AF TE BEELDEN TOPOGRAFIE IN DE GROOTSCHALIGE BASISKAART VAN ZAANSTAD (G.B.K.Z.) afgestemd op de uitvoering van plannen, bodemgebruik, technisch beheer en leidingenregistratie. Bebouwd Onbebouwd opstallen: gebouwen, huizen, kunstwerken, installa ties, muren, molens, schuren, schoorstenen, hoogspanningsmasten solitaire objecten: boom, bomenrijen in het straat-, weg- en stadsbeeld lantaarnpaal gasput, waterput, rioolput, rioolkolk grensstenen van rijk, provincie en gemeente De topografie wordt aangevuld met de vol gende informatie: straatnamen en huisnummers, namen van waterwegen rijks- en provinciale wegen met hun num mers functienamen van gebouwen en gronden wegen: met aanduiding van verharding: gesloten (asfalt, beton), open (klinkers, tegels, keien) of los (sintels etc.), incl. aansluitende bermen, vluchtstroken, busstations, benzinestations, uitritten, voet- en fietspaden, toegangspa den en sloten voet- en fietspaden, welke niet tot een hoofdweg behoren spoorwegen: het dijklichaam met de taluds, incl. aansluitende bermen en bermsloten de rails bij spoorwegovergangen waterwegen: rivieren, kanalen, vaarten, sloten, plassen, havens, jachthavens, woon boothavens, met aanduiding van beschoeiingen, perkoenpalenrijen, kade muren en remmingwerken in woongebieden: groenstroken, parkeerplaatsen, water, speelplaatsen, erven, tuinen, met aanduiding van schutting, raster, haag, beschoeiingen en perkoenpalen rijen diverse terreinen en gronden: begraafplaatsen, incl. parkeerplaatsen, parken, vijvers en tuinen sportterreinen, incl. parkeerplaatsen en paden volkstuinen stortplaatsen, parken en plantsoenen handel-, industrie- en haventerreinen agrarische gronden: bouwland, boomgaard, grasland, tuinland, kwekerijen Tabel 1. verde in kaart ling gebracht (in ha) (in ha) 950 250 640 325 1133 190 6364,5 400 gebiedsoort 1intensieve bebouwing 2: lintbebouwing 3: nieuwbouw 4: cultuurgrond Totaal 9087,5 ha, zijnde de oppervlakte van de gezamenlijke raamkaarten. 2.2. Huidig systeem van vervaardiging De originele kaart is een maatvaste witte teken film, waarop met de poolcoördinatograaf de ta- chymetrisch opgenomen detailpunten gekaar- teerd worden. De verbindingslijnen worden met een zilverstift getrokken. Vanaf dit origineel komt op een maatvaste transparante polyester film de raamkaart, als handmatige copie, tot stand. Op deze wijze zouden tevens kaarten met een beknopte inhoud ten behoeve van een speciaal doel als themakaart kunnen ontstaan. Dit systeem leent zich technisch heel goed voor een doelmatige bijhouding, omdat het origineel en de copie zich gemakkelijk laten bijwerken. Het nadeel van de onnauwkeurigheid bij het copiëren vervalt, als we het praktische doel (zie hierna) onder ogen zien. 2.3. Nauwkeurigheid Ten aanzien van de nauwkeurigheid dienen de nodige eisen gesteld te worden. Dit begint al met de meetkundige grondslag. Het vermoeden bestond, dat met de bestaande grondslag niet verder gewerkt kon worden. Deze was in de loop der jaren door een tweetal oorzaken nogal hetrogeen van samenstelling: de overgang van meetband- naar elektro- optische afstandmeting; de uiteenlopende perioden waarin de grond slagen van het Kadaster, de Rijkswaterstaat, de provincie en de gemeente bepaald waren. De gemeente Zaanstad achtte het toen wense lijk om in samenwerking met het Kadaster een kringnet te leggen, die onlangs door het Labo ratorium voor Geodesie te Delft is berekend. De bedoeling is om nu de grondslag verder te verdichten, door inschakeling van zoveel moge lijk oude grondslagpunten. Die lagere orde pun- 359

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 11