- kadastrale kaart was hiervoor meestal onge schikt. Aanvankelijk werd bij de hermeting in iedere gemeente weer met een eigen lokaal stelsel van driehoeksmeting gewerkt. Na het gereedkomen van het RD-net in 1928 werden de vernieuwde kaarten echter in dit systeem vervaardigd. De hermetingen zijn vooral daar verricht, waar grote veranderingen in de perceelsindeling zijn opgetreden. Het betreft hier vooral gebieden waar ruilverkavelingen of bestemmingsplannen zijn gerealiseerd. Doordat bij de hermetingsprocedure niet slechts de kaart in RD werd gebracht, maar tegelijker tijd de reconstructiegegevens in het veldwerk archief werden vernieuwd, lag het tempo van de vernieuwing laag en waren de kosten bij zonder hoog. Mede als gevolg van het lage vernieuwingstempo van de kadastrale kaart ont stond de laatste decennia een toenemende behoefte aan goed grootschalig kaartmateriaal. Veel diensten trachtten hieraan tegemoet te komen door het oprichten van eigen landmeet kundige diensten. Het gevolg was echter een grote versnippering van de kaartvervaardiging, waardoor de uitwisseling van informatie sterk werd bemoeilijkt. Na enkele voorbereidende studies werd in 1975 bij Koninklijk Besluit het Kadaster belast met de vervaardiging, bijhou ding en uitgifte van de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN). De GBKN kan be schouwd worden als een poging bij de groot schalige kaartvervaardiging in ons land tot een grotere mate van standaardisatie te geraken. De kaart kan een basis vormen voor de aanvul lingen die de gebruikers voor de uitvoering van hun werkzaamheden nodig hebben. De onder linge uitwisseling van toegevoegde informatie zal door het gebruik van de GBKN in belangrijke mate kunnen worden vergemakkelijkt en ver beterd. De automatische verwerking van metingen kwam in de jaren zeventig goed op gang. Dit leidde bij het Kadaster tot de ontwikkeling van het systeem Detailmeting 76. Bij dit systeem worden de berekende coördinaten opgeslagen in een coördinatenbank. Het systeem kan als een eerste aanzet tot een coördinatenkadaster worden beschouwd. De opzet van de kadastrale administratie is sinds het ontstaan van het Kadaster nagenoeg niet gewijzigd. Na de Tweede Wereldoorlog zijn slechts enkele schuchtere pogingen gedaan de kadastrale boekhouding qua technisch-admini- stratieve opzet te vernieuwen. Het systeem Joosten is hiervan een voorbeeld11. Pas in de jaren zeventig is daadwerkelijk een aanvang gemaakt met de ontwikkeling van een nieuw administratief systeem. Hierbij wordt tevens uitgegaan van de automatisering van de kadastrale boekhouding. Dit ontwikkelingspro ject staat bekend onder de naam Automatise ring Kadastrale Registratie (AKR). 3. HUIDIGE SITUATIE 3.1. Algemeen In deze paragraaf zal de huidige situatie met betrekking tot de door de dienst voortgebrachte produkten nader worden bekeken. Hierbij zul len zowel kwantitatieve als kwalitatieve aspec ten worden bezien. Allereerst is het nodig de produkten van de dienst in algemene zin te bekijken. Figuur 1 cartografisch gegevensbestand kadastrale boekhouding veldwerkarchief (reconstructie gegevens) openbare registers Figuur 1 geeft schematisch de hoofdbestand delen van de kadastrale produkten en hun onderlinge relatie weer. Het begrip produkt moet hier breed worden opgevat. Wanneer in dit artikel over kadastrale produkten wordt ge sproken zal daaronder ook het verlenen van bepaalde diensten, zoals het uitzetten van gren zen in het terrein of verstrekken van informatie, moeten worden verstaan. Bij elk van de vier aangegeven hoofdprodukten behoren verschil lende afgeleide produkten of bijprodukten. Ook zijn er nog andere dan de in dit schema aan gegeven relaties. Het schema geeft dan ook een sterk vereenvoudigd beeld van de werkelijkheid, maar kan juist door zijn eenvoud een goed hulp middel zijn bij de navolgende beschouwingen en ons een beter inzicht verschaffen in de samenhang tussen de verschillende kadastrale activiteiten. Daar wij ons in dit artikel vooral met de liggings- gegevens bezighouden zijn hier vooral de pro dukten cartografisch gegevensbestand" en veldwerkarchief" van belang. Het is belangrijk de verschillen tussen deze beide produkten goed in het oog te houden. In het huidige denken en handelen worden ze vaak vermengd. 1Zie Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 63e jaar gang (1947), blz. 283-299. 281

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 5