CIN: een inventarisatiesysteem in het kader van de landinrichting*) door ir. A. C. Visser, ing. H. A. van Kleef, ing. Th. J. Linthorst en ing. C. van Wijk, werkzaam bij het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding (ICW) te Wageningen. 1. Inleiding In het landelijk gebied worden verschillende in ventarisaties en registraties uitgevoerd. De meest bekende en meest uniforme is wel de kadastrale registratie van de eigendom. Een andere inventarisatie in het landelijk gebied is de in opdracht van anderen, meestal de Landin- richtingsdienst, onder leiding van het ICW uit gevoerde Cultuurtechnische Inventarisatie Ne derland CIN). In dit artikel zal aandacht worden geschonken aan de CIN en aan inventarisaties die direct aan de CIN zijn gekoppeld, waaronder het toe delingssysteem van Kik. Verder aan koppe lingen met de registraties van het Kadaster, die uitmonden in het administratieve systeem voor de ruilverkavelingen ARAK en het toedelings systeem ATOR. Voorts zullen de koppelingen met de door de Stichting voor Bodemkartering vervaardigde bodemkaarten, de inventarisaties van de Topografische Dienst, uitgevoerd voor het maken van de topografische kaarten, en in ventarisaties van topografische elementen als begroeiing en sloten (afmetingen, soort, etc.) worden aangeduid. Met de in het landschap voorkomende elemen ten worden hier bedoeld die elementen, welke voorkomen op gronden met agrarisch grondge bruik of op grenzen van die gronden. De achter grond hiervan is de beschrijving van de aard van topografische grenzen te koppelen aan gren zen, die bij de gebruikersinventarisatie worden geregistreerd. 2. Cultuurtechnische Inventarisatie Neder land De systemen van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers zijn overwegend gericht op de eigenaar van de grond. Het systeem van Bewerking van het eerste gedeelte van een lezing gehou den op 31 oktober 1978 op een rayonbijeenkomst van het NGL/NVG. Het tweede gedeelte van de lezing zal afzonderlijk worden gepubliceerd. de CIN daarentegen is in hoofdzaak bedoeld voor registratie van het grondgebruik. Het geeft een beschrijving wie waar welke grond en voor welk doel gebruikt. In dit kader geeft het een beschrijving van een gebied vanuit een cultuur technisch gezichtspunt. Hieronder wordt begre pen een vastlegging van cultuurtoestand, topo grafie, infrastructuur en planologische bestem mingen. Er worden gegevens gerelateerd met de bodemkundige en waterhuishoudkundige toestand en met de sociaal-economische situa tie. Bovendien zijn relaties met de eigendom in het systeem opgenomen. De CIN is rond 1967 ontstaan nadat vele jaren daarvoor reeds derge lijke, minder geautomatiseerde, inventarisaties werden toegepast. De opkomst in het gebruik van de computer gaf de CIN goede kansen te komen tot een landelijk uniform en geaccep teerd systeem voor de beschrijving van het grondgebruik. Een uitvoerige beschrijving van het systeem wordt gegeven door Van Wijk en Linthorst [7], De CIN is tot nu toe een, in het algemeen, een malige opname. Wordt van een gebied, zoals een toekomstig ruilverkavelingsblok, landinrich- tingsgebied of herinrichtingsgebied in voor bereiding, een cultuurtechnische inventarisatie gevraagd, dan wordt met behulp van personen, die in het gebied bekend zijn, nagegaan wie waar grond gebruikt. De verzameling van deze gegevens wordt uitgevoerd door de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen (StULM). Na de opname volgt een meting en het vaststellen van enkele verkavelingskenmer- ken. Dit houdt thans in, dat per kavel wordt bepaald wat de oppervlakte, diepte, afstand tot de boerderij, afstand tot de dichtstbijzijnde ver harde weg, cultuurtoestand, vorm, plaats en aantal topografische percelen is. Tevens wor den enkele bijzonderheden van de kavel vast gelegd, zoals de ligging in dorpskommen of in gebieden met bijzondere bestemmingen, het voorkomen van autowegen, spoorbanen, steile op- en afritten op de route tussen kavel en bedrijfsgebouw, het vaststellen welke kavels een bedrijfskavel vormen en het aangeven van 351

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 3