onderhevig ten gevolge van het juridisch stelsel en het systeem van grondboekhouding. Het gevolg van een en ander is dat de betrouw baarheid van de reconstructiegegevens in land meetkundig-technisch opzicht vaak groter is dan die in juridisch-administratief opzicht. Een meer consistente benadering van het vraagstuk van de betrouwbaarheid van de reconstructie gegevens is daarom gewenst. Eén van de mogelijke oplossingen is het bedenken van be tere toetsingsprocedures voor de juridische- administratieve gegevens. Het uitwerken hier van valt buiten het bestek van dit toch al lange artikel. Actualiteit Aan de actualiteit van de reconstructiegegevens worden relatief lage eisen gesteld. De recon structiegegevens vervullen namelijk ook een preventieve functie. Het feit dat de gegevens aanwezig zijn kan worden beschouwd als het vervullen van een bepaalde functie ten behoeve van de rechtsbescherming. De druk vanuit de maatschappij om tot bijhoudingsmetingen over te gaan heeft meestal betrekking op de per ceelsgewijze indeling. Het zijn vaak administra tieve en financiële redenen die opmeting urgent maken. In z'n algemeenheid kan men daarom stellen dat aan de actualiteit van het cartogra fisch gegevensbestand hogere eisen gesteld worden dan aan de actualiteit van de recon structiegegevens. 5.4. Opbouw, vernieuwing en complete ring van het cartografisch bestand en het reconstructiebestand Tot slot van deze paragraaf zal nog kort worden ingegaan op enkele algemene consequenties van de voorgaande beschouwingen voor de te volgen procedures bij de vernieuwing en bijhou ding van de kadastrale liggingsgegevens. De opbouw en vernieuwing van een cartogra fisch bestand van topografische en kadastrale gegevens dient projectsgewijs plaats te vinden. In verband met de publiekrechtelijke aspecten van de cartografische informatieverschaffing dient de maatschappij via adviesorganen be trokken te worden bij de bepaling van prioritei ten en urgenties. Door de sterke relatie die er bestaat tussen het cartografisch gegevensbestand en de kadas trale boekhouding zal het tempo van de op bouw en vernieuwing van het cartografisch gegevensbestand mede afgestemd moeten worden op het tempo van vernieuwing van de kadastrale boekhouding. De bijhouding van dit cartografisch bestand zal zowel projectsgewijs als per mutatie kunnen plaatsvinden, afhankelijk van de soort informa tie (de laag) en de concentratie van de opgetre den mutaties. De vernieuwing en completering van de recon structiegegevens dient uit het oogpunt van effi- ciëncy bij voorkeur perceelsgewijs, bijvoorbeeld al bijhoudend, plaats te vinden. Het privaatrech telijk karakter van de informatie eist dat bij de urgentiebepaling met het belang van de eige naar rekening wordt gehouden. Dit houdt in dat vernieuwing vooral moet plaatsvinden op het moment dat er wijzigingen in de perceelsge wijze indeling optreden. Bij grotere wijzigingen (bestemmingsplannen, ruilverkavelingen) kan een projectsgewijze ver nieuwing efficiënt zijn. In dit laatste geval spe len ook de publiekrechtelijke aspecten veelal een belangrijke rol. In zijn algemeenheid geldt ook met betrekking tot de beide in deze paragraaf beschouwde produkten, dat de organisatie een afgeleide is van de bij de produkten behorende procedures voor het verzamelen, verwerken, opslaan, bij houden en presenteren. Zo nodig kunnen voor deelprodukten aparte procedures worden ge volgd, die elk weer hun consequenties hebben voor de te kiezen organisatie. Voor de juiste keuze van de organisatie is het nodig alle ka dastrale produkten in hun onderlinge relatie te bezien. Het voert te ver in dit artikel hierop in te gaan. 6. BELEIDSPLAN 6.1. Algemeen In de vorige paragraaf zijn in algemene zin de eisen geformuleerd die men aan de vorm en de kwaliteit van enkele belangrijke kadastrale pro dukten moet stellen. De vervaardiging van deze produkten kan op verschillende manieren ge beuren. Bij de keuze van de aanpak van deze vervaardiging spelen vele aspecten een rol. In de eerste plaats geeft de huidige situatie een niet homogeen beeld te zien. Het kan daardoor wenselijk of noodzakelijk zijn dat de aanpak van gebied tot gebied verschilt. Ook zal de behoefte van de maatschappij niet overal gelijk zijn. Ver der kunnen ook de beschikbare technische hulpmiddelen een grote invloed hebben op de voort te brengen produkten. Dit ondanks het feit dat het produkt in eerste instantie kan wor den gezien als een concrete vertaling van de doelstellingen of van de behoefte van de maat schappij en de methoden en technieken om tot het produkt te komen als afgeleiden moeten 290

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 14