langrijk deel van de meetgegevens van na 1910 is vastgelegd in lokale grondslagen. Meestal be staan deze lokale grondslagen uit een meetlijn of een combinatie van meetlijnen die aan goed identificeerbare objecten zijn vastgelegd. Re constructie van grenzen in het terrein vindt vrij wel steeds via deze lokale systemen plaats. Dit geldt ook in die gevallen dat het lokale systeem aangesloten is of aangesloten kan worden aan het R.D.-net. R.D.-coördinaten spelen in de praktijk van het reconstrueren van grenzen geen grote rol. Meetlijnen die in het systeem van de R.D. zijn opgenomen treft men voor het meren deel aan in de hermeten gebieden. Het komt vaak voor dat grafische methoden van vernieu wing zijn toegepast zodat meetgetallen ontbre ken. Deze situatie treft men vooral aan in lande lijke gebieden waar ruilverkaveling heeft plaats gevonden of waar een fotogrammetrische her meting is toegepast. Concluderend kan men stellen dat ook het be stand van de reconstructiegegevens grote onderlinge verschillen in kwaliteit vertoont. 4. PROBLEMATIEK Voor het ontwikkelen van een beleidsplan met betrekking tot de in de toekomst te leveren kadastrale produkten is het nodig een goed in zicht in de huidige en in de toekomst te ver wachten behoefte van de maatschappij te ver krijgen. Door het ontbreken van een instituut, waarin de gebruikers van de kadastrale produk ten zijn vertegenwoordigd, moeten de voor de beleidsvorming benodigde impulsen vanuit de maatschappij door het Kadaster worden verkre gen door middel van een directe dialoog met gebruikers. Hierbij doet zich het probleem voor dat de gebruikers moeite hebben met het for muleren van hun behoefte en als concretisering daarvan met de formulering van het produkt of de produkten die ze nodig hebben. Door de relatief lage prijzen van de kadastrale produkten ontbreekt het marktmechanisme, dat het proces van optimalisering van de kosten-baten- verhouding zou kunnen sturen, bovendien vrij wel geheel. Bij de gebruikers van kadastrale produkten is mede daardoor vaak weinig besef aanwezig van de aan de vervaardiging verbon den kosten. Het opstellen van kosten-baten- analyses zal ook slechts in beperkte mate als alternatief kunnen fungeren. Gezien de aard van de kadastrale produkten is het namelijk moeilijk, zo niet vaak onmogelijk, het nut te kwantifice ren. Als voorbeeld kan worden genoemd de bij drage van het veldwerkarchief aan de rechts zekerheid en de rechtsbescherming. De waarde van kosten-baten-analyses is derhalve beperkt. Gezien de problemen, die de meeste gebruikers nu al hebben met het formuleren van hun reële behoefte, is voor wat betreft de toekomstige be hoefte helemaal weinig te voorspellen. Omdat de gebruikers in het algemeen een dienende functie hebben, zijn de maatschappelijke ont wikkelingen ook nog in grote mate van invloed op vorm en afname van kadastrale produkten. Naast de problematiek met betrekking tot het formuleren van de behoefte van de maatschap pij, vormen de budgettaire mogelijkheden ook een belangrijk aspect bij het opstellen van een beleidsplan. Het investeren van middelen in de vervaardiging van hoogwaardige produkten, die ook in een toekomstige behoefte kunnen voor zien, zal gezien de budgettaire problematiek van de overheid slechts in beperkte mate mogelijk zijn. Een beleidsplan voor kadastrale produkten zal, wil het zijn te realiseren, dienen te passen binnen de huidige budgettaire mogelijkheden. Dit betekent dat veel aandacht zal moeten wor den geschonken aan een gefaseerde opbouw van de te vervaardigen produkten. Vermeden zal moeten worden dat het nut van de te ver richten activiteiten slechts van korte duur is. Het is van belang de produkten zo te maken dat deze zonder veel extra werk aan nieuwe, zwaar dere eisen kunnen worden aangepast. Gezien het voorgaande zal duidelijk zijn dat het nodig is voor het opstellen van een beleidsplan eerst een goede analyse te maken van de kadas trale produkten. Bij deze analyse zullen functie en gebruik van de produkten een elementaire rol spelen. In de volgende paragraaf zal hierop nader worden ingegaan. 5. ANALYSE 5.1. Inleiding De vraag waarmee wij ons bezig zullen houden luidt: Welke produkten moet het Kadaster maken om in relatie tot de kosten optimaal aan de maatschappelijke behoefte te voldoen. Dit is een primaire vraag. Het produkt dat men voort brengt kan worden gezien als een concretise ring van een maatschappelijke behoefte, ge steld dat het produkt tegen de geldende leve ringsvoorwaarden inderdaad wordt afgenomen en eveneens wordt gebruikt. De methoden kun nen als afgeleiden worden beschouwd, evenals de organisatie die nodig is om het produkt voort te brengen. Een en ander kan worden verdui delijkt aan de hand van figuur 3. Natuurlijk is het wel zo dat de ontwikkeling van de techniek invloed kan hebben op de kosten en prijzen en daarmee weer op de produkten. Door technische ontwikkelingen kan het eveneens voorkomen dat hoogwaardiger produkten tegen 285

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 9