zijn coördinaten in een landelijk systeem echter meestal niet handzaam. Door het gebruik van lokale systemen bij de reconstructie wordt de relatie met de inmeting zoveel mogelijk gehand haafd. Dit beïnvloedt de nauwkeurigheid posi tief. Het gebruik van lokale systemen voor re constructiedoeleinden sluit overigens goed aan bij de huidige praktijk. Ook in hermeten gebie den worden bij de reconstructie slechts zelden R.D.-coördinaten gebruikt. R.D.-coördinaten zijn vooral goede hulpmidde len bij de verwerking en opslag van cartogra fische gegevens. Ook bij massale verzameling en verwerking van reconstructiegegevens van rechtsgrenzen kan het werken in het systeem van de R.D. uit efficiëncy-overwegingen ge wenst zijn. Dit kan zich voordoen bij ruilverka velingen of hermetingen. Voor de kadastrale mutatiemetingen is dit in het algemeen echter duurder en voor de reconstructie niet noodzake lijk. Het gebruik van moderne technische hulp middelen wordt vaak onverbrekelijk verbonden aan het gebruik van het R.D.-systeem. Toe passing van moderne hulpmiddelen is echter zeer wel mogelijk bij gebruik van lokale syste men, mits in dit gebruik van die lokale systemen enige ordening wordt gebracht. Bij de keuze van het lokale systeem dient men wel aansluiting te zoeken bij de harde topografie die in het carto grafisch gegevensbestand aanwezig is en die met grafische precisie het R.D.-systeem repre senteert. In principe kan elke meetlijn of verbindingslijn als een lokaal systeem worden beschouwd. Met name door het gebruik van moderne afstand meters kan een grote mate van consistentie worden bereikt bij lokale metingen. Het is van belang dat ten behoeve van latere reconstructie deze lokale samenhang van de meting bewaard blijft. In de slotbeschouwing van paragraaf 7 zullen hierover enige opmerkingen gemaakt worden. Vorm Voor de grenzen met een hoge idealisatienauw- keurigheid komt alleen de digitale vorm in aan merking. Voor grenzen met een lage idealisatie- nauwkeurigheid zowel de analoge als de digitale ^/orm. Voor dit soort grenzen kan het cartogra fisch gegevensbestand de bron zijn. Voor re- constructiedoeleinqen kan soms gebruik ge maakt worden van leen luchtfoto. Voor de gren zen met een lage idealisatienauwkeurlgheid is het hanteren van coördinaten in het R.D.- systeem als vorm van de reconstructiegegevens minder bezwaarlijk. Bij het bespreken van de coördinatenstelsels van de reconstructiegegevens is al de voorkeur uitgesproken voor lokale systemen. Wel zou voor het lokale systeem een veel uniformer model gehanteerd kunnen worden dan nu vaak het geval is. Gedacht kan worden aan het meten met de voerstraalmethode en het vast leggen van meetgegevens op een veldwerk of in een computerbestand in de vorm van lokale coördinaten. Eventueel kunnen deze lokale coördinaten met behulp van harde topografie, die in het cartografisch gegevensbestand aan wezig is en die met grafische precisie het R.D.- systeem representeert, met behoud van schaal en onderlinge ligging globaal naar het R.D.- systeem worden getransformeerd. Op deze wijze zou een brug geslagen kunnen worden tussen moderne verwerkingstechnieken en een handzame vorm waarin de gegevens worden opgeslagen. Kwaliteit Tenslotte nog enkele opmerkingen over de kwa liteit van de reconstructiegegevens. Met betrek king tot de precisie van de gegevens kan wor den volstaan met te verwijzen naar de modellen die in de HTW 1956 zijn beschreven. Meer aan dacht vraagt het kwaliteitsaspect betrouwbaar heid. In landmeetkundig opzicht hoeft dit geen probleem te zijn. De moderne verwerkingstech nieken bieden uitstekende mogelijkheden de meting te toetsen. Moeilijker ligt het echter met de betrouwbaar heid in juridisch-administratieve zin. De kwali teit van de reconstructiegegevens is mede af hankelijk van de gegevens over subjecten en rechten die aan de kadastrale percelen zijn toe gevoegd. In verband met het negatieve en on volledige systeem van grondboekhouding be staat echter vaak onvoldoende zicht op de be trouwbaarheid van deze laatste gegevens. Bij reconstructie en aanwijzing van kadastrale grenzen, aan belanghebbenden in het terrein wordt door het publiek echter verondersteld dat juridische eigendomsgrenzen worden aangewe zen. Wel is het zo dat toetsing van de juridisch- administratieve gegevens plaatsvindt bij de aan wijzing van de nieuwe grenzen in het terrein. Hierbij worden de beschreven rechten, de admi nistratieve gegevens en de bedoeling van par tijen aan elkaar getoetst. Deze toetsing is echter onvolledig daar alleen de nieuwe grenzen wor den getoetst. Bij overdracht van gehele perce len vindt derhalve geen toetsing in het terrein plaats. Bovendien .is de kwaliteit van de juri disch-administratieve gegevens aan „slijtage" 289

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 13