Grundformeln; Ebene Geometrie; Stereometrie; Trigonometrie; Analytische Geometrie; Winkel- messung; Lagemessung; Kleinpunktberech- nung; Flachenteilungen; Polygonzug; Höhen- messung; Kurvenberechnung. De gebruiker dient er wel op verdacht te zijn dat de landmeetkundige formules moeten worden aangepast aan het Nederlandse stelsel (X en Y verwisselen). De auteurs pretenderen niet een volledig over zicht van alle formules uit de landmeetkunde te hebben gegeven, maar hebben er meer naar ge streefd een handig boekje samen te stellen, waarin de voornaamste formules snel zijn op te zoeken. Zij hebben in deze opzet geen rekening kunnen houden met rekenmethodes, die spe ciaal zijn ontwikkeld voor het gebruik van be paalde types rekenmachines. Zo is bijvoorbeeld voor de berekening van een Snelliuspunt alleen de methode van Cassini vermeld, terwijl reke naars die op een pocketcalculator rekenen vaak de voorkeur zullen geven aan de methode van Snellius. Dit neemt echter niet weg dat het boekje een handig hulpmiddel bij studie en prak tijk kan zijn. G. W. Eversdijk DE PELZER-ATLAS De onlangs verschenen Pelzer-At/as, een we reldatlas van de Europese scholen, is een on misbaar hulpmiddel voor diegenen, die het nieuws waarmee we dagelijks worden gecon fronteerd beter en gemakkelijker tot zich wil len nemen. De kaarten in de atlas zijn op een dusdanige wijze gekozen, dat de landen van de Europese gemeenschap alle even uitgebreid be handeld worden. De economische toestand hier wordt in sterke mate bepaald door de eco nomische toestand elders. Aan het aspect „economische vervlechting" is daarom relatief aandacht besteed. Bij de samenstelling van de kaarten is rekening gehouden met het feit, dat we steeds meer naar een meertalige periode toe gaan. De wereld hulptaal Esperanto wint wel langzamerhand veld, maar is nog geen gemeengoed. Daarom zijn de oorspronkelijke namen zoveel mogelijk gehandhaafd; dus München en niet Munich en Venezia en niet Venetië of Venedig. De Pelzer-Atlas is een echt bij-de-tijds werkstuk, een blikverruiming van formaat, die goed in uw boekenkast past (23.5 x 32.5 cm). De karto- grafie is goed. Het gebruik van de vele kleuren is zeer duidelijk. Zo'n plezierig naslagwerk, dat men regelmatig kan (moet) hanteren, is voor de geïnteresseerde zijn prijs van f 72,30 zeker waard. Het werk bevat 192 bladzijden met kaar ten, het register 42 bladzijden. Per post ver stuurd is de prijs natuurlijk hoger, nl. f 77,50. Indien u bestelt bij de Staatsuitgeverij, afdeling Verzendboekhandel te 's-Gravenhage, noem dan wel het bestelnummer. Voor deze uitgave is dat 700-164-00. W. Koopmans RUIMTELIJKE ORDENING Bij de Staatsuitgeverij te 's-Gravenhage is ver schenen de Derde Nota over de Ruimtelijke Ordening (Deel 2: Verstedelijkingsnota en deel 2 e: Tekst van de na parlementaire behandeling vastgestelde planologische kernbeslissingen. Blijkens de brief van 5 februari j.l. van de minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal, bevat dit stuk de definitie ve versie van de teksten van de planologische kernbeslissingen over de Verstedelijkingsnota en de Structuurschets voor de verstedelijking 1978, zoals die naar aanleiding van de parle mentaire behandeling zijn bijgesteld. Aan deze versie zijn toegevoegd een losse nieuwe kaart- bijlage en een overzicht van de belangrijkste stukken die over de planologische kernbeslis singen zijn verschenen. De algemene lijnen van inrichtings- en sprei- dingsbeleid, het stedelijk inrichtingsbeleid, de groeisteden en groeikernen zijn behandeld in de inleiding. Verder zijn besproken het ruimtelijk beleid van stedelijk Nederland op de lange ter mijn (en van de periode 1980 - 1990), de wo ningbehoefte in de onderscheidene delen van het land en de aanvullende richtlijnen op ver schillende onderdelen. Het ligt in het voor nemen dat jaarlijks, in de memorie van toelich ting bij de begroting van het ministerie verslag zal worden gedaan van de relevante ontwikke lingen op het gebied van de spreiding, de ver stedelijking en de hiermee samenhangende mobiliteit. Een chronologisch overzicht van de belangrijk ste nota's, brieven en andere stukken, die tijdens de procedure van de planologische kernbeslis singen etc. zijn verschenen, staan vermeld op de binnenzijde van de omslag. Het formaat van de publikatie is 19.7 x 27.2 cm. Het kan schriftelijk of telefonisch worden be steld bij de Verzendboekhandel van de Staats uitgeverij, Chr. Plantijnstraat 1 - 9 te 's-Graven hage. Tel. (070) 789911 of per giro 425300 onder bestelnummer 15-048-06. De prijs is f 5,25. W. Koopmans 313

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 37