1 worden beschouwd. Door de beschikbaarheid van bepaalde technische hulpmiddelen kan het voorkomen, dat de meest efficiënte vervaardi- gingsmethode een produkt oplevert dat kwali tatief beter is dan het produkt dat in eerste in stantie nodig is. Ook het organisatorisch verband waarbinnen de produktie plaats vindt dient in beginsel een afge leide te zijn. In de praktijk zijn echter organisa torische aanpassingen zaken van lange termijn. De bestaande organisatie zal daarom vaak als een niet gemakkelijk te veranderen gegeven be schouwd moeten worden. Tenslotte kan de te maken keuze nog sterk be- invloed worden door de verwachting omtrent de maatschappelijke en technische ontwikke lingen. In de volgende paragrafen zal nader worden in gegaan op de keuzemogelijkheden die wij in technisch en organisatorisch opzicht hebben bij de opbouw, vernieuwing en bijhouding van het cartografisch gegevensbestand en het bestand van reconstructiegegevens. Bij de bespreking van de alternatieven is steeds uitgegaan van de navolgende algemene uitgangspunten Er is een maatschappelijke behoefte aan een basisbestand van topografische gegevens van geheel Neder/and of van een groot deel van Nederland in het stelsel van de Rijksdrie hoeksmeting. Een grafische nauwkeurigheid van dit bestand is voldoende. In gebieden, waar de behoefte beperkt is, kan worden vol staan met een qua inhoud eenvoudig be stand. Er is behoefte aan een cartografisch bestand van gegevens van kadastrale grenzen van ge heel Nederland in het stelsel van de Rijksdrie hoeksmeting. in principe is een grafische nauwkeurigheid voldoende. Rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van een toekomstige digitale vorm. Er is behoefte aan een bestand van recon structiegegevens van de kadastrale grenzen waarin van elke bestaande grens naast de ge gevens over de ligging ook de gegevens over aard van de grens en over de aanwijzing door partijen aanwezig zijn. De kwaliteit van de reconstructiegegevens moet zijn afgestemd op de idealisatienauwkeurigheid van de gren zen. Het is geen dwingende eis dat deze ge gevens vastgelegd zijn in het systeem van de R. D. Aan een goede relatie tussen Openbare Registers en het reconstructiebestand dient veeaandacht te worden geschonken. Figuur 6. Enkele belangrijke keuzemogelijkheden bij de opbouw en vernieuwing van het cartogra fische gegevensbestand en het reconstructiebestand. Cartografisch gegevensbestand opbouw bestand van G.B.K.N.-topografie conversie van het bestand van kadastrale gegevens naar het R.D.-stelsel Completering en vernieuwing reconstructiebestand geleidelijke opbouw van harde grondslagtopografie in kader van bijhoudingsmetingen projectmatige opbouw van harde I grondslagtopografie m.b.v. terrestrische metingen en/of bestaande kadastrale gegevens in het stelsel van de R.D., rest al bijhoudend naar behoefte even tueel m.b.v. projectmatig vervaar-| digde fotokaart 4 projectmatige opbouw G.B.K.N.-1 1 topografie m.b.v. fotogrammetriej I via hermeting in het terrein via gra?ïscïïe conversie m.b.v. I harde grondslagtopografie en reconstructiegegevens in R.D. 4 via grafische conversie m.b.v. G.B.K.N.-bestand projectgewijs via hermeting in het terrein perceelsgewijs in~het kader vang de bijhouding van de gegevens 1 van kadastrale grenzen beleidskeuze bij plan 1 beleidskeuze bij plan 2 291

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 15