agenda weging) volgt automatisch de X-beweging. De eenvoudige bediening is als volgt: 1. plaats het meetmerk achtereenvolgens op het beginpunt en op het eindpunt van het profiel en noteer de x- en y-coördinaten, deze meting kan eventueel met de vrijehand- beweging worden uitgevoerd; 2. bepaal A x en A y met het teken; de groot ste waarde bepaalt het te gebruiken hand- wiel; 3. deel het grootste getal door het kleinste (R); 4. stel in op het kastje (fig. 8): handwielschake- laar, teken en R; 5. koppel de handwielen en plaats het meetmerk precies op het begin van het profiel, profiel schakelaar omzetten, meting beginnen. Bij evenwijdige profielen hoeft alleen de profiel schakelaar op het kastje (fig. 8) bediend te wor den. Men schakelt uit, gaat naar het volgende profiel en schakelt weer in; de meting kan weer beginnen. Vooral bij regelmatig terugkerende opdrachten van grote omvang, zoals de elk jaar uit te voeren kusthoogtemetingen (zie artikel ing. H. Meyer, NGT, 4e jaargang no. 1), waarbij veel perma nente profielen moeten worden gemeten, gelden de volgende voordelen: a) prettiger voor de waarnemer; b) sneller en gemakkelijker inpassen op het pro fiel; c) betere inpassing op het profiel; d) sneller overstappen naar volgende evenwij dige profielen; e) de mogelijkheid (t.o.v. optische systemen) te werken zonder kaartbladen. Fig. 8. Het bedieningskastje waarin de elektronische schakeling. Inmiddels is een PG-2 fotogrammetrisch instru ment met EPS-1 ingezet voor kusthoogtemetin gen. Een voorzichtige eerste conclusie is dat de meting ongeveer 50% sneller gaat. Het systeem is over het algemeen toe te passen voor foto- grammetrische instrumenten met X- en Y- draadstangen, zij het dat in verband met de spe cifieke eigenschappen van het instrument (spoed van de draadstangen, draaimoménten) de com ponenten waarschijnlijk iets anders gekozen moeten worden. Tenslotte de opmerking dat het waarschijnlijk niet onmogelijk is, bij instrumenten met elektro nisch bestuurde tekentafels, zoals bijvoorbeeld de Wild Aviotab TA, een vergelijkbare oplos sing te maken. Fig. 7. De positie van de stappenmotoren. 9 november 1979 Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Algemene jaarvergadering. Jaarbeurscongres centrum te Utrecht. 16 november 1979 Vereniging van Landmeetkundigen. Algemene jaarvergadering te Utrecht. 26-27 november 1979 Technische Akademie Wuppertal. Seminar „Luftbildinterpretation und Fernerkundung". 28 en 29 februari 1980 Geodatische Institut von der Rheinisch-West- falische Technische Hochschule Aachen. Collo quium „Kontinuierliche Messungen in der Inge- nieurgeodasie". 368

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 20