zijn. Wanneer men deze consequenties voor de vormgeving inderdaad aanvaardt, kunnen de procedures van de verza meling en verwerking van de verschillende in houdselementen ook beter worden gescheiden. De methoden voor het verzamelen en verwer ken van de informatie kunnen in dat geval afge stemd worden op de kwaliteits- en actualiteits- eisen van de verschillende lagen. Concreet zou dit bijvoorbeeld kunnen beteke nen dat een terrestrische verzameling en bijhou ding van de harde topografie plaatsvindt, waar bij hoge eisen aan precisie en actualiteit worden gesteld. De zachte topografie zou fotogramme- trisch verzameld en bijgehouden kunnen wor den met lagere eisen voor precisie en actualiteit. De gegevens over de kadastrale grenzen in het cartografisch bestand kunnen worden bepaald met een precisie die is afgestemd op het carto grafisch karakter van de gegevens. Coördinatenstelsel In verband met het publieke karakter alsmede de massaliteit van de gegevens komt eigenlijk alleen het systeem van de R.D. in aanmerking als het systeem waarin de gegevens moeten worden vastgelegd. In verband met een moge lijk geautomatiseerde verwerking van gegevens is het gebruik van een landelijk coördinaten systeem eveneens noodzakelijk. Zowel voor de bijhouding als ook voor het prak tische gebruik is het van belang te beschikken over een zichtbare grondslag. Opgemerkt werd al dat de harde topografie of een deel daarvan deze functie kan vervullen. Ten behoeve van de aan het cartografische gegevensbestand toege dachte functie is een grafische nauwkeurigheid van deze grondslag voldoende. Hiermee wordt een nauwkeurigheid bedoeld die is afgestemd op de gebruikelijke kaartschalen. Vorm Eén van de belangrijkste keuzen die hierbij ge maakt moeten worden is die tussen de analoge en de digitale vorm van opslag en presentatie. 287

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 11