kaart moeten worden vermeld, zoals objecten onder begroeiing, straatnamen en huis- en per ceelnummers. Tevens wordt de bebouwing uit luchtopnamen gedigitaliseerd door gebruikma king van dakranden, hetgeen inhoudt dat even tueel gecorrigeerd moet worden voor dakover stekken. Deze correcties en aanvullingen kunnen een voudig en snel via ons IGS worden verwerkt. Voorwaarde is wel dat er goede afspraken be staan over de wijze van aanduiding op het veld werk of op de proeftekening, opdat misverstan den over de bedoeling van de landmeter bij de IGS-operateur worden voorkomen. En nu de derde toepassing van het IGS, de bijhouding van de kaarten. Hier komen wij bij één van de belangrijkste voordelen van digitale kaartering. Het interactief grafische systeem leent zich na melijk uitermate goed voor het bijhouden van kaarteringen. Dat gaat zo: De nieuwe toestand wordt aan de hand van in het veld of anders zins verzamelde gegevens op het beeldscherm als het ware over de oude kaart gelegd, waar na de fotogrammeter/operateur beslissingen neemt omtrent het muteren van de oude ge gevens of het koppelen van oude en nieuwe gegevens. Dit vindt dan zowel plaats op het beeldscherm als in het digitale bestand, net als bij het inbrengen van naverkenningsgegevens. Eigenlijk vertoont deze automatische methode, waarbij de mens de computer stuurt, veel over eenkomst met een bijhouding met behulp van passer en transversaalschaal. Er zijn echter twee grote voordelen boven de handmatige methode. Doordat het IGS met terreincoördinaten kan werken en de mogelijkheid tot uitvergroten heeft, is een hogere nauwkeurigheid bij het construeren van de objecten haalbaar. De nauwkeurigheid van het bijhoudingsresultaat wordt nu dan ook grotendeels bepaald door de nauwkeurigheid van de meetmethodiek en niet meer beïnvloedt door de tekenaar. Het verwer ken van de bijhoudingsmutatie gaat ook sneller dan met de hand. Maar interessanter is nog het volgende: De le vensduur van de digitale kaart, die interactief wordt bijgehouden, zal aanzienlijk langer zijn dan die van een analoge kaart die met de hand wordt bijgehouden en wel omdat de bijhouding in feite in het digitale bestand gedaan wordt en niet op een tastbare grafische kaart. Hierdoor wordt slijtage door radering en geleidelijke degeneratie door opeenvolgende teken- 448 onnauwkeurigheden voorkomen; factoren die optreden bij het met de hand bijhouden van kaarten. En het klinkt gek, maar het is waar: een digitale kaart heeft geen rek en krimp. Door deze factoren zal de levensduur van een digitale kaart veel langer zijn dan van een ana loge of een halfautomatisch vervaardigde kaart. Dit betekent ook dat de aanschafkosten van de kaart over een groter aantal jaren mag worden uitgesmeerd. Alleen daarom al is de digitale kaart goedkoper, mits regelmatig digitaal bij gehouden met een IGS. Opgemerkt kan worden dat het inbrengen van de bijhoudingsgegevens zowel kan geschieden door de gebruiker, mits hij beschikt over een IGS, als door de kaartvervaardiger, met wie daartoe een bijhoudingscontract wordt afge sloten. Enkele andere meer bekende voordelen van digitale kaarten zijn: a. De mogelijkheid selecties te maken uit het digitale bestand en die apart uit te tekenen met de tekenautomaat. Zo is de inhoud van een kaart aan te passen aan de wensen van verschillende gebruikers. Ook kunnen the matische kaarten, zoals stratenplans, groen- bestanden e.d., getekend worden. Dat dit speciaal bij GBKN-projecten van be lang is behoeft geen betoog. Handmatig copiëren, dus nauwkeurigheidsverlies, wordt zo vermedenOok kunnen dergelijke selecties dienen voor kleurscheiding. b. De kaartpresentatie kan ook gevarieerd wor den door het bestand of een deel eruit op een andere schaal uit te tekenen, bijvoor beeld om ruimte op de kaart te creëren. Op die manier wordt voorkomen dat de lij nen, zoals dit bij fotografisch vergroten het geval is, te dik worden en de symbolen mee vergroot worden. Een veel voorkomende vraag is: Kan je op ana loge kaarten digitaal bijkaarteren? Bestaande grafische kaarten kunnen o.i. uitstekend ge combineerd worden met digitale kaartbestan- den. Is van een deel van het gebied reeds een analoog bestand beschikbaar, dan kan hierop digitaal worden bijgekaarteerd. Dit levert geen technische problemen op; er zijn goede ervaringen met betrekking tot de in passing opgedaan. De lijnkwaliteit van de digi tale kaartering zal te allen tijde iets verschillen van de lijnkwaliteit van de oorspronkelijke hand matige kaartering: het kaartbeeld is niet homo geen, al is dit voornamelijk een esthetisch pro bleem.

(NGT) Geodesia | 1979 | | pagina 12