De weg naar gemeentelijke basiskaarten Een exposé van doel en functie door J. G. Versteeg, technisch hoofdambtenaar A bij Afdeling Landmeten en Kadaster van Gemeentewerken Zaanstad. in veel gemeenten met verouderd en onvolledig kaartmateriaal kan slechts aan kaartvervaardiging worden gedaan, naarmate er allerlei gemeentelijke plannen in het kader van uitbreiding, vernieuwing, vervanging en reconstructie ont staan. De relatie echter tussen de vraag naar kaartmateriaal en het tijdstip, waarop het in verband met bovenstaande plannen aanwezig dient te zijn, wordt tegenwoordig vanwege politieke en maatschappelijke factoren steeds moeilijker voorspelbaar. Deze wijze van werken spantde kaart" achter de wagen. Verder is kaartmateriaal dringend gewenst bij de beoordeling van bouwplannen en gronduitgiften. Veel onderzoekwerk op dit punt kan worden vermeden of is zelfs overbodig, indien bij de beoordeling de actuele afbeelding van het terrein, compleet met ondergrondse leidingen, aanwezig is. Van goed kaartmateriaal kan dus een preventieve werking uitgaan. De bovengenoemde gedachtengang maakt grootschalige kaartvervaardiging tot een centraal thema, waarop ik in het volgende, met Zaanstad als uitgangspunt, wil ingaan. 1. Inleiding Geruime tijd voor de samenvoeging in 1974 van de zeven Zaangemeenten, te weten Assendelft, Koog aan de Zaan, Krommenie, Wormerveer, Zaandam, Zaandijk en Westzaan, tot de nieuwe burgerlijke gemeente Zaanstad, had de afdeling Landmeten en Kadaster van de gemeente Zaan dam (de enige gemeente onder de zeven Zaan gemeenten met een eigen landmeetkundige af deling) al het besluit genomen haar doelstelling binnen de nieuwe gemeente met een nieuwe in deling van haar kaarten voort te zullen zetten. Die nieuwe indeling werd de toen landelijk in voorbereiding zijnde zgn. raamkaartenindeling bladformaat 1,00 x 0,50 m, schaal 1 500 en een kaartinhoud volgens tabel 1 De voormalige gemeenten hadden allemaal wel eens iets aan kaartvervaardiging d.m.v. uitbe steding laten doen. Na hun samenvoeging werd de vraag naar kaartmateriaal echter zo groot, dat deze vraag het aanbod ver overtrof. Met de beschikbare capaciteit konden bijna uitsluitend ten behoeve van het uitvoeren van gemeente lijke plannen kaarten worden vervaardigd. Voor kaartvervaardiging gericht op het volmeten van de 727 raamkaarten, bleef niet of nauwelijks tijd over. Het op elk moment slagvaardig kunnen reage ren op indirecte vragen vanuit de burgerij en het bedrijfsleven, met daarbij nog de vergrote vraag in het kader van allerlei gemeentelijke deelplan- nen, moest dan uiteindelijk toch resulteren in het maken van een verantwoorde opzet om tot een volledige gebiedskaart te komen. In het na volgende zal deze weg worden beschreven in het licht van een algemeen belang, dat aan kaartmateriaal gehecht kan worden, als basis voor het ruimtelijk beleid en de leidingenregi stratie. Misschien kan het formuleren van deze gedachten voor soortgelijke middelgrote ge meenten bijdragen tot een beter besef, waar door die gedachten wellicht kunnen leiden tot het treffen van beleidsmaatregelen. 2. De gemeentelijke raamkaart van Zaan stad 2.1. Indeling grondgebied Voor een goed inzicht in de produktiekosten per hectare en per raamkaart is het territorium van Zaanstad, groot ca. 8012 ha, in vier gebiedsoor- ten ingedeeld: 358

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 10