vastgelegde grenzen bestaan uit rasters en ploegvoren. Ook dijken en kanten van wegen kunnen begrenzingen zijn. Een en ander houdt in dat naast het markeren van knikpunten in grenzen van topografische percelen ook punten op de kaart moeten worden aangeduid, waar de aard van de grens verandert. Vastlegging van de grenzen met een beschrij ving van hun aard zal onder meer van belang zijn bij het ontwerpen van een plan van wegen en waterlopen, een landschapsplan en een toe deling, bij een plan van boerderijverplaatsing en bij berekeningen voor het uitvoeren van werken. Ontwikkelingen in de laatste jaren hebben het technisch en, ten opzichte van een manuele werkwijze, economisch mogelijk gemaakt de genoemde gegevens in computerbestanden vast te leggen en via grafisch beeldscherm, elektronische tekentafel en in gedrukte vorm de gewenste informatie te presenteren. Na de opname en voorbewerking worden in het systeem dat voor de nieuwe CIN-vorm wordt ontwikkeld, de aangeduide grenspunten (even als het wegennet) via een elektronische coördi- natograaf (een zogenaamde digitizer) in coördi naten bepaald en in een computerbestand vast gelegd. Een code voor de beschrijving van de aard van de grens wordt op dit moment niet meegegeven. Deze wordt later in de procedure opgenomen indien is besloten de aard van de grens te beschrijven. Een voordeel van deze werkwijze is de flexibiliteit van het systeem, waardoor men geen gegevens behoeft vast te leggen die men nooit zal raadplegen. Boven dien kan men hierdoor de kosten verbonden aan de opname in het terrein en de verwerking tot een computerbestand beperken. De procedure is bovendien geëigend om ofwel kavelgrenzen, danwel perceelsgrenzen vast te leggen. Een belangrijk voordeel van het digitaliseren is dat in de meetprocedure zeer veel ingevoerde zaken op een gemakkelijke en snelle wijze kun nen worden gecontroleerd. Deze controles zullen dan ook worden uitgevoerd en wel in hoofdzaak door vergelijking van het basisbe stand met kaarteringen die de tekenmachine aan de hand van de meting uitvoert. Het eerste gedeelte van de verwerking van de CIN- gegevens wordt dan afgesloten met een bereke ning van de perceels- en bedrijfsoppervlakten en met het tekenen op een tekenmachine van bedrijfskaartjes. 3.2. Bedrijfskaartjes Nieuw bij de CIN is de vervaardiging van be drijfskaartjes (fig. 1). Op elk bedrijfskaartje wor den op topografische ondergrond alle gronden van één bedrijf afgebeeld. Ze worden met een tekenmachine vervaardigd. De kaartjes worden gebruikt in de procedure van de CIN. In de eerste plaats gebeurt dit bij de zogenaamde opschoning, waarbij men nagaat of de gemeten en bij de landbouwmeitelling door de boer opgegeven bedrijfsoppervlakten redelijk overeenkomen. Is dit niet het geval, dan kan bijvoorbeeld de verkregen informatie om trent het grondgebruik fout zijn geweest en zullen verbeteringen moeten worden aange bracht. In de tweede plaats wordt overwogen de bedrijfskaartjes een rol te laten spelen bij het up-to-date houden van de inventarisatie. Het lijkt namelijk betrekkelijk eenvoudig te zijn aan de hand van het bedrijfskaartje jaarlijks met de grondgebruiker na te lopen of mutaties zijn op getreden in de ligging en het gebruik van de door hem gebruikte gronden. Binnen de ruil verkavelingsprocedure zal het Kadaster waar schijnlijk geïnteresseerd zijn in deze werkwijze, daar naar mate de ruilverkavelingsprocedure verder gaat deze dienst sterker is geïnteres seerd in een nauwkeurige registratie van de grondgebruikerssituatie. Deze kaartjes ver schaffen tevens bij de uitvoering van werken goed te gebruiken informatie, bijvoorbeeld bij het zoeken van compenserende gronden, en voor de toedeling. 3.3. Afstandsberekeningen In de procedure voor de CIN zullen vervolgens enkele bewerkingen worden uitgevoerd, die het mogelijk maken de berekening van de kortste transportroute van perceel naar bedrijfsgebouw en van perceel naar de dichtstbijzijnde verharde weg met een computer uit te voeren. Deze bewerkingen bestaan uit het meten van de kortste route van ontsluitingspunt van de per ceelgrens en van de boerderij naar het midden van de dichtstbijzijnde weg. Vervolgens wordt het wegennet in coördinaten vastgelegd zoals beschreven in par. 3.1. De door de computer te berekenen kortste af standen worden op verschillende manieren ge bruikt. Zij kunnen onder andere doorwerken in het door Reinds en Righolt [4] ontwikkelde rekensysteem voor de beschrijving van de arbeidsbehoefte van een bedrijf, het programma AGREVAL, en in rekensystemen voor de tweede schatting. De afstanden zijn ook bruik baar als gegevens bij toedeling en evaluatie van landinrichtingsplannen. Daarnaast worden ze gebruikt bij de vervaardiging van twee typen kaarten die de CIN normaal levert, namelijk de afstandenkaart en de ontsluitïngskaart. Op de afstandenkaart kan men onder meer nagaan in 353

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 5