Kadaster en maatschappij ir. L. A. Koen ir. L. Schipper 7. Inleiding 2. Historisch overzicht 3. Huidige situatie 3.1. Algemeen 3.2. Cartografisch gegevensbestand 3.3. Reconstructiegegevens 4. Problematiek 5. Analyse 5.1. Algemeen 5.2. Cartografisch gegevensbestand 5.3. Reconstructiegegevens 5.4. Opbouw, vernieuwing en completering van het cartografisch bestand en het reconstructiebestand 6. Beleidsplan 6.1. Algemeen 6.2. Mogelijkheden 6.2.1. Cartografisch gegevensbestand 6.2.2. Reconstructiegegevens 6.3. Alternatieve beleidsplannen 7. Slotopmerkingen 1. INLEIDING De nogal pretentieuze titel van dit artikel vraagt enige inleiding. Wie de Nederlandse geodeti sche literatuur van de laatste jaren volgt zal het zijn opgevallen, dat relatief weinig bijdragen be trekking hebben op de maatschappelijke bete kenis van het Kadaster. Dit is des te merkwaar diger wanneer men bedenkt, dat het hier een dienst betreft die raakvlakken heeft met alle lagen van de maatschappij en letterlijk het ge hele land haar werkterrein mag noemen. De Staatscommissie inzake het Kadaster, die bij Koninklijk Besluit van 12 augustus 1957 werd in gesteld, had tot voornaamste opdracht advies uit te brengen over de maatschappelijke functie die het Kadaster dient te vervullen. De Staats commissie, die door een groot aantal deskundi gen werd bijgestaan, publiceerde in 1965 een rapport. In dit rapport was naast een beschrij ving van de functie die het Kadaster vervult, een ontwerp Kadasterwet opgenomen. Sinds de aanbieding van het rapport is het tamelijk stil geworden rond het werk van de Staatscommissie. Met name over de maat schappelijke functie van de kadastrale gege vensverzameling zagen slechts op beperkte schaal publikaties het licht. Gepubliceerd werd vooral over nieuwe instrumenten en methoden, veel minder echter over de eisen die de maat schappij aan de kadastrale gegevens stelt. Mede door het ontbreken van een Kadasterraad ontbrak een algemene maatschappelijke discus sie over het bovengenoemde onderwerp. Ook de grote vertraging bij het tot stand komen van een Kadasterwet staat een betere meningsvor ming over de maatschappelijke functie van het Kadaster in de weg. Een dienst met zulke brede maatschappelijke raakvlakken als het Kadaster heeft voor zijn beleidsvorming echter ook externe impulsen no dig. De merkwaardige situatie doet zich thans voor dat er wel een adviesraad aanwezig is waarbinnen gediscussieerd wordt over één van de jongste taken van de dienst, n.l. de vervaar diging, bijhouding en uitgifte van de Groot schalige Basiskaart van Nederland (GBKN). Over de relatie tussen dit topografische deel van de kadastrale gegevensverzameling en de ove rige kadastrale gegevens wordt echter op natio naal niveau niet gediscussieerd. De snelle ont wikkeling van maatschappij en techniek dwingt ons evenwel tot stellingname. In verschillende van de ons omringende landen is reeds lang een discussie gaande over de maatschappelijke functie die het Kadaster moet vervullen. Enkele landen hebben mogelijk mede daardoor enkele tientallen jaren geleden de for mele stap van een fiscaal kadaster naar een eigendomskadaster gemaakt. De discussie gaat daar vooral over de wijze waarop het Kadaster als meerdoelenkadaster kan fungeren. Alge meen wordt een vernieuwing van het cartogra fische deel van het gegevensbestand gezien als een belangrijke voorwaarde, waaraan voldaan moet zijn alvorens men de stap naar een meer doelenkadaster kan zetten. 279

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 3